Böbrek ve kalp sağlığı ilişkisi

Kalp ve damar sağlığı açısından büyük önem taşıyan yüksek tansiyon hastalığı tedavi edilmezse, böbrek hastalıklarına neden olabiliyor.

Böbrek ve kalp sağlığı ilişkisi

Kalbinizi korumak için böbreklerinizi sağlıklı tutun
Türkiye Kronik Böbrek Hastalığı Prevalansı Araştırması çalışmasına göre; kalp ve damar sağlığı açısından büyük önem taşıyan yüksek tansiyon hastalığı tedavi edilmezse, böbrek hastalıklarına neden olabiliyor. Böbrek sağlığı ve hastalıkları konusunda toplum bilincinin artırılması gerektiği belirtiliyor..

Kalp ve damar hastalığının gelişiminde sigara içmek, aşırı kilo, hareketsizlik, kolesterol, şeker hastalığı, yüksek kan basıncı gibi geleneksel risk faktörlerinin yanı sıra, son yıllarda böbrek hastalığının da bu tür hastalıkların oluşmasında önemli bir yeri olduğu belirtiliyor. CREDIT çalışmasına göre ülkemizde şeker hastalığı sıklığı %12,7, yüksek tansiyon sıklığı ise % 33. Ayrıca kalp ve damar sağlığı açısından önemli olan bu iki hastalık, etkin şekilde tedavi edilmezlerse aynı zamanda böbrek sağlığını da olumsuz etkileyerek, ilerleyici böbrek hastalıklarına neden oluyor.

Bu iki hastalığın böbreklerde yaptığı hasarı erken dönemde tanımlayabilmek için idrarda yapılan mikroalbuminüri testinin çok önemli olduğu vurgulanıyor. Üç ay içinde iki ayrı zamanda yapılan testlerde mikroalbuminüri pozitif çıkmış ise böbreklerin hasar almaya başladığı söylenebilir. Mikroalbuminüri varlığı aynı zamanda vücuttaki damarları döşeyen, “endotel” adı verilen hücrelerin hasar aldığını, dolayısıyla kalp ve damar hastalığı gelişme riskinin de arttığına işaret etmektedir. Bu nedenle böbrek sağlığının korunması, organizmadaki tüm sistemlerin dengeli çalışmasının sağlanmasının yanında kalp sağlığının da korunması anlamına gelir. Sadece Dünya Böbrek Haftası nedeniyle değil her zaman böbreklerimizi koruma çabası içinde olalım.

Doç. Dr. Enes Murat Atasoyu

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Doğumda sancı neden olur?
  Doğumda sancı neden olur?

  Süresi : 01:49 İzlenme : 2503

 • 4 cilt tipine uygun kil maskesi tarifi
  4 cilt tipine uygun kil maskesi tarifi

  Süresi : 00:57 İzlenme : 1177

 • Hayvanlarla ilgili bilmediğiniz gerçekler
  Hayvanlarla ilgili bilmediğiniz gerçekler

  Süresi : 00:58 İzlenme : 379

 • Deprem çantasında neler olmalı?
  Deprem çantasında neler olmalı?

  Süresi : 01:14 İzlenme : 692

 • Kadınbudu kaplama tavuk!
  Kadınbudu kaplama tavuk!

  Süresi : 01:44 İzlenme : 1845

  Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
  Yukarı Git
  HTHayat Mobil Sürümüne Dön