Adet öncesi sendromu nedir?

Adet döneminde yaşadığınız can sıkıcı şeyler, başka bir rahatsızlığın habercisi olabilir mi?

Regl belirtisi olduğuna emin misiniz?

Adet dönemlerinin kadınlar için ne derece çekilmez olduğu su götürmez bir gerçek. Regl öncesi dönemde kadınlar, ruh hali değişimleri, depresyonlar ve sinir harpleri yaşıyorlar. Çoğu durumda da bütün bu duygu durumlarını adet döneminin yaklaşmış olmasına bağlıyorlar ve sakince geçmesini bekliyorlar.

 

Ancak bu durum, 'adet dönemi öncesi disforisi' adı verilen tamamen başka bir rahatsızlığın sonucu olabiliyor. Bu rahatsızlık adet döneminden epey önce görülmeye başlıyor ve adet gelene kadar iki hafta boyunca devam ediyor.

 

Adet öncesi sendromu belirtileri nelerdir?

Adet dönemi öncesi disforisi, kendisini ağır ruh hali değişkenlikleri, depresif nöbetler, anksiyete, davranış bozukluğu, öfke, migren, uykusuzluk, ışığa ve gürültüye duyarlılık, ufak işlerin bile insanı aşırı derecede yorması gibi birtakım belirtilerle gösteriyor.

 

Doktorlara göre adet önesi disforisinin tanısında en önemli olan şey, diğer hastalıkları eleyebilmek. Bunun depresyon, anksiyete bir psikiyatrik bir sendrom olmadığından emin olmaları gerekiyor; arkasından da endometriyoz, tümör ya da menopoz olup olmadığından emin olmak için testler yapıyorlar. Tanıları koyarken de, rahatsızlıkların ne kadar süre devam ettiğini ve bunun ilişkileri nasıl etkilediğini mutlaka psikolojik testler uygulayarak öğreniyorlar.

 

Rahim ağrısına yoga pozları

 

 

Adet öncesi sendromu nasıl geçer?

Beslenme uzmanı Fiona W., hastalığın tanısı konulduktan sonra beslenme düzenini değiştirerek hastalığın belirtilerini azaltma yolunu denemiş. Şekeri azaltmanın hormon sağlığı için ne kadar önemli olduğunu bildiğinden, bunu uygulayarak aynı zamanda fındık, balık, hindistan cevizi, avokado gibi Omega 3 ve 6 yönünden zengin, hormon dostu yağlarla diyetini yeniden düzenlemiş. Böylelikle bir nebze olsun belirtilerin şiddetini aşağıya çekmeyi başarmış.

 

Adet öncesi sendromu tedavisi...

Tedavi söz konusu olduğunda yalnızca ilaç içmekle bitmiyor. Çoğu kadın bu sendrom için oluşan potansiyel tedavi yöntemlerine hassasiyet geliştirmiş durumda. Progesteron kullanımıyla yumurtalıkların baskılanması hedefleniyor ancak kadınlar progesterona karşı hassasiyet gösteriyorlar, progesteron çoğu zaman semptomları daha da beter hale getiriyor. Bir başka yöntemi de serotonin inhibitörlerinin kullanılması. Serotonin inhibitörü almak deyince de daha havalı bir isim kullanılmış olsa da söylenmek istenilen şey antidepresan kullanımı. Bu durumda öngörülen en iyi tedavi olsa da tek yol değil.

 

Egzersiz genel anlamda disforinin ve depresyonun belirtilerini düşürmek için önemli bir adım, bununla birlikte aynı şekilde yeterli güneş ışığına maruz kalmak da semptomları azaltabiliyor. Yine de, disfori için tamamen kullanılabilir bir yöntem bulunmuş değil. Önerilen şeylerden bazıları geçirebildikleri semptomlar yerine başka semptomlar armağan ediyor, bazıları da bir süreliğine bu semptomları daha da çekilmez hale getiriyor.

 

Kaynak

 

Adet dönemiyle ilgili önemli bilgiler
+8
Çok fazla akıntı diye bir şey gerçekten var Ergenlik dönemindeki birçok genç, bu aşırı akıntıları tecrübe etmiştir ancak çoğunlukla neden bu kadar ağır oldukları ya da kontrol edebilmek için yapabilecekleri şeyler olduğu konusunda hiçbir fikirleri olmaz. Herkesin regl dönemini bu şekilde yaşadığını farz ederler. Ağır akıntı göreceli olarak yaygın olsa da eğer pedinizi ya da tamponunuzu 2-3 saatten daha kısa sürelerde değiştirme ihtiyacı duyuyor ya da âdetiniz yedi günden fazla sürüyorsa, seçeneklerinizi öğrenmek için bir doktora başvurma vaktiniz gelmiş olabilir.

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Aşkım Kapışmak'la son kitabı "Kimim Ben?"i konuşuyoruz
  Aşkım Kapışmak'la son kitabı "Kimim Ben?"i...

  Süresi : 50:09 İzlenme : 120

 • Merve Büyüksaraç'la sukulent tasarımı yapıyoruz
  Merve Büyüksaraç'la sukulent tasarımı...

  Süresi : 17:20 İzlenme : 617

 • Dr. Ümit Aktaş ile tıbbi beslenme ve ilaçsız yaşama dair...
  Dr. Ümit Aktaş ile tıbbi beslenme ve ilaçsız...

  Süresi : 17:57 İzlenme : 2076

 • Regresyon terapisi nedir? Nasıl yapılır?
  Regresyon terapisi nedir? Nasıl yapılır?

  Süresi : 25:51 İzlenme : 2181

 • Tüp bebek uygulaması hakkında her şey!
  Tüp bebek uygulaması hakkında her şey!

  Süresi : 14:14 İzlenme : 992

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön