Depresyon sandığımız aslında alerjiymiş!

Depresyonla savaşan bir insanın bazı zihinsel ve duygusal zayıflıkları olabilir ama araştırmalar, alerjik reaksiyon ihtimaline dikkat çekiyor.

Depresyon değildir o...

Los Angeles California Üniversitesi'nde klinik psikolog olan George Slavich, depresyonu daha iyi anlamak için fizyolojiye bakmak gerektiğine inanan bilim adamlarından sadece biri. The Guardian’a yaptığı açıklamada “Ben artık konuyu psikiyatrik bir durum olarak konuşmak bile istemiyorum” diyor.

 

Yeni araştırmaların, depresyonun birçok durumda inflamasyona karşı alerjik bir reaksiyondan kaynaklandığını göstermesi, Slavich’in ifadesini destekler nitelikte.

 

Nova’dan Tim de Chant, “İnflamasyon, yaralanmalar, enfeksiyonlar ya da yabancı bileşiklere karşı bağışıklık sisteminin doğal bir tepkisidir” diyor.

 

İnflamasyon, yaraları kapatmak için vücutta bir uyarı sistemi gibi davranır ve bağışıklık sisteminin diğer parçalarını işe koyulmaya davet eder. Sitokinler olarak adlandırılan bir protein ailesi vücuttaki iltihabı kapatır ve beyni hastalık moduna geçirir.

 

Sitokinler ve inflamasyonun depresif atak sırasında ve bipolar insanlarda yükseldiği ve remisyon dönemlerinde de düştüğü gözlemlenmiştir. Normalde, depresyondan muzdarip olmayan insanlara, inflamasyonda artış yaratan bir aşı yapıldığında geçici olarak depresif ve kaygılı bir bilinç durumu yaşadıkları da bilinmektedir. Hasta olduğunuzda nasıl hissettiğinizi düşünün; halsizlik, ağlamaklı coşku eksikliği, sorunlu uyku…

 

 

İnflamasyon ve depresyonun ilintili olduğuna dair başka işaretler de var.

 

Romatoid artirit gibi iltihabik hastalıkları olan ya da kanserle mücadelesinde yardımcı olmak için iltihaplı bir tepki veren interferon alfa adlı ilaçla tedavi edilen hastaların depresyona yakalanma riskleri daha yüksektir.

 

Nörolog Turhan Canlı, iltihaplanma ve depresyon arasındaki bağı bir adım ileri götürerek, depresyonun parazit, bakteri veya virüs enfeksiyonunun sebep olduğu bir enfeksiyon hastalığı olabileceğini belirtiyor.

 

Ama iyi haberler de var. Birkaç klinik çalışmada, antidepresanlara anti-inflamatuar ilaçlar ekleyerek semptomların sadece iyileştirilebileceği değil, tedaviye yanıt veren hastaların sayısının da arttığı ortaya konuldu.

 

Kings College’da psikiyatrist olan Carmine Pariante, The Guardian’a konuyla ilgili yaptığı açıklamada, depresif kişilerde inflamasyon düzeylerini ölçmeye yarayacak bir test bulmaktan 5 ile 10 yıl uzakta olduklarının altını çizdi. Yani depresyon için tedavi yöntemlerinin çeşitlendirilmesine kısa bir süre kaldı.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Hafif pizza tarifi
  Hafif pizza tarifi

  Süresi : 01:28 İzlenme : 7226

 • Nazlı Çevik Azazi'den kısa bir masal...
  Nazlı Çevik Azazi'den kısa bir masal...

  Süresi : İzlenme : 159

 • Ne zaman su içilmez?
  Ne zaman su içilmez?

  Süresi : İzlenme : 6060

 • Fıstık ezmesi nasıl yapılır?
  Fıstık ezmesi nasıl yapılır?

  Süresi : 00:49 İzlenme : 2828

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 3091

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön