Parkinson hastalığı nedir?

Uzm. Dr. Nurdoğan Yavuz “11 Nisan Dünya Parkinson Hastalığı Günü” dolayısıyla parkinson hastalığı hakkında merak edilenleri anlattı.

Parkinson hastalığı hakkında neler biliyorsunuz?

Özel Optimed Hastanesi Nöroloji Uzmanı Uzm. Dr. Nurdoğan Yavuz parkinson hastalığı hakkında bilgiler verdi.

 

Parkinson hastalığı nedir?

Parkinson ileri yaşlarda ortaya çıkan, beyindeki dopamin dediğimiz maddenin ya da nörotransmitterin eksikliği ile ortaya çıkan, hareketlerde yavaşlama, vücutta titreme ve yaşam kalitesinin bozulması ile seyreden bir hastalıktır.

 

Parkinson’un belirtileri nelerdir?

Kişinin hareketlerinde yavaşlama, ellerde ya da ayaklarda ortaya çıkan istemsiz hareketler, titremeler parkinson hastalığının en belirgin belirtilerdir. Bunların yanı sıra yürüyüş postürünün bozulması yani öne doğru eğik, yavaş adımlarla yürüme de belirtilerden biridir. Bu belirtilerden oluşan yakınmalar zaman içerisinde hızla ilerleyebilir ve yaşam kalitesini olumsuz etkiler.

 

 

Parkinson neden olur?

Parkinson hastalığı, beynin tabanı olan bazal gangliyon dediğimiz yerdeki dopamin adlı maddenin eksilmesinden olur. Yaşla birlikte ortaya çıkar ancak bazen, bazı enfeksiyon hastalıklarından da ortaya çıkabilir. Parkinson, kişisel özelliklerle birlikte ortaya çıkan bir hastalıktır. Dopamin eksilmesine sebep olan ya da o bölgenin yapısına zarar veren her hastalık parkinsona benzer görüntüler yaratabilir. Bunun sebebi, bazen ilaçlar, bazen yaşanılan bir enfeksiyon ya da kafa travmaları olabilir. Kısacası beyne hasar veren her şey parkinsona benzer hastalıklar yaratabilir.

 

Parkinson tedavisi nasıl olur?

Parkinson, nöroloji hekimleri tarafından iyi bilinen bir hastalıktır. Çünkü sebep dopamin eksikliğidir, eksik olan dopamini doğru ilaçla ve düzenli kontrollerle tamamlayarak tedavi ettiğimiz sürece parkinson ile ilgili görülen belirtiler ortadan kalkar. Parkinson ölümcül bir hastalık değildir ancak kişinin hareketlerini ve davranışlarını olumsuz etkilediğinden yaşam kalitesini düşürür. Ayrıca parkinson hastalığı zekâ ve bilişsel işlevlere de çok fazla zarar vermez. Parkinson hastaları ilaçlarını düzenli kullandığı ve doktor kontrollerini aksatmadığı sürece ömrünün geri kalanında kaliteli yaşam sürebilir. Ancak bu hastalığın tedavisi, ilaçları ömür boyu ve düzenli kullanmaktan geçer.

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • YKS'ye dair merak edilenleri Pervin Kaplan yanıtlıyor
  YKS'ye dair merak edilenleri Pervin Kaplan...

  Süresi : 16:26 İzlenme : 110

 • Barış Muslu ile aşkı bulmanın yollarını konuşuyoruz
  Barış Muslu ile aşkı bulmanın yollarını...

  Süresi : 30:16 İzlenme : 474

 • Psikoterapist Şule Öncü canlı yayın konuğumuz
  Psikoterapist Şule Öncü canlı yayın konuğumuz

  Süresi : 27:40 İzlenme : 439

 • Kanser Savaşçıları Derneği Başkanı Aslı Ortakmaç konuğumuz
  Kanser Savaşçıları Derneği Başkanı Aslı...

  Süresi : 18:06 İzlenme : 514

 • Aşkım Kapışmak'la son kitabı "Kimim Ben?"i konuşuyoruz
  Aşkım Kapışmak'la son kitabı "Kimim Ben?"i...

  Süresi : 50:09 İzlenme : 856

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön