Büyüme için yakıt!

Vücudun büyümek ve gelişmek için çeşitli vitamin ve minerallere ihtiyacı vardır, çünkü bu süre zarfında doğru beslenme çok önemlidir

Büyüme için yakıt!

Büyüme ve ergenlik dahil olmak üzere, insanlar kendi gençlik yıllarında bir çok fiziksel değişikliklerden geçer. Vücudun büyümek, geliştirmek ve sağlıklı kalmak için çeşitli vitamin ve minerallere ihtiyacı vardır, çünkü bu süre zarfında doğru beslenme çok önemlidir.

 

Gün boyunca çeşitli vitamin ve mineralleri tüketmenin yanı sıra doğru dengeyi elde etmek için karbonhidratlar, proteinler, yağ ve kalori de oldukça önemlidir.

 

Tüm işlenmemiş gıdaların tüketimi (örneğin, taze meyve ve sebze, düşük yağlı süt ürünleri, yağsız et, kümes hayvanları, balık vb.) vücudun ihtiyaçlarını karşılamak, sağlıklı ve düzgün bir gelişim süreci için en iyi yoldur.

Bunların yanı sıra patates ve çerez gibi yiyeceklerde yiyebilirsiniz ama besinsel değeri var diye bu gibi yüksek kalorili besinleri tüketmeyi abartmamanız gerekmektedir.

 

Eğer vejetaryenseniz, öncelikli olarak etlerde bulunan vitamin ve minerallerin sağladığı besin değerlerini karşılayacak olan bir diyet listesi planlaması yapmanız gerekmektedir. Çinko ve demirler için en iyi kaynak et, balık ve kümes hayvanlarıdır. Ayrıca çinko ve demir ihtiyacını kuru fasulye, sert kabuklu yemişler ve lahana gibi yeşil yapraklı sebzelerden karşılayabilirsiniz.

 

Kırmızı kan hücrelerinin üretimi için önemli olan B12 vitamini, bitkisel besinlerden bulunmaz. Et yemiyorsanız B12 vitaminini yumurta, süt ve süt ürünlerinde bulabilirsiniz. Vejetaryenler( süt ürünleri de dahil olmak üzere, hiçbir hayvansal ürün yemeyen vejetaryenler), mutlaka vitamin takviyeyi almalıdır.

 

Vejetaryen olmayı düşünüyorsanız, bunu ilk önce doktorunuzla konuşun, o sizin için bir liste oluşturarak sağlığınız için gerekli olan besinlerin planını oluşturur.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Aşkım Kapışmak'la son kitabı "Kimim Ben?"i konuşuyoruz
  Aşkım Kapışmak'la son kitabı "Kimim Ben?"i...

  Süresi : 50:09 İzlenme : 108

 • Merve Büyüksaraç'la sukulent tasarımı yapıyoruz
  Merve Büyüksaraç'la sukulent tasarımı...

  Süresi : 17:20 İzlenme : 610

 • Dr. Ümit Aktaş ile tıbbi beslenme ve ilaçsız yaşama dair...
  Dr. Ümit Aktaş ile tıbbi beslenme ve ilaçsız...

  Süresi : 17:57 İzlenme : 2053

 • Regresyon terapisi nedir? Nasıl yapılır?
  Regresyon terapisi nedir? Nasıl yapılır?

  Süresi : 25:51 İzlenme : 2169

 • Tüp bebek uygulaması hakkında her şey!
  Tüp bebek uygulaması hakkında her şey!

  Süresi : 14:14 İzlenme : 981

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön