Günlük hayatımızda maruz kaldığımız görüntüler (binalar, parklar, sanatsal objeler) farkına varmadan bir oran ve estetik duygusu edinmemize sebep olurlar.

"Günlük hayatımızda maruz kaldığımız görüntüler farkına varmadan bir oran ve estetik duygusu edinmemize sebep olurlar." Bahar Doğu ile Dekorasyonun ABC'sini öğreniyoruz...

Göz görgünüzü geliştirin

Dekorasyona başlarken bilmemiz gereken en önemli şey kendi zevkimiz ve tercihlerimizi ortaya koymaktır. Başka birinin evinde görüp beğendiğimiz herhangi bir dekorasyon unsuru bizim kurmak istediğimiz ortamla alakasız olabilir. Kendimizi anlamamın en iyi yolu bakmak ve görmektir demiştik.

 

Günlük hayatımızda maruz kaldığımız görüntüler (binalar, parklar, sanatsal objeler) farkına varmadan bir oran ve estetik duygusu edinmemize sebep olurlar. Sabah evden çıkıp işe gidiyoruz. Veya çarşıya pazara, komşuya… Giderken farkında olmadan binlerce obje, bina, ağaç görüyoruz. Bunlar çeşitli formlardadır ve çeşitli oranlarda birbirleriyle ilişki içindedir. Bunlara bakarız, görmeyiz bile. Bu yüzden kentleşme çok önemlidir. Doğru kentleşmiş yerleşimlerde her gün insanların görüşleri farkında olmadan doğru yönde gelişir. Maalesef bizim gibi çarpık kentleşmiş şehirlerde oturanların her tarafı sarmış gecekondu karmaşasının içinde doğru oranları görmesi bile mümkün değildir. Bu yüzden biz ‘göz görgüsü’ de denen bu oran bilgisini dergilerden ve internetten edinmek zorundayız.


Dekorasyon ile ilgiliyseniz; yakın zamanda evinizi ya da iş yerinizi dekora edecekseniz öncelikle bunun için biraz zaman ayırın. Bu sırada dekorasyon dergilerini inceleyebilir, resim sergilerinde gezebilirsiniz. Ama artık bakmanın yetmediğini bilerek görün ve defalarca tekrarlayın. İlk baktığınızla son baktığınız arasında çok farklı şeyler gördüğünüzü keşfedeceksiniz. Bu görüş size yeni ufuklar açacak. Yıllardır gittiniz bir mekânda bile. Bugüne kadar fark etmediğiniz yeni şeyler göreceksiniz. Bundan sonra sıra zevkinizi adlandırmaya  geldi...

Sevgiyle kalın

Y.Mimar Bahar Doğu

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Yoğurtlu kereviz salatası
  Yoğurtlu kereviz salatası

  Süresi : 01:17 İzlenme : 4684

 • Yılbaşı hindisi nasıl yapılır?
  Yılbaşı hindisi nasıl yapılır?

  Süresi : 03:40 İzlenme : 2088

 • Hafif pizza tarifi
  Hafif pizza tarifi

  Süresi : 01:28 İzlenme : 7867

 • Fıstık ezmesi nasıl yapılır?
  Fıstık ezmesi nasıl yapılır?

  Süresi : 00:49 İzlenme : 3028

 • Karnabahar burger!
  Karnabahar burger!

  Süresi : 00:35 İzlenme : 1715

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön