Düzenli spor meme kanserini yüzde 40 azaltıyor!

Düzenli spor yapmak meme kanserinin tekrarından ölme riskini yüzde 40 oranında azaltıyor.

Düzenli spor meme kanserini yüzde 40 azaltıyor!

Meme kanserli kadınların çoğu, meme kanserinin vücuda yayılması sonucunda hayatlarını kaybediyorlar. Peki düzenli spor yapmanın bu olasılığı azaltan en önemli faktörlerden bir tanesi olduğunu biliyor muydunuz? Meme kanserini yenen kadınlarda egzersiz, yeniden nüksetmesi durumunda ölüm riskini azaltan en önemli faktörler arasında bulunuyor.

 

Kanserli kadınların çeyreği kanserin vücudun diğer bölümlerine yayılmasından dolayı hayatını kaybediyor. Bunun engellenmesi ise daha sağlıklı bir yaşamı tercih ederek mümkün oluyor.

 

Kanada’da, 67 kadın üzerinde yapılan bir çalışmada diyet, düzenli spor ve kilo gibi unsurların meme kanserini başarıyla yenmiş kadınlar üzerindeki etkileri araştırıldı. Araştırmanın sonuçlarından bir tanesi de düzenli egzersiz yapmanın, meme kanseri nüksettiğinde ölme riskini yüzde 40 kadar aşağı çektiği yönündeydi. Meme kanserinden ölümde en net ve büyük etki egzersiz üzerinde. İdeal egzersiz süresi ise haftada 150 dakika kadar orta seviyede spor yapmak.

 

 

Egzersizin nasıl böyle etkiler yaptığını açıklamak pek mümkün değil, ancak açıklanabilecek en makul şey şu: Egzersiz enfeksiyonları baskılıyor ve böylelikle kanserin yayılmasını sağlayacak olan hücreler yayılmayı bırakıyorlar.

 

Bu çalışmanın yalnızca meme kanseri geçiren ve iyileşen kadınlar üzeinde başarılı olmasının asıl sebebi ise maalesef diğer kanser çeşitlerinde tedavi esnasında ve sonrasında vücut yorgunluğunun çok olması ve bunun da düzenli egzersiz yapılmasını etkiliyor olması. Aynı zamanda hastalık süresince ve sonrasında, meme kanseri sonrası edinilmiş ikincil kanserler dönemi içerisinde fiziksel acıların fazla olması da egzersizin yapılmasında önemli etkenlerden.

 

Uzmanların görüşüne göre kanser tedavisinden sonra kişinin alabileceği en net önlem, kilo almasını etkileyecek olan aktivitelerden uzaklaşarak bunları yaşam tarzı haline getirmesi. Kişi ne kadar az kilo alırsa, nüksetme riskini o kadar azaltmış oluyor.

 

Muhteşem meme dövmeleri
+8
Muhteşem meme dövmeleri

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Hafif pizza tarifi
  Hafif pizza tarifi

  Süresi : 01:28 İzlenme : 7215

 • Nazlı Çevik Azazi'den kısa bir masal...
  Nazlı Çevik Azazi'den kısa bir masal...

  Süresi : İzlenme : 155

 • Ne zaman su içilmez?
  Ne zaman su içilmez?

  Süresi : İzlenme : 6054

 • Fıstık ezmesi nasıl yapılır?
  Fıstık ezmesi nasıl yapılır?

  Süresi : 00:49 İzlenme : 2822

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 3072

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön