Bağımlı olmak ya da olmamak!

Bir sevgili, bir eş, arkadaşlar... Onlara duygusal anlamda bağımlı olmak iyi ama onlarsız yaşayamayacağınızı düşünmek, tehlikeli! Çünkü mutluluğun anahtarı onlarda değil, sizde!

Bağımlı olmak ya da olmamak!

Sevgi dolu bir ilişki içinde olmayı kim istemez? Ya da arkadaşları olmasını... Belli miktarda duygusal bağımlılık sağlıklı pek çok ilişkinin temelidir. Ancak insanları istemek başka, onlara ihtiyaç duymak başkadır!

 

İnsanlara çok fazla ihtiyaç duymak sorunlara yol açabilir. Çünkü diğer insanlar mutluluğun anahtarı haline gelir. Kendinizi onlar olmadan yaşayamayacağınıza inandırmanın doğru olmadığını biliyorsunuz değil mi?

 

O zaman niye kendinize bunu yapıyorsunuz? Neden kendinizi kendi hayatınızı yaşamanızı engelleyecek kadar kararsız ve kırılgan hissediyorsunuz? Neden etrafınızdaki herkese bakma konusunda uzmanken, kendinize bakım bakamayacağınız konusunda şüphe duyuyorsunuz? Sadece başınıza gelen şeylere katlandığız gerçeği bile size ne kadar güçlü ve muktedir bir kişi olduğunuzu ispatlıyorken, neden kendinize inanmıyorsunuz?

 

Eğer gerçekten isterseniz, bağımlı olmaktan kurtulabilirsiniz.

 

İşte bunu için işe yarayacak bazı fikirler:

 

1- Çocukluğunuzdan gelen meseleleri mümkün olan en iyi şekilde sona erdirmeye çalışın. Bunun için yas tutun. Bir bakış açısı edinin. Çocukluğunuzda yaşadığınız olayların şu anda yaptığınız şeyleri nasıl etkilediğini anlayın.

 

2- İçinizde yer alan korkmuş, kırılgan ve muhtaç çocuğu besleyin ve bağrınıza basın. Bu çocuk, size ne kadar kendinize yeter bir hale gelirseniz gelin, asla tamamen ortadan kaybolmayabilir. Stres bu çocuğun haykırmasına yol açabilir. Herhangi bir kışkırtma olmaksızın hiç beklemediğiniz bir anda ortaya çıkarak onunla ilgilenmenizi isteyebilir.

 

3- Mutluluğu başka insanlarda aramaktan vazgeçin. Mutluluk ve iyilik kaynağınız başkalarının içinde değildir; sizin içinizdedir. Kendinizi kendinize odaklamayı öğrenin.

 

4- Sırtınızı kendinize yaslamayı öğrenebilirsiniz. Belki başka insanlar hiçbir zaman yanınızda olmadı ama siz yanınızda olmaya başlayabilirsiniz.

 

5- İnancınıza da yaslanabilirsiniz. Ruhsal inançlar size güçlü bir duygusal güvenlik sağlayabilir.

 

6- Bağımlı olmamak için uğraşın. Etrafınızdaki insanlara duygusal ya da maddi olarak bağımlı olduğunuz yönleri incelemeye başlayın.

 

(Kaynak: İlişkilerde Bağımlılığa Son/ Melody Beattie)

 

Yarın: Kabul etme sanatını nasıl öğrenirsiniz?

 

Hazırlayan: Fatma Belgin

 

Her rüzgarda savrulmayın!

 

Karşılıklı bağımlılık hastalıktır!

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Doğumda sancı neden olur?
  Doğumda sancı neden olur?

  Süresi : 01:49 İzlenme : 2486

 • 4 cilt tipine uygun kil maskesi tarifi
  4 cilt tipine uygun kil maskesi tarifi

  Süresi : 00:57 İzlenme : 1149

 • Hayvanlarla ilgili bilmediğiniz gerçekler
  Hayvanlarla ilgili bilmediğiniz gerçekler

  Süresi : 00:58 İzlenme : 371

 • Deprem çantasında neler olmalı?
  Deprem çantasında neler olmalı?

  Süresi : 01:14 İzlenme : 686

 • Kadınbudu kaplama tavuk!
  Kadınbudu kaplama tavuk!

  Süresi : 01:44 İzlenme : 1840

  Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
  Yukarı Git
  HTHayat Mobil Sürümüne Dön