Sebze yetiştirmek için bilmeniz gerekenler

Hepimiz bir hevesle sebze ve meyve yetiştirmeye başlarız fakat sonrasında başarısızlık yaşar ve hüsrana uğrarız. Başarılı sonuçlar elde etmek için aşağıdaki adımları uygulayarak harika sebze ve meyveler yetiştirebilirsiniz.

Sebze yetiştirmek için bilmeniz gerekenler

Öncelikle ihtiyaçlarınız doğrultusunda bir liste yapın. Listenizi yaparken dikkat etmeniz gerekenler, ne yemekten hoşlandığınız ve bahçenizde ne kadar yer olduğudur.

Yetiştirilmesi kolay ürünlerden seçin. Her yeni bahçivan başarılı bir hasat ister. Seçeceğini yetişmesi kolay ürünler ile hevesiniz kırılmamış olur.

Bulunduğunuz bölgeyi dikkate alın. Sebze ve meyve yetiştiriminde en önemli olan şeylerden biride bulunduğunuz iklimdir. Ekim yapmadan önce ürünlerinizin ölmemesi için bir uzmana danışarak ürünün sizin bölgenizde yetişip yetişmeyeceğini öğrenin.

Ürünlerin yetiştiği zamanları dikkate alın. Aşağıda sizin için hazırladığımız bölümde hangi ürünün nasıl ne zamanlarda yetiştiğini görebilirsiniz.

Tohumlarınızı güvenilir yerlerden alın.

Tohumlarınızı almaya başladıktan sonra onları düzenli bir biçimde yerleştirin. Bu sizin çimlenme döneminde başarı sağlamanıza yardımcı olur. Tohumlarınızı iyi paketleyin ve onları ekim tarihinize göre paketleyin.

Eski tohumları test edin. Bazı tohumların ekim tarihi geçtiğinden bozulmuş olabilir. Bunu test etmek için ağzı kilitli bir torbanın içine tohumlarınızı, nemli peçete ile koyun, pakete koyduğunuz tarihide üzerine not alarak çimlenmesini bekleyin. Yüzde 40 ve 60 arasında bir çimlenme görüyorsanız bu tohumları kullanabilirsiniz. Fakat yüzde 40'ın altında ise yeni tohum almanızın vakti gelmiş demektir.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 3423

 • Bolonez soslu erişte!
  Bolonez soslu erişte!

  Süresi : 03:15 İzlenme : 950

 • Bebe bisküvisinden kolay pasta
  Bebe bisküvisinden kolay pasta

  Süresi : 03:55 İzlenme : 2675

 • Kolay muska böreği tarifi
  Kolay muska böreği tarifi

  Süresi : 05:38 İzlenme : 2073

 • Karnabahar burger!
  Karnabahar burger!

  Süresi : 00:35 İzlenme : 1283

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön