Turist ishali

Seyahat sırasında en sık karşılaşılan hastalıklar, virüs, bakteri ya da parazit enfeksiyonları.

Turist ishali

Enfeksiyonlar, seyahat edilen bölgeden bölgeye değişiklik göstermesine rağmen en sık turist ishali, sıtma, sarıhumma, kolera, hepatit A ve B, tifo, zatürree ve griple karşılaşılıyor.

Bunların yanında güneş yanıkları ve güneş çarpması, gidilen bölgenin ekolojik yapısına bağlı olarak gelişen alerjik deri enfeksiyonları,  kıtalar arası yapılan yolculukta saat farkından dolayı yaşanan uyku bozuklukları (jet-lag), uzun yolculuklarda hareketsiz kalmaktan dolayı “economy class sendromu” adı verilen ve ölümle sonuçlanabilen pıhtılaşma bozuklukları da seyahat hastalıkları arasında sayılıyor.

İşleri nedeniyle sık seyahat eden kişilerin ve özellikle az gelişmiş ülkelere, tropikal bölgelere gidecek turistlerin, mutlaka seyahat hastalıkları kliniğine başvurmaları gerektiğini söyleyen Dr. Elif Hakko, şöyle anlatıyor; “Biz öncelikle seyahat edilecek bölgenin risklerini belirliyoruz. Daha sonra risklere göre kişiye özel önlemler alıyoruz.

Yurt dışına çıkmadan önce mutlaka bir sağlık sigortası yaptırmalarını öneriyoruz. Hangi aşıların yapılacağını, sıtmaya karşı nasıl bir koruma sağlanacağını, turist ishali olursa neler yapılması gerektiği, kendisini diğer tehlikelerden nasıl koruması gerektiği tek tek anlatıyoruz. Kişinin kronik hastalığı, örneğin diyabeti varsa, saat farkının olduğu ülkeye yapılan seyahatte, insülin dozlarını ve beslenmesini nasıl ayarlayacağını anlatıyoruz. Gideceği ülkede başvurabileceği sağlık kuruluşlarını birlikte gözden geçiriyoruz. Yabancı dili yoksa ve o bölgede Türk doktorlar varsa onlarla temasa geçmesini sağlıyoruz. Kişi seyahat ettiği ülkede sağlık hizmetlerinden yeterince yararlanamayabilir, eksik ilaçlarını temin etmede zorlanabilir, bu nedenle düzenli kullandığı ilaçları yanında bulundurmasını öneriyoruz, eksik ilaçlarını reçete ediyoruz.  

Kişiler seyahatten döndükten hemen sonra ateşli hastalık ya da ishal geçirirlerse, bunların da seyahatle ilgili olabileceğini düşünerek, kliniğimizde tedavi ediyoruz. Çünkü seyahat sırasında edinilen bazı hastalıkların kuluçka süreleri uzun olabilir. Tüberküloz, sıtma, hepatitin belirtilerinin oluşması bazen ayları alabilir” diyor.

 

Anadolu Sağlık Merkezi
Seyahat Hastalıkları Kliniği
Dr. Elif Hakko

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Anne karnında hafta hafta bebek gelişimi
  Anne karnında hafta hafta bebek gelişimi

  Süresi : 04:32 İzlenme : 30049

 • Uykusuzluğa birkaç hareketle çözüm!
  Uykusuzluğa birkaç hareketle çözüm!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 2771

 • Tiramisu nasıl yapılır?
  Tiramisu nasıl yapılır?

  Süresi : 00:47 İzlenme : 1472

 • Doğumda sancı neden olur?
  Doğumda sancı neden olur?

  Süresi : 01:49 İzlenme : 2730

 • Arpa şehriyeli, cipsli salata nasıl yapılır?
  Arpa şehriyeli, cipsli salata nasıl yapılır?

  Süresi : 01:42 İzlenme : 1652

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön