7 adımda depresyondan kurtulun!

Mutluluk bazen depresyon ile mücadele için en iyi yoldur...

7 adımda depresyondan kurtulun!

Bazen mutluluk depresyon ile mücadele için en iyi yoldur. Ve mutluluğu değerlendirdiğimizde olumlu yaşam tarzımızı seçmeliyiz. Ev işi ve dans gibi günlük yapılabilecek küçük şeyler sizi depresyona karşı daha dirençli bir hale getirecektir.


1. Ev işleriyle ilgilenin

Depresyonla mücadele için daha iyi ve daha dinç aktiviteler gerekmektedir. British Journal of dergisinde yayınlanan bir çalışmada, en az 20 dakika ev işinin duygusal sağlığı arttırdığı görülmüştür. Siz de günde 20 dakika ayırarak ev işi veya bahçe işlerinde vakit geçirmelisiniz. Ayrıca iş yaparken geçirdiğiniz sürede motivasyonu yüksek ve neşeli şarkılar dinlemek de depresyonunuza iyi gelecektir.


2. Affetmeyi deneyin

Öfke ve kin duysundan uzak olmanız gerekmektedir. Öfkelenmenin sadece size zararı olduğu gibi çevrenizdekileri de bir o kadar etkilemektedir.  Kendi ruh sağlığınız için affetmeyi deneyin ve her konuda rahat olmaya çalışın. Unutmayın; kendinizi üzmek ve sıkmak sizi rahatlmaz.


3. Mutluluk için yoga

Yoga sadece esneklik ve gücü geliştirmek için değildir.  Araştırmalara göre,13 milyon Amerikalı'nın yoga yaptığı belirlendi. Düzenli uygulama ile, yoga, ruh halinizi iyileştirmek, depresyon  seviyesini azaltmada, stresi kesinlikle ortadan kaldırmada ve daha iyi uyku için büyük  fayda sağlar.


4. Dans ederek stres atın

Dans edenlere nazaran etmiyenlerde daha fazla stres ve enerji seviyesinin düşük olduğu görüldü. Dans bir diğer faydaları, stres azaltıcı olması, yeni arkadaşlar edinmek ve enerji seviyelerini arttırdığı belirlenmiştir.


5. Açık havada yürüyüş yapın

Vücuttaki serotonin hormonun açığa çıkması için açık havada biraz yürüyüş yapmak yeterlidir. Bir araştırmaya göre mevsimsel etkili depresyonları güneş ışığı ile tedavi etmek mümkün. Özellikle sabah ve öğle saatlerinde açık havada kısa yürüyüşler yapmak insanı zinde tutar ve depresyon belirtilerini ortadan kaldırır.


6. Sürekli pozitif düşünün

Kötümser düşüncelerin yerini iyimser düşüncelerin almasını sağlayın. Çünkü iyimser düşünmek ve pozitif olmak  depresyon riskini azaltmada çok etkili bir silahtır. Pozitif düşünmek insan ömrünü uzatır. Psikologlar negatif enerjiyi pozitif enerjiyle değiş tokuş etmek gerektiğini öneriyor. Bunun çözümüde sadece insan beyninden ve kişinin ne kadar pozitif düşünebileceğinden geçiyor.


7. Abartmadan sağlıklı bir şekilde beslenin

Depresyona giren her insanın klasik yediği şeyler abur cubur türevi yani cips, çikolata, şeker vb. yiyeceklerdir. Bu yiyecekleri alıp televizyon başına geçeceğinize kendinize meyve kokteylleri, meyve salataları veya az yağlı salatalar hazırlayın. Çikolatayı alıp miğdenize indirmek yerine bu yapacağanız şeyler sizi hem depresyondan kurtarmaya hemde sağlıklı beslenmenize yardımcı olur.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?

 • Doğumda sancı neden olur?
  Doğumda sancı neden olur?

  Süresi : 01:49 İzlenme : 2564

 • 4 cilt tipine uygun kil maskesi tarifi
  4 cilt tipine uygun kil maskesi tarifi

  Süresi : 00:57 İzlenme : 1254

 • Hayvanlarla ilgili bilmediğiniz gerçekler
  Hayvanlarla ilgili bilmediğiniz gerçekler

  Süresi : 00:58 İzlenme : 410

 • Deprem çantasında neler olmalı?
  Deprem çantasında neler olmalı?

  Süresi : 01:14 İzlenme : 712

 • Kadınbudu kaplama tavuk!
  Kadınbudu kaplama tavuk!

  Süresi : 01:44 İzlenme : 1859

  Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
  Yukarı Git
  HTHayat Mobil Sürümüne Dön