Görme engelliler artık mesaj yazabilecek!

Dokunmatik ekranlı cep telefonları için geliştirilen yeni bir uygulama, görme engellilerin mesajlaşmasını sağlıyor.

Görme engelliler artık mesaj yazabilecek!

Georgia Tech Üniversitesi araştırma ekibinin geliştirdiği uygulama, kör alfabesinin Apple ve Android cep telefonlarında kullanılmasına olanak tanıyacak. Dokunmatik cihazların kullanımı hızla yaygınlaşırken, görme engellilerin yeni teknolojiden daha iyi faydalanmasını sağlamayı amaçlayan çalışmalar da artıyor.

Uzmanlar, halihazırda varolan sesle komut verme teknolojisinin çok yavaş kaldığını ve her yerde kullanıma yatkın olmadığını vurguluyor. Kör alfabesi Braille'i kullanma olanağı sağlayan Brailletouch adlı uygulama önümüzdeki haftalarda dolaşıma sokulacak. Altı parmakla kontrol edilen uygulamanın dikkat çekilen bir özelliği, elin kendisini oynatmak zorunda bırakmaması.

Projenin başındaki araştırmacı Mario Romero, ''Braille alfabesini iyi kullanan kişiler ellerini asla oynatmaz.'' diyor. Bu yeni uygulamada kullanıcılar cep telefonunu yatay şekilde ve ekranı dışarı çevirerek tutuyorlar. İşaret parmağı, orta parmak ve yüzük parmağı ile telefonu her iki yanından da kavrıyorlar.


Araştırma ekibi, bedava sağlanacak olan uygulamanın bütün ayrıntılarını internette kamuyla paylaşıyor. Mario Romero, dokunmatik ekranların kullanım sahası genişledikçe, görme engellilerin bu teknolojinin gerisinde kalma kaygısının da arttığına dikkat çekiyor. Günümüzde fotokopi makinelerinden spor salonlarındaki egzersiz araçlarına kadar birçok cihazda dokunmatik ekran kullanımı yaygın hale geldi.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Kadınbudu kaplama tavuk!
  Kadınbudu kaplama tavuk!

  Süresi : 01:44 İzlenme : 1842

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 1657

 • Yağsız mücver nasıl yapılır?
  Yağsız mücver nasıl yapılır?

  Süresi : 01:31 İzlenme : 3303

 • Arpa şehriyeli, cipsli salata nasıl yapılır?
  Arpa şehriyeli, cipsli salata nasıl yapılır?

  Süresi : 01:42 İzlenme : 1593

 • Tost makinasında cips nasıl yapılır?
  Tost makinasında cips nasıl yapılır?

  Süresi : 01:11 İzlenme : 6408

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön