Yaşlandıkça kilo vermek zorlaşıyor

Yaşlı bir insanın kilo vermesi genç bir insana kıyasla daha zor. Her ne kadar her yaşta kilo vermek mümkün olsa da, bazı faktörler kilo vermeyi zorlaştırıyor.

Yaşlandıkça kilo vermek zorlaşıyor

Vücut, 30 yaşından sonra aktif olan kas kütlelerinde bile yavaş yavaş yağlanma eğilimi gösterir. “Kaslar yağlara göre daha fazla kalori kullanır, daha az kas da daha yavaş bir metabolizma demektir ve daha az kalori gerektirir.” diyor Dr. Medha Munshi, kendisi geriyatri ve endokrinoloji uzmanı.  

 

İnsanların 50'li yaşlarında başlayan ve devam eden seks hormonlarındaki azalma (östrojen ve testosteron), menopozun da başlamasıyla birlikte bu etkileri arttırıyor.

 

 

Kilo alımı metabolizmayı değiştiriyor. 90 kilo ağırlığında 60 yaşında olan biri, daha önce 130 kilo kadar kilolara çıkmışsa ve sonradan kilo vermişse, daha önce hiç o kiloda olmamış ve aşırı kilo sınırına ulaşmamış aynı yaşta birine göre daha az kaloriye ihtiyaç duyacaktır. Bu yağ hücrelerinin kaybolması, vücudun açlıktan ölmek üzere olduğu mesajını vücuda veriyor ve onu kandırıyor. Dolayısıyla, daha fazla yemesine sebep oluyor. Cleveland Kliniği’nden Dr. Leslie Cho, bir zamanlar kilo problemi olan kişilerin, o kiloyu korumak için olması gerekenden daha az yemeleri gerektiğini söylüyor.

 

 

Yaşlı kimselerin daha az fiziksel aktivite yapmaya eğilimi oluyor, yaptıklarında daha fazla ağrı ve acı çekiyorlar. 

 

 

Dr. Cho’nun önerisine göre, yaşlı kimseler için yapılacak en iyi şey, tartıdaki rakamlara odaklanmak yerine olabildiğince fit bir plana sadık kalmak. Çünkü asıl mesele, kilo vermekten ziyade sağlıklı bir yaşam ve yemek yeme alışkanlığı edinebilmek.

 

 

Kasların korunması da yine metabolizmanın hızlandırılmasına yardımcı olabilir, çünkü Dr. Munshi’ye göre, 25 yaşında kasa duyduğumuz ihtiyaçtan daha fazlasını yaşlandığımızda duyuyoruz. Protein ağırlıklı bir beslenme kas korunumuna yardımcı olabiliyor. Ayrıca, aşırı zayıflık da yaşlılar için ciddi bir problem çünkü koku ve tat algılarını kaybettiklerinde, daha fazla yemek yemek istemiyorlar, iştahları kapanıyor ve artık yemek onlara eskisi kadar çekici gelmiyor.

 

 

Diyet yapmadan kilo vermek mümkün mü?
+10
Kahvaltı edin.

 

https://www.nytimes.com

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ketojenik diyet nedir? Prof.Dr. Murat Baş yanıtlıyor
  Ketojenik diyet nedir? Prof.Dr. Murat Baş...

  Süresi : 18:58 İzlenme : 457

 • Diyet yapmadan formda kalmanın ipuçları
  Diyet yapmadan formda kalmanın ipuçları

  Süresi : 25:37 İzlenme : 3387

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 7595

 • Yoğurtlu kereviz salatası
  Yoğurtlu kereviz salatası

  Süresi : 01:17 İzlenme : 4383

 • Hindistan cevizi yağıyla diş macunu nasıl yapılır?
  Hindistan cevizi yağıyla diş macunu nasıl...

  Süresi : 00:59 İzlenme : 6161

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön