Basit bir akıl hilesi ile zamanı yavaşlatabilirsiniz...

Yaşlanıp, hayatlarınız yoğunlaştıkça zamanın neden daha hızla akıp gittiğini hiç merak ettiniz mi? Aslında cevap oldukça basit: İçinde bulunduğunuz ana yoğunlaşmadığınız için!

Basit bir akıl hilesi ile zamanı yavaşlatabilirsiniz...

Yaşlanıp, hayatlarınız yoğunlaştıkça zamanın neden daha hızla akıp gittiğini hiç merak ettiniz mi? Aslında cevap oldukça basit: İçinde bulunduğunuz ana yoğunlaşmadığınız için!

 

Birçoğumuz bu duyguyu iyi biliyor. Olgunlaştıkça ve günlerimizi yoğun iş ya da başka aktivitelerle doldurdukça, zaman sanki uçup gidiyor ve biz farkına bile varamıyoruz. Nöro-bilimsel araştırmaların buna bir cevabı var. Değişen bizim zaman algımız. Beynin zamanın nasıl geçtiğini algılama durumuna göre, günlerin uzun ya da kısa olduğunu ya da acele içinde geçtiğini düşünüyoruz. Aslında zaman algısı kontrol edebileceğimiz bir şey. İçinde bulunduğumuz ana dikkat edip, etrafınızda olan şeyleri aktif olarak fark etmeye başlayarak, zamanı yavaşlatabilirsiniz.

 

Büyük ihtimalle “günler uzun ama yıllar kısa” deyimini duymuşsunuzdur. Dikkatli düşünürseniz bu deyiş aslında çok doğru. Mesela sabah trafiğinde işe gitmek için uğraşırken, zaman geçmek bilmiyor ama geriye dönüp baktığınızda zamanın nasıl geçmiş olduğunu anlayamıyorsunuz. Yapılan araştırmalara göre bunun nedeni, etrafınızda olup bitene dikkat etmiyorsunuz ve beyniniz yeni bilgiler edinmiyor.

 

Akıp giden zamandan şikâyetçiyseniz, durup etrafınızda olup bitenin farkına varmaya çalışın. Eski bir budist öğretisi olan “mindfulness” ya da “farkındalık” batı toplumlarında popüler olmaya başladı. Bu öğretinin temelinde bulunduğunuz anın ve yerin tam anlamıyla farkında olmanız gerekliliği yatıyor. Bu şekilde, bilimsel araştırmaların da desteklediği gibi, beyniniz daha fazla bilgiyi depolamaya başlıyor ve zamanın hızla akıp geçtiği algısı ortadan kalkıyor.

 

“Farkındalık” kişilerin yaşadıkları anın değerini anlamalarına, dolayısı ile zamanın daha yavaş geçtiğini hissetmelerini sağlıyor. Ayrıca, ilginç ya da zevk aldığımız olaylara dikkatinizi yoğunlaştırmak, ruh halinizin ve modunuzun da yükselmesine neden oluyor. Bu nedenle, “farkındalık” pratikleri yapmak kaygı ve depresyon problemi olan kişiler için oldukça faydalı.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Yılbaşı hindisi nasıl yapılır?
  Yılbaşı hindisi nasıl yapılır?

  Süresi : 03:40 İzlenme : 1437

 • Hafif pizza tarifi
  Hafif pizza tarifi

  Süresi : 01:28 İzlenme : 7262

 • Nazlı Çevik Azazi'den kısa bir masal...
  Nazlı Çevik Azazi'den kısa bir masal...

  Süresi : İzlenme : 182

 • Ne zaman su içilmez?
  Ne zaman su içilmez?

  Süresi : İzlenme : 6075

 • Fıstık ezmesi nasıl yapılır?
  Fıstık ezmesi nasıl yapılır?

  Süresi : 00:49 İzlenme : 2845

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön