Adet kanı kırmızıdır!

Adet dönemlerinde kullanılmak üzere üretilen hijyenik ped reklamlarında bir ilk: Kadınların kanadığı resmi olarak kabul edildi!

Adet kanı kırmızıdır!

Daha önce de ‘devrim’ niteliğinde reklam kampanyalarıyla dikkat çeken Bodyform (İsveç’teki adıyla Libresse) markası, yeni reklam filmiyle adet görmek ile ilgili tabuları yıkmaya devam ediyor.

 

“Adet görmek normaldir, bunu göstermek de normal olmalı” sloganıyla yola çıkan marka, reklam filminde adet gören sıradan kadınlara ve adet görmenin sıradanlığına dikkat çekiyor. #bloodnormal etkietiyle başlatılan sosyal medya hareketine dünyanın dört bir yanından kadınlar destek veriyor.

 

Bir önceki reklam kampanyasında Bodyform, “Hiçbir kan bizi yıldıramaz” (No blood should hold us back) diyerek ‘kanamak normaldir’ mesajı vermişti. (İlgili yazıya göz atın.) Bu kez işi bir adım daha ileri götürerek ped reklamlarında görmeye alışkın olduğumuz mavi sıvının yerine gerçekten adet kanına benzeyen, kırmızı bir sıvı kullanarak aynı mesajı tekrarlıyor.

 

 

Adet görmek yalnızca ülkemizde değil, dünyanın pek çok yerinde kadınlar için günlük hayatı zorlaştıran tabuların başında geliyor. Regl olmuyormuş gibi yapmak, adet döngülerinde yaşanabilen zorlukları bile herkesten saklamak zorunda hisseden kadınlar için bu konunun bir tabu haline gelmiş olması ciddi bir mesele. Çünkü her ay bedenimizde gerçekleşen doğal ve sağlıklı bir döngünün asla konuşulmayan, ayıplanan, hatta dalga geçilen bir konu haline gelmesi, kadınlık doğamızdan uzaklaşmamıza, kendi döngülerimizi anlayamamıza ve kendimizi tam anlamıyla gerçekleştirememize neden olabiliyor. Kaldı ki, adet döneminde yaşanabilen zorlukların birçoğu, biz kendi döngülerimizden uzaklaştığımızda artabiliyor.

 

Bodyform, pek çok kadının hayatını zorlaştıran bu tabuyla mücadele ederken yalnız değil. Geçtiğimiz 2-3 yıl içinde dünyada adet görmek ile ilgili ciddi farkındalık kampanyaları gerçekleşti. Adet kanıyla Donald Trump portresi çizen kadın sanatçıdan, Instagram’da engellenen kan lekeli eşofmanlı fotoğrafını herkesin görmesini sağlayan aktivistlere kadar pek çok kadın, “evet, adet görüyoruz!” demek için sesini yükseltti.Menstrual Farkındalık Zamanı başlıklı haberimizde derlediğimiz olaylara göz atabilirsiniz.

 

Yeni reklam filmi birçok ülkede yayına giren Bodyform, adet görmek ile ilgili tabuları sallamaya devam edeceğinin sinyalini verdi. Son yayınlanan film gibi 3 filmin daha yolda olduğunu söyleyen yönetmen Daniel Wolfe, “insanlara ne düşünmeleri gerektiğini söylemek yerine, cinsiyetten bağımsız bir tartışma platformu yaratmayı, yeni bir ‘normal’ algısı yaratmaya yardımcı olmayı hedefliyoruz” diyor.

 

Heyecanla bekliyoruz!

 

Yazı: Duygu İslamoğlu

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Merve Büyüksaraç'la sukulent tasarımı yapıyoruz
  Merve Büyüksaraç'la sukulent tasarımı...

  Süresi : 17:20 İzlenme : 414

 • Dr. Ümit Aktaş ile tıbbi beslenme ve ilaçsız yaşama dair...
  Dr. Ümit Aktaş ile tıbbi beslenme ve ilaçsız...

  Süresi : 17:57 İzlenme : 1700

 • Regresyon terapisi nedir? Nasıl yapılır?
  Regresyon terapisi nedir? Nasıl yapılır?

  Süresi : 25:51 İzlenme : 1963

 • Tüp bebek uygulaması hakkında her şey!
  Tüp bebek uygulaması hakkında her şey!

  Süresi : 14:14 İzlenme : 893

 • Çocuklar ne izlemeli?
  Çocuklar ne izlemeli?

  Süresi : 41:12 İzlenme : 1092

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön