Modern yaşam fıtık yapıyor

Bu risk grubundakilerin büyük çoğunluğu da tedavide bel fıtığı amaliyatına ihtiyaç duyuyor.

Modern yaşam fıtık yapıyor

Bel fıtığı hangi belirtilerle kendini gösteriyor?
Bel fıtığının başlangıç döneminde en önemli belirtisi bel ağrısı oluyor. Olay ilerledikçe bacağa giden sinire baskı arttığı için bel ağrısının yanısıra kalçaya ve bacağa yayılan ağrı ortaya çıkabiliyor. Beraberinde bacakta uyuşma ve karıncalanmalar da gözlenebiliyor. Bel fıtığı olan bazı hastalarda idrar kaçırma sorunu da yaşanabiliyor. Şiddetli bacak ağrıları yaşayan bazı hastalar bu durumun aniden tamamen geçtiğini ifade ediyor. Bu durum aslında hastanın düşündüğü gibi bir iyileşmenin göstergesi değil, tam tersi sinirin artık görevini yapamadığını gösteren kötü yönde bir gelişmedir. Yapılan muayenede de genellikle ayakta tam bir kuvvetsizlik ortaya çıkıyor. Bu durum ancak acil olarak ameliyat edilirse düzeltilebiliyor.

Tanı nasıl konuyor?
Tanı için hastanın hekime anlattığı şikayetler tanı için çok önemlidir. Diğer hastalıklardan ayırt etmek için MR çekilir ve kesin tanıya ulaşılır. Bazı hastalarda ise sinir iletimlerini kontrol etmek için EMG yapılması gerekir.

Ne zaman cerrahi işleme gerek duyuluyor?
Hastaların büyük çoğunluğunda ilaçlar, istirahat ve fizik tedavi gibi ameliyat dışı yöntemlerle tedavi sağlanabiliyor. Daha önce bu yöntemler uygulanan, fakat ağrı şikayeti devam eden hastalara ise cerrahi tedavi gerekiyor. Burada önemli olan kriter hastaların günlük hayatlarını sürdürebilme standardı oluyor. Bel fıtığında cerrahi tedavi bazı hastalarda ilk seçenektir. Muayenesinde kuvvet azalması saptanan, idrar kaçırması olan, düşük ayak denilen ani kuvvet kaybı olan veya MR incelemesinde fıtıktan kopan ve sinire baskı yapan bir parça görülen hastalarda diğer tedavi yöntemlerine başvurulmadan hemen ameliyat edilmesi gerekir.

Bel fıtığında cerrahi tedavi yöntemleri nelerdir?
Özellikle son yıllarda çeşitli değişik ameliyat yöntemleri çıkmış olsa da halen hem ülkemizde hem dünyada kabul edilen altın standart "mikrodiskektomi" ameliyatıdır. Bu yöntemde küçük bir kesi ile başlanarak ameliyat mikroskobu yardımıyla sinire baskı yapan fıtık çıkartılır. Eğer varsa bacağa giden sinirin etrafındaki kemik baskısı ortadan kaldırılır. Hastalar ameliyattan 5-6 saat sonra yüreyebilir ve bir gece hastanede gözlem altında tutulduktan sonra taburcu edilir. Mikrodiskektomi ameliyatının başarı oranı % 95 gibi yüksek oranlara ulaşmış durumda. Bel fıtığı ameliyatlarında bazı seçilmiş hastalarda endoskopik yöntemler kullanılarak yüksek başarı elde edilebiliyor. Bir süre önce çok popüler olan lazer tedavisi ise ilerleyen dönemlerde hastalığın tekrarlama riski yüksek olduğu için giderek önemini yitirmeye başladı.

Ameliyat olması gereken bazı hastalar ise cerrahi tedavide başarı oranlarının bu kadar yüksek olmasına rağmen ameliyat olmayıp ilaç kullanarak veya fizik tedavi ile zaman kaybedebiliyor. Ancak, ayağında kuvvetsizlik gelişince ameliyata geliyor. Bu hastalarda maalesef gelişen güç kaybı ameliyat ile her zaman düzelmeyebiliyor.

Ameliyatın riskleri nelerdir?
Her ameliyatın olduğu gibi bel fıtığı ameliyatının da komplikasyon riskleri bulunuyor. Fakat ilerleyen cerrahi teknikler ve ameliyat mikroskobu kullanılması ile bu riskler en aza indiriliyor.

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Fıstık ezmesi nasıl yapılır?
  Fıstık ezmesi nasıl yapılır?

  Süresi : 00:49 İzlenme : 2566

 • Kaktüs tasarımı nasıl yapılır?
  Kaktüs tasarımı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:26 İzlenme : 6328

 • Emzirme teknikleri
  Emzirme teknikleri

  Süresi : 04:07 İzlenme : 6409

 • Bavul toplama teknikleri
  Bavul toplama teknikleri

  Süresi : 01:32 İzlenme : 3202

 • Aranjman nasıl yapılır?
  Aranjman nasıl yapılır?

  Süresi : 00:56 İzlenme : 1045

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön