Adet sancısı nedir? Nasıl geçer?

Adet görmek her sağlıklı kadının hayatının önemli bir parçasıyken, sancılı adet dönemleri bazen hayatı oldukça zorlaştırabiliyor...

Adet sancısı hakkında her şey

Adet sancısı nedir?

Adet döneminde bazen kanamadan önce başlayan, kanamanın yoğun olduğu günlerde daha yoğun hissedilen, karında ve rahim bölgesinde kramplar şeklinde ortaya çıkan sancıya 'adet sancısı' adı verilir. Tıbbi adı “dismenore”dir

 

Adet sancısı sırasında hissedilen kramplara; mide bulantısı, ishal, baş dönmesi, tansiyon düşüklüğü, çarpıntı, bel ve sırt ağrısı, yorgunluk, grip vb. hisler eşlik edebilir. Özellikle migreni olan hastalarda baş ağrılarında artış olabilir. Yine bu dönemde; iş ve sosyal hayatı olumsuz etkileyebilecek sinirlilik, uykusuzluk ve konsantrasyon kaybı meydana gelebilir.

 

Yapılan araştırmalarda kadınların yaklaşık %50-60’ı adet döneminde az ya da çok ağrı duyduğunu ve bunların yaklaşık %25’i bu dönemde yaşam kalitelerinin olumsuz etkilendiğini, öğrenciler ise okul başarılarının düştüğünü ifade etmektedir. Özellikle okul çağında genç kızlarda adet sancısı daha yaygın olarak görülür.

 

Adet dönemiyle ilgili önemli bilgiler
+8
Çok fazla akıntı diye bir şey gerçekten var Ergenlik dönemindeki birçok genç, bu aşırı akıntıları tecrübe etmiştir ancak çoğunlukla neden bu kadar ağır oldukları ya da kontrol edebilmek için yapabilecekleri şeyler olduğu konusunda hiçbir fikirleri olmaz. Herkesin regl dönemini bu şekilde yaşadığını farz ederler. Ağır akıntı göreceli olarak yaygın olsa da eğer pedinizi ya da tamponunuzu 2-3 saatten daha kısa sürelerde değiştirme ihtiyacı duyuyor ya da âdetiniz yedi günden fazla sürüyorsa, seçeneklerinizi öğrenmek için bir doktora başvurma vaktiniz gelmiş olabilir.

 

Adet sancısı neden olur?

Adet döneminde, rahim içerisindeki kanamanın kontrollü bir şekilde atılması için rahim kasılır. Rahimde üretilen ve “prostoglandin” adı verilen kimyasallar bu kasılmalara yol açar. Rahim kasılmasına bağlı olarak rahme giden kan akımı ve dolayısıyla oksijen azalır, böylece ağrı hissedilir. Bu rahim kasılmaları, adet gören her kadında olur ancak bazı kadınlar bu kasılmaları ağrı şeklinde hissederler. Bu farklılık kişinin ağrı algısı, sosyal düzeyi ve eğitiminin yanı sıra psikolojik ya da genetik faktörlerle de ilişkilidir.

 

Geçmeyen adet sancısı durumunda ne yapılmalı?

Adetlerin oluşmasıysa birlikte ağrılar herhangi bir organik nedene bağlı olmadan yaşanabilmektedir. Doğal bir süreç olarak kabul edilen ve “Primer Dismonere” denilen bu ağrılar 20-25 yaşlarına kadar azalarak devam edebilmektedir. 20-30 yaşlarında ortaya çıkan ve artarak devam eden “Sekonder Dismonere” denilen ağrılara ise;

 • Miyom,
 • Endometriosiz yani rahim içini döşeyen ve her ay adetle birlikte dökülen tabakanın karın içinde başka yerlere yerleşmesi,
 • Yumurtalık kisti,
 • Polip,
 • Genital enfeksiyonlar,
 • Servikal darlık,
 • Rahim içi yapışıklık,
 • Bası yapan tümörler nedeniyle oluşabilmektedir.

Ağrının gerçek nedenini ortaya koymak için jinekolojik muayenenin yanı sıra ultrasonografi, smear testi gibi tetkiklerle ağrının özellikleri incelenmelidir. Ağrının nedeninin belirlenemediği durumlarda laparoskopik yöntemlerle karın içinde ağrıya neden olabilecek rahatsızlıkların varlığı sorgulanmalıdır.

 

Eğer herhangi bir fiziksel neden olmamasına rağmen şiddetli adet sancıları devam ediyorsa, psikolojik danışmanlık almak faydalı olur. Birçok araştırma psikolojik nedenlerin de adet sancısı üzerinde oldukça fazla etkili olduğunu gösteriyor. Ruhsal ve cinsel sorunlar, eğitim yetersizliği, sosyo-ekonomik durumu iyi olmayan kadınlarda ağrılı adet daha sık görülmektedir. Ailesinde adet ağrısı öyküsü olanlarda genetik faktörler dışında; koşullandırma yönü ile adet ağrılarının daha yaygın olduğunu gösteren çalışmalar bulunmaktadır. Bu da adet ağrılarının psikolojik kökeni hakkında bilgi vermektedir. 

  

Adet sancıları doğum yaptıktan sonra geçer mi?

Bir kısım kadında gebelikte ve emzirme sırasında değişen hormon profili nedeniyle, adet sancıları gebelikten hemen sonraki dönemde azalma gösterebilir. Gebelik ve çocuk sayısı arttıkça, adet sancılarının azalma olasılığı artar. Ancak, endometriozise (çikolata kisti) bağlı adet ağrıları olan hanımlarda, bir süre sonra adet ağrıları yine eski düzeyine çıkabilir. Bu durumda, endometriozis hastalığının tanısı için laparoskopik muayeneye ihtiyaç duyulabilir.

 

 

Evlenince adet sancısı azalır mı?

İlerleyen yaşla birlikte sancı şiddeti ve sıklığı azalmaktadır fakat evlenince adet sancısının azalacağı yanlış bir bilgidir.

 

Adet sancısına iyi gelen şeyler

Ağrının sebebi genellikle rahim bölgesine yeterince oksijen gitmemesi olduğundan, bölgedeki kan dolaşımını hızlandıracak her şey adet sancısına iyi gelecektir. 

 

Sıcak uygulama: Alt karına koyulan sıcak su torbaları ve sıcak kompres uygulama, rahmin kan dolaşımının hızlanmasına yol açarak ağrıyı azaltmaktadır. Ilık duş almak, ayaklarını sıcak su içinde bekletmek de faydalı olacaktır. Yaklaşık 40 derece ısı önerilir ve ihtiyaç duyulan sıklıkta uygulanabilir.

 

Gevşeme egzersizleri: Sıcak bir yatakta uzanıp derin nefesler alarak tüm vücudunuzu gevşetmeye çalışın. Ayak uçlarından başlayarak sırayla bacaklarınızı, kalçanızı, karnınızı, göğsünüzü, kollarınızı, boynunuzu ve başınızı gevşetin. Bu sırada nefesinize odaklanın, yavaş ve derin nefesler alın. Rahimdeki kramplar nedeniyle tüm vücudunuzda oluşan gerginlikten kurtulduğunuzda sancınızı önemli ölçüde azaltabilirsiniz. Mümkünse bu şekilde dinlenmeye, hatta biraz uyumaya çalışın.

 

 

Beslenme önerileri: Henüz yeterli veri ve bilimsel çalışma olmamakla birlikte bazı vitamin ve bitkisel tedavilerin yararı olduğu iddia edilmiştir. B ve E vitaminleri ile magnezyum içeren ilaçlar önerilebilir. Bitkisel çayların kaslar üzerindeki gevşetici etkisi rahatlatıcı olabilir, bu nedenle alınmasında sakınca yoktur. Papatya çayı ve rezene çayının yararlı olduğunu gösteren sınırlı çalışmalar vardır. Kahve, çikolata, kola, çay gibi kafein içeren gıdaları azaltmak yararlı olur. Aynı şekilde, sigara da vücudunuza giren oksijen miktarını azalttığından, sigara içmeyen kadınlarda daha az adet sancısı görüldüğü biliniyor.

 

Düzenli egzersizler: Spor ve egzersiz düzenli yapılmalıdır. Yürüyüş, bisiklet, yüzme gibi hafif spor ve egzersizler endorfin salgılamasını artırarak adet ağrısını azaltabilir. Sporcularda adet ağrılarına daha az rastlanır.

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
31
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  02 Ekim 2017 Pazartesi 22:51

  adet hastalığı için bir hap var mıdır

  Cevapla
 •  
  23 Eylül 2017 Cumartesi 15:51

  Eger mesjimi sonra gorursen sana sunlari tavsiye edebilirim oncelikle agdet doneminde ve diger gunlerde agir seyler kaldirma ve soguk seylerle temasin olmasin yada soguk su icme onun disinda sen biraz erken yast oldugun icin iltihapli oluyor yani korkma gecer

  Cevapla
 •  
  19 Temmuz 2017 Çarşamba 12:42

  Ben 11 yaşındayım ve adetim intaplı ne yapabilirim acaba

  Cevapla
 •  
  10 Ağustos 2017 Perşembe 10:01

  sen onbir yaşındamı oldun

 •  
  19 Temmuz 2017 Çarşamba 12:41

  Ben 11 yaşındayım ve adetim intaplı ne yapabilirim acaba

  Cevapla
 •  
  17 Temmuz 2017 Pazartesi 14:01

  Ben 13 yaşındayım hiç bu kadar şiddetli ağrı görmedim acayip ağrıyor ben ilk olduğumda 1 ayda 3 kere oldum karnım çok ağrıyor ve geçiriyorum

  Cevapla
 •  
  30 Ağustos 2017 Çarşamba 18:46

  bol bol su içmelisin

 •  
  15 Temmuz 2017 Cumartesi 12:40

  Benim de sandım çok oluyordu doktora giyim tahril sonuçlarına göre hormon bozukluğundan meydana gelen sancılarmış

  Cevapla
 •  
  10 Temmuz 2017 Pazartesi 21:41

  düzensiz adet oluyorum daha önce 2 kez oldu 1 hafta sürdü ne zaman olacağını nerden anlayabilirim

  Cevapla
 •  
  10 Temmuz 2017 Pazartesi 18:57

  Ben 11 yaşındayım karnım cokadar ağrıyor adet 5 kere adet oldum

  Cevapla
 •  
  12 Haziran 2017 Pazartesi 14:27

  merhaba arkadaslar 14 yasindayim ve benimde cok agrim oluya hatta bazen agri kesici bile agrimi kesmiyo lutfen bi sey oneriniz tesekkurler

  Cevapla
 •  
  31 Mayıs 2017 Çarşamba 01:43

  Adet sancısı nasıl ve vücudunun neresinde oluyor?

  Cevapla
 •  
  22 Mayıs 2017 Pazartesi 08:20

  Ben 18 yaşındayım ve cok ağrım oluyor sizin bana öneriniz varmı

  Cevapla
 •  
  22 Ağustos 2017 Salı 11:51

  tarcin cayi

 •  
  16 Mayıs 2017 Salı 03:15

  Benimde ağrım çok şiddetli oluyo ben ağrı kesici kullanıyorum iki tane içtikten sonra geçiyo sizede tavsiye ederim ağrı kesici dolareks ben sürekli kullanıyorum hatta hastanelik bile oldum zamanlar oluyo allah yardımcınız olsun

  Cevapla
 •  
  12 Mayıs 2017 Cuma 15:08

  20 yasimdaym ve hayatimda daha once hic bu kadar sert bi sancim olmadi ne yaptiysam gecmiyor bi oneriniz varmi lutfen

  Cevapla
 •  
  05 Mayıs 2017 Cuma 09:43

  Ben 14 yaşındayım çok ağrım oluyo

  Cevapla
 •  
  27 Temmuz 2017 Perşembe 16:20

  bende 14 yaşındayım ilk bugün oldum çok sancım oldu .o kadar ağridi ki̇ ağladim normalde ağlamazdim gri̇pi̇n di̇ye bi̇r i̇laç var .suda azicik yumuşatin ve i̇çi̇n 15 dk sonra sancim kalmadi .

 •  
  28 Nisan 2017 Cuma 12:07

  Ben 12 yasindayim agrim cok var

  Cevapla
 •  
  07 Nisan 2017 Cuma 07:54

  kızlar ağrıya ayva dene yada sarımsak kaynatıp için

  Cevapla
 •  
  26 Mart 2017 Pazar 10:47

  ben 15 yaşındayım adet oldugumda karnım çok agrıyon nasıl geçer ilaç kullanıyom agrım çokk oluyo

  Cevapla
 •  
  02 Haziran 2017 Cuma 10:50

  karın alt bölgesine sıcak su torbası koyun ve mümkünse ağrı boyunca sık sık duş alıp duş başlığıyla karnınız ve belinize masaj yapın.

 •  
  22 Temmuz 2017 Cumartesi 12:00

  eğer çok fazla ağrıyosa kesinlikle doktora git belki rahim bölgende bazı rahatsızlığın vardır

 •  
  11 Şubat 2017 Cumartesi 11:10

  ben 13 yaşındayım ve hala adet olmadım bazı sitelerde de en fazla 16 diyor olmama yaşı doktora gitmeli miyim

  Cevapla
 •  
  21 Nisan 2017 Cuma 16:43

  en fazla 16 değil erişkinlik dönemine kadar gidebilir bu adet olmama. yani doktora gitmene gerek yok.

 •  
  28 Ocak 2017 Cumartesi 14:15

  Suanda agridan oluyorum ne aliyim?

  Cevapla
 •  
  10 Aralık 2016 Cumartesi 09:09

  Hocam ben evliyim birsenedir çocuğum yok ama adetimde aşırı derecede sancım var lütfen bir çözüm lütfen

  Cevapla
 •  
  22 Mayıs 2016 Pazar 23:01

  Ben bir çocuğum donumun içinde bir kanama vardı eğer varsa adete girmiş olurmuyum

  Cevapla
 •  
  11 Şubat 2017 Cumartesi 11:09

  kaç yaşında olduğuna bağlı belki kabız nedeniyle kan gelmiştir.

 •  
  10 Temmuz 2017 Pazartesi 21:39

  evet

 •  
  14 Kasım 2014 Cuma 18:24

  selam hocam ben 14 yaşındayım hastalık öncesi çok ağrım oluyor bunu için ne yapmam lazım.

  Cevapla

 • Doğum korkusu nasıl yenilir?
  Doğum korkusu nasıl yenilir?

  Süresi : 02:20 İzlenme : 4279

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 3442

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 2707

 • Bebek taşıma yöntemleri
  Bebek taşıma yöntemleri

  Süresi : 43:12 İzlenme : 1158

 • Bolonez soslu erişte!
  Bolonez soslu erişte!

  Süresi : 03:15 İzlenme : 955

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön