Kapalı hava depresyona sokuyor

Psikolog Bülent Baykal, depresyon ve kendini kötü hissetme durumunun hava şartları ile doğru orantılı olduğunu söylüyor ve insanların kış mevsiminde kendini daha depresif ve mutsuz hissedebileceğinin altını çiziyor.

Kapalı hava depresyona sokuyor

Yaz mevsiminin sona erdiği ve sıcak havaların yerini soğuklara bıraktığı bu günlerde vücudumuzda da bazı değişiklikler yaşanıyor. İnsanların psikolojik durumlarının çevresel faktörlerden etkilenebileceğini ve insanlar üzerinde olumlu ya da olumsuz sonuçlarının olabileceğini dile getiren Acıbadem Ankara Hastanesi Psikoloğu Mithat Bülent Baykal “Bazı depresyonlar hava şartlarına bağlı olarak gelişebiliyor. İnsanlar, kapalı havalarda kendilerini daha kötü hissediyor. Bu noktada yapmamız gereken en önemli şey, kendi kendimize bu durumun geçici olduğunu tekrarlamak ve olumlu şeyler düşünmek.” şeklinde konuşuyor.

 

Kötü hislerin geçici olduğunu hatırlayın

 

Depresyonun en belirgin özelliğinin hayattan zevk almama duygusu olduğunu söyleyen Psikolog Mithat Bülent Baykal, çökkünlük, kendini mutsuz hissetme, yataktan kalkamama gibi belirtilerin de önemsenmesi gerektiğini söylüyor. Ayrıca Psikolog Mithat Bülent Baykal, havanın daha karanlık ve günlerin daha kısa olduğu kış mevsiminin bizi mutsuzluğa ittiğini belirterek, “Bu noktada insanlar bunun farkında olmalı. ‘Sabah kalkmak istemiyorum, çok yorgunum, kolumu kaldıramıyorum' dedikleri anda harekete geçebilirler. 'Evet, bu durum şimdilik böyle ama geçecek' diyerek kendini telkin edebilirler. 'Daha iyi hissedeceğim, gün ilerledikçe daha mutlu olacağım' gibi cümlelerle motivasyonlarını artırabilirler” diyor.

 

 

Açık havada yürüyüş yapın

 

Kendimizi kötü hissettiğimiz durumlarda, açık havada yürüyüş yapmanın önemine de vurgu yapan Psikolog Baykal, sözlerini şöyle sürdürüyor: “Kişilerde sürekli bir uyuma isteği ve içe kapanıklık ile karşılaşabiliyoruz. Hemen dışarı çıkıp oksijen almak ve yürüyüş yapmak bu noktada çok önemli. Bilincinde olduğunuz halde yataktan kalkamıyorsanız, hayattan zevk alamıyorsanız ve arkadaşlarınızla olan görüşmelerinizi sınırlandırdıysanız işte o noktada durmanız gerekiyor. Eğer bu durumlara gerginlik, şiddetli kas ağrıları ve 'Ben bu dünyada ne yapıyorum?” sorusu eklendiyse bu durum kroniktir ve ortada bir problem var demektir. En kısa zamanda mutlaka bir uzmandan yardım istenmesi gerekiyor.”

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ketojenik diyet nedir? Prof.Dr. Murat Baş yanıtlıyor
  Ketojenik diyet nedir? Prof.Dr. Murat Baş...

  Süresi : 18:58 İzlenme : 354

 • Diyet yapmadan formda kalmanın ipuçları
  Diyet yapmadan formda kalmanın ipuçları

  Süresi : 25:37 İzlenme : 3233

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 7423

 • Yoğurtlu kereviz salatası
  Yoğurtlu kereviz salatası

  Süresi : 01:17 İzlenme : 4340

 • Hindistan cevizi yağıyla diş macunu nasıl yapılır?
  Hindistan cevizi yağıyla diş macunu nasıl...

  Süresi : 00:59 İzlenme : 6132

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön