Gereksiz antibiyotik kullanımı alerjik hastalıkları artırıyor

Prof. Dr. Ahmet Akçay, gereksiz antibiyotik kullanımına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Gereksiz antibiyotik kullanımı alerjik hastalıkları artırıyor

Gereksiz antibiyotik kullanımının astım ve alerjik hastalıkları arttırdığına dikkat çeken Alerji Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Akçay, Sağlık Bakanlığı tarafından antibiyotiklere yapılan yeni düzenlemenin alerjik hastalar açısından yararlı olduğunu söyledi.

 

İstanbul Alerji Merkezi doktorlarından Çocuk Alerji, İmmünoloji ve Çocuk Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Akçay, özellikle doğumdan sonra kullanılan antibiyotiklerin, faydalı mikropları öldürmesi ve vücudun bağışıklık sistemini zayıflatması sebebiyle astım ve alerjik hastalıkları artırdığını vurguladı.

 

Vücudun iki bağışıklık sistemi var”

 

İnsan vücudunun iki ayrı bağışıklık sistemi olduğunu, birinin alerjiye eğilim yaratan bağışıklık sistemi, diğerinin ise mikroplara karşı vücudu koruyan bağışıklık sistemi olduğunu söyleyen Prof. Dr. Akçay “Doğumda hafif derecede alerjiye eğilim yaratan bağışıklık sistemi baskındır. Doğumla birlikte vajinadaki ve dışkıdaki flora ile karşılaşma, mikroplara karşı olan bağışıklık sistemini devreye sokar ve alerjiye eğilim azalır. Çocuğun bağışıklık sistemi gelişirken az mikropla karşılaşması ve mikroplarla karşılaşsa da hemen antibiyotik kullanmaya başlanması, alerjik hastalıkları artırır. Çünkü bağışıklık sistemi zayıflayınca alerji artar, alerji artınca bağışıklık sistemi zayıflar. Gribal enfeksiyonlar, virüsler nedeniyle geliştiği için antibiyotikler yarar sağlamaz. Özellikle iki haftayı geçmeyen ve ateşsiz olan öksürük durumlarında antibiyotik kullanımına gerek yoktur.”

 

 

Astım gelişiminde genetik faktörler önemlidir”

 

Prof. Dr. Akçay, anne veya babada astım, alerjik nezle, egzama gibi herhangi bir alerjik hastalık varsa çocukta alerjik astım gelişme riskinin yüzde 30-50 arasında olduğuna dikkat çekti. Hem anne hem de babada alerjik hastalık varsa çocukta alerjik astım gelişme riskinin ise yüzde 50-80 arasında olduğunu söyledi. Genetik faktörlerin yanı sıra özellikle obezitenin, astım hastalığının gelişmesine katkısının büyük olduğunu sözlerine ekledi.

 

Prof. Dr. Ahmet Akçay konuya ilişkin son olarak şunları söyledi: “Alerjik hastalıklarda aşı tedavisi çok etkilidir. Astımlı veya alerjik nezleli çocuklarda alerjiye karşı tolerans oluşturmak için kullanılır. Aşı tedavisi ilaç gereksinimini azaltır veya ortadan kaldırır, yeni alerjilerin gelişmesini önler ve hayat kalitesini artırır. Çocuklarda aşının etkisi yetişkinlere göre çok daha fazladır. Çünkü çocuklarda immun sistem değişim içindedir.”

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Deprem çantasında neler olmalı?
  Deprem çantasında neler olmalı?

  Süresi : 01:14 İzlenme : 648

 • Kadınbudu kaplama tavuk!
  Kadınbudu kaplama tavuk!

  Süresi : 01:44 İzlenme : 1832

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 2078

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 1949

 • Kaktüs tasarımı nasıl yapılır?
  Kaktüs tasarımı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:26 İzlenme : 6196

  Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
  Yukarı Git
  HTHayat Mobil Sürümüne Dön