Tiroit nodülü nedir?

Tiroit nedir? Tiroit nodülü belirtileri nelerdir?

Tiroit nodülünü sıkı takibe alın!

Tiroit ve Tiroit nodülü nedir?

Toplumun yüzde 50’sinde görülen ve daha çok kadınlarda rastlanan tiroit nodüllerinin yüzde 95’inin iyi huylu. Yaygın görülen bir hastalık olmakla birlikte, önemli olan kanser olabilen nodüllerin teşhisi ve tedavisidir. Nodüller mutlaka yıllık kontrole tabi tutulmalı.

 

Tiroit, bir hastalık ismi değildir. Tiroit; herkeste bulunan, tiroksin çeşitli hormon türleri salgılayan bir organdır. Bu hormon vücudumuz için hayati öneme sahiptir. Tiroit, boyun bölgemizde ön tarafta, adem elması ismi verilen çıkıntının hemen altında yerleşmiştir. Karşıdan görünümü "U" harfine benzer.

 

Tiroit nodülü; tiroit dokusu içinde oluşan tiroit dokusuna benzemeyen ve değişik büyüklüklerde olabilen anormal kitlelerdir. Kadınlarda daha sık gözüken nodüller, toplumun ortalama yüzde 50’sinde görülmektedir.        

 

Tiroit nodülünün önemi nedir?

Yaygın görülen bir hastalık olmakla birlikte, önemli olan kanser olabilen nodüllerin teşhisi ve tedavisidir. Çok şükür, tiroit nodüllerinin çok büyük kısmı (yüzde 90 – 95) iyi huyludur. İyi ve kötü huylu nodüllerin ayrımında iğne biyopsisi çok önemli bir role sahiptir. Tiroit bezinde tek nodül olabildiği gibi çok sayıda nodül de olabilir. Tek ve çok sayıda nodüllün kanser riski aynıdır.

 

Tiroit nodülleri hangi şikayetlere yol açar?

Tiroit nodülleri genellikle hastalarda şikayete neden olmaz. Genellikle doktorun elle muayenesi esnasında ve ultrasonografik taramalar esnasında tanı konur. Bazı hastalarda boyunda bir şişlik şeklinde belirti verebilir. Nadiren büyük nodüller bası semptomları olarak belirtilen yutma güçlüğü, nefes darlığı ve ses kısıklığına neden olabilir.  Tiroit nodüllerinde, genellikle tiroit hormonları normaldir. Eğer tiroit nodülü normalden fazla hormon salgılarsa sinirlilik, çarpıntı ve sıcağa karşı tahammülsüzlük gibi hipertiroidi semptomları da görülebilir.

 

 

Klinik değerlendirme nasıl yapılmalıdır?

Tiroit nodüllü hastanın değerlendirilmesinde;  hastanın yaşı, cinsi, ailede tiroit veya başka bir endokrin hastalık geçmişi,  bası semptomlarının varlığı,    radyoterapi öyküsü sorgulanmalıdır. Boynun elle muayenesi, tiroit nodüllerinin değerlendirilmesinde ilk başvurulacak yöntemdir. Bu yöntem basit olmakla beraber deneyim gerektirir. Fizik muayenede, nodülün büyüklüğü, nodül sayısı, kıvamı, etraf dokuya yapışık olup olmadığı ve şişkinliği (lenfadenopati) araştırılmalıdır.

 

Tiroit nodüllü hastalarda hangi incelemeler yapılmalıdır?

Tiroit hastaların büyük çoğunluğunda tiroit bezi normal çalışmakla birlikte, bezin az (hipotiroidi) veya çok (hipertiroidi) çalışması hakkında bilgi elde etmek için, tiroit hormonlarına bakmak faydalıdır. Ultrasonografi; nodülün sayısı, büyüklüğü ve kanser olabilecek nodüllerin saptanması bakımından oldukça yararlıdır. Aynı zamanda çok küçük nodüllerde ultrasonografi eşliğinde iğne biyopsisi ile biyopsi alınmasını sağlar. Takip edilen hastalarda nodülün büyüyüp büyümediği hakkında da bilgi sağlar.

 

Tiroit sintigrafisi, tiroit bezinin fonksiyonel bir resminin çekilmesidir. Damardan verilen radyoaktif maddenin tiroit hücrelerinde tutulması esasına dayanır. Geçmiş yıllara göre daha az sıklıkta kullanılmaktadır.  Radyoaktif maddeyi daha az tutan, soğuk nodüler kanser riski açısından önemlidir.

 

İğne biyopsisi, ofis şartlarında iğne uçlu bir enjektörle yapılan tanıda son derece önemli bir tanı yöntemidir. İşlem sonrası hasta evine gidebilir. İğne ile alınan hücreler, bir cama yayılarak laboratuvara gönderilir. Deneyimli bir sitoloğun değerlendirmesinde, doğruluk oranı yüzde 95-98’dir. Sonuç benign (iyi), malign (kötü), şüpheli ve yetersiz materyal olarak rapor edilir.

 

Tiroit nodüllü hastalarda kanser riskini arttıran faktörler nelerdir?

Ondört yaş altı çocuklardaki soliter nodüllerin takriben yüzde 50’si tiroit kanseridir. Bu hastaların daha önceden boyun bölgesine ışın tedavisi görmüş olmaları bu riski arttırır. Kadınlarda multi nodüler guatr daha sık görülmesine rağmen, erkeklerde soliter nodüllerdeki kanser riski daha yüksektir.

 

Tiroit nodülü taşıyan hastaların klinik olarak bazı özellikleri araştırılmalıdır.

 

Süratle büyüyen sert, etraf dokuya yapışık olan ve beraberinde boyun gangliyonu taşıyanlar, tiroit nodülü olup hikayesinde baş, boyun ve göğüs ışınlaması tarif eden hastalar kanserden şüphelenilmelidir. Tiroit nodülüne eşlik eden ses kısıklığı yine kanseri düşündürmelidir.

 

 

Cerrahi girişime niçin ihtiyaç duyuluyor?

 

Cerrahi girişim genellikle şu iğne biyopsisi sonuçları için tavsiye edilir:

 • Kanser
 • Kanser şüphesi
 • İğne biyopsisi sonucu benin olsa da kozmetik nedenler, bası semptomları (ses kısıklığı ve yutma güçlüğü vb.) oluşturması, benin nodüllerin takiplerinde büyümesi ve hastanın isteği de ameliyat gerekliliğini oluşturulabilir. İyi olarak rapor edilen nodüllerde mutlaka yıllık kontrole tabi tutulmalıdır.


Nodül tedavisinde kullanılabilecek başka tedavi yöntemleri var mıdır?
Tiroit kanseri ya da tiroit kanseri olma ihtimali olan tüm hastalarda kesinlikle tiroit ameliyatı yapılması gerekmektedir. Tiroit kanseri olma ihtimali yoksa, tanıya bağlı olarak başka tedavi seçenekleri de ortaya çıkmaktadır. Bu seçeneklere hasta ve doktor iletişimiyle karar verilmelidir.

 

Nodüller, tiroid hormonunu etkiler mi?

Tiroit bezinde nodül olması, her zaman tiroit hormon bozukluğuna neden olmaz. Ancak özellikle de otonom sıcak nodül adını verdiğimiz nodül türlerinde zehirli guatr yani tiroit hormon yüksekliği (hipertiroidizm)  çok sıktır. Bu durumda çok çalışan nodül aşırı hormon üretir. Tiroit nodülünün hormon düzeyine etkisini araştırmak için ST3, ST4 ve TSH isimli hormonların kanda ölçülmesi gerekir.

 
Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Adem Dervişoğlu

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0

 • Deprem çantasında neler olmalı?
  Deprem çantasında neler olmalı?

  Süresi : 01:14 İzlenme : 685

 • Kadınbudu kaplama tavuk!
  Kadınbudu kaplama tavuk!

  Süresi : 01:44 İzlenme : 1840

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 2153

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 1979

 • Kaktüs tasarımı nasıl yapılır?
  Kaktüs tasarımı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:26 İzlenme : 6208

  Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
  Yukarı Git
  HTHayat Mobil Sürümüne Dön