Belinizde oluşan yağları yakmanız için 10 öneri

Bel yağları visseral yağlar olarak bilinirler. Visseral yağlar organları çevreler ve kapl hastalıklarından, diyabete kadar birçok hastalığı tetikler. Bel yağları, beslenme, stres ve egzersiz yetersizliği gibi birçok nedenden oluşabilir. Bel yağlarını yakmak ve buna bağlı gelişebilecek hastalıkları önlemek için birkaç yol vardır.

Belinizde oluşan yağları yakmanız için 10 öneri

Bel yağları visseral yağlar olarak bilinirler. Visseral yağlar organları çevreler ve kapl hastalıklarından, diyabete kadar birçok hastalığı tetikler. Bel yağları, beslenme, stres ve egzersiz yetersizliği gibi birçok nedenden oluşabilir. Bel yağlarını yakmak ve buna bağlı gelişebilecek hastalıkları önlemek için birkaç yol vardır.

Stresten kaçının
Kronik stres kortizol seviyelerini yükseltir. Fazla kortizol iştahınızı açmakla kalmazz, aynı zamandan yağlı ve şekerli yiyecekler tüketmenize neden olur. Ayrıca kortizol üretimi vücudunuzun bel bölgenizde yağ depolamasını sağlar. Haftada birkaç kez yapacağınız meditasyon, derin nefes teknikleri veya yoga stresle baş etmenize ve bel bölgesi yağlanmasının önüne geçmenize yardımcı olur.

Alkol tüketiminizi sınırlayın.
Alkol tüketimi bel bölgesinde yağlanmaya neden olur. Günde 2 bardaktan az tüketeceğiniz alkol içeren içecekler sayesinde bel bölgenizdeki yağlanmayı azaltabilirsiniz. Amerikan Clinical Nutrition dergisinin 80 erkek üzerinde yaptığı araştırmaya göre yağ metabolizması 2 bardak vodkadan sonra %73 azalmıştır. Vücudunuz akolü kullandıktan sonra asetata çevirir bu da yağ yakımını engeller.

Egzersiz
Amerikan Sport Nutrition and Exercise Metabolism dergisinin araştırmasına katılanların %20'den fazlası ağırlıklarla yapılan güç egzersizleri ve aerobik egzersizleri ile vücut yağı yakmışlardır. Buna göre haftanın 5 günü kademeli olarak 60 dakika ile başladağınız 90 dakikaya artırdığınız egzersizler sayesinde kilo vermenizin kolaylaşacaktır. Bel yağlarından kurtulmak için ağırlık, kickbox, bisiklet, step, dans, yürüyüş, jogging ve koşu gibi fiziksel aktiviteleri yüksek protein ve düşük karbonhidratlı diyetle destekleyin.

Diyet
Patates, makarna ve ekmek gibi yüksek karbonhidrat içeren besinlerden kaçının. Bunlar yerine et, balık, yumurta, peynir ve sebze gibi protein içeren ürünleri tercih edin.

Trans yağdan kaçının
Trans yağ hidrojen, sıvı sebze yağı karışımına eklenmesiyle ortaya çıkan katıdır. Bunlara aynı zamanda hidrojene yağlar denir ve patates kızartmasında, kurabiyelerde, hazır keklerde, cipslerde, bisküvi ve hazır unlu mamüllerde çokça bulunur.

Kalori tüketiminizi limitleyin
Hareketsiz kadın için tavsiye edilen kalori alım miktarı 2000 ve 2500 arasıdır. Hareketsiz bir erkek için ise bu miktar 3000 ile 3500 arasındadır. 30 yaşından sonra bu oranlar her 10 senede bir 100 eksilir. 500 gram vücut yağı kaybetmek için kalori alımınızı günde 500 kalori azaltmanız gerekir. 500 gram vücut yağında 3500 kalori vardır.

Lif tüketimini artırın.
Lif sindiriminizi artıracağı gibi aynı zamanda kolonun ve bağırsakların temizlenmesine de yardımcı olur. Bağırsak ve kolon problemleri çoğu zaman bel şişkinliğine neden olur. Aynı zamanda kolon ve bağırsak toksinlerle dolu olduğunda, görevlerini yerine getiremeyip yeterli derecede eleme yapamazlar ve bu da bazen metabolizmanın yavaşlamasına neden olur. Lif açısından yüksek olan, sebze, meyve ve tam tahıllı yiyecekleri beslenmenizden eksik etmeyin.

Su için
bel yağlarınızı yakmada su çok önemli bir parçadır. Yeterince sıvı almadığınızda, karaciğeriniz yağları etkili şekilde metabolize edemez. Bu da fazladan yağ depolanmasına neden olur. Aynı zamanda mideniz su ile dolduğunda bu iştahınızıda düşürür. Günde en az iki litre su tüketerek bel bölgenizdeki yağlanmayı engelleyebilirsiniz.

Uyku
Yeterli derecede uyumakta kilo vermeye yardımcı olur. Wisconsin Üniversitesinin yapmış olduğu araştırmaya göre leptin hormon azlığı, oboziteye bağlıdır. Eğer yeterince uyumazsanız, açlığı düzenleyecek yeterlilikte leptin üretmezsiniz. Aynı zamanda uykusuz kaldığınızda gherlin hormon seviyesi yükselir ve bu da iştahınızın artmasına neden olur. Araştırmalara göre günde kronik olarak 7.7 saatten az uyuyan kişilerde daha yüksek BMI (vücut kitle endeksi) ve yüksek derecede obezite görülmüştür. En az 8 saat uyuyun ve dinlendiğinizden emin olun. Aynı zamanda her gece aynı saatte uyumak düzenli bir uyku düzenine sahip olmanızı sağlar.

Karın egzersizleri
Karın egzersizleri karnınızın altındaki kas sisteminin gelişimine katkıda bulunur. Buna rağmen mide egzersizleri başlı başına bel bölgesinde faydalı olmaz. Kasların artması kalp ritm atışını hızlandırır bu da dinlenirken bile yağ yakmanızı sağlar. Bel bölgeniz için haftanın 4-5 günü 50-100 tekrardan oluşan mekik egzersizleri yapmanız gerekir. Mekik hareketi için yere sırtüstü uzanın ellerinizi başınızın arkasında birleştirin. Tavana bakarak üst bedeninizi karın kaslarınızı kullanarak yerden kaldırın.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • YKS'ye dair merak edilenleri Pervin Kaplan yanıtlıyor
  YKS'ye dair merak edilenleri Pervin Kaplan...

  Süresi : 16:26 İzlenme : 44

 • Barış Muslu ile aşkı bulmanın yollarını konuşuyoruz
  Barış Muslu ile aşkı bulmanın yollarını...

  Süresi : 30:16 İzlenme : 419

 • Psikoterapist Şule Öncü canlı yayın konuğumuz
  Psikoterapist Şule Öncü canlı yayın konuğumuz

  Süresi : 27:40 İzlenme : 370

 • Kanser Savaşçıları Derneği Başkanı Aslı Ortakmaç konuğumuz
  Kanser Savaşçıları Derneği Başkanı Aslı...

  Süresi : 18:06 İzlenme : 492

 • Aşkım Kapışmak'la son kitabı "Kimim Ben?"i konuşuyoruz
  Aşkım Kapışmak'la son kitabı "Kimim Ben?"i...

  Süresi : 50:09 İzlenme : 823

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön