Grip aşısı ne zaman yapılır?

Bir sonraki yıl görülme ihtimali yüksek olan virüs tiplerine göre hazırlanan mevsimsel grip aşılarına dair bilmeniz gerekenleri Prof. Dr. Teslime Atlı anlattı.

Grip aşısı için en doğru zaman ne zaman?

Ateş, şiddetli kas ve eklem ağrıları, halsizlik, bitkinlik, titreme, baş ağrısı ve kuru öksürük gibi belirtilerle ortaya çıkan ve bir enfeksiyon hastalığı olan gripten korunmada etkili yollardan biri de risk altındaki bireylerin her yıl aşılanması. Uzmanlar, aşılanma için en uygun dönemin Ekim ve Kasım ayları olduğunu söylüyor.

 

Gribe neden olan influenza virüsünün çok hızlı ve kolay bir şekilde bulaştığının altını çizen Güven Çayyolu Sağlık Kampüsü İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Teslime Atlı, “Virüs; öksürme, hapşırma ve konuşma esnasında damlacık yoluyla enfekte bireylerin yaklaşık 2 metre uzağına kadar yayılabilir. Enfekte bireyde hastalık belirtileri başlamadan 1 gün önce bulaştırıcılık başlar ve hastalık başladıktan sonraki 5-7 gün devam eder. İnfluenza virüsünün bulaştığı bazı bireylerde hastalık belirtileri oluşmasa da bulaştırıcılık görülebilmektedir.” dedi. Aşının koruyuculuğunun aşı yapıldıktan ortalama iki hafta sonra başladığının bilgisini veren Prof. Dr. Teslime Atlı, “Eğer aşının içerdiği virüs tipleri, salgınlara neden olan virüs tipine benzerse, sağlıklı erişkinlerde yaklaşık yüzde 70 oranında etkilidir. Her yıl aşılanma, aşı etkinliğini arttırmaktadır. Aşılama ile antibiyotik kullanma oranları da azalmaktadır” şeklinde konuştu.

 

 

Kişisel korunma yöntemlerinin de mutlaka uygulanması gerektiğini belirten Prof. Dr. Atlı, gribe yakalanmamak için dikkat edilmesi gereken 5 hususu şöyle sıraladı:

 

Gripten korunmak ve salgını önlemek amacıyla kişilerin alması gereken 5 önlem:

 

 • Gripli kişilere yaklaşmamak

 

 • Elleri sık sık yıkamak

 

 • Göz, burun ve ağza çok fazla elle temasta bulunmamak

 

 • Gribal enfeksiyonun salgın olduğu dönemlerde kalabalık ortamlarda bulunmamak

 

 • Öksürürken veya hapşırırken ağız ve burunu mutlaka bir mendille kapatmak

 

İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Teslime Atlı, 6 aydan büyük herkesin istediği takdirde grip aşısı yaptırabileceğini vurgulayarak, “Gebelere her 3 trimesterde ve emzirme döneminde grip aşısı güvenle yapılabilir. 6 aydan küçük çocuklara, grip aşısı ve içeriğindeki maddelere karşı hayatı tehdit edici ciddi alerjisi olanlara ve yumurta alerjisi olanlara önerilmez” açıklamasında bulundu.

 

HAMİLEYKEN AŞI YAPILIR MI Gebe kalmayı planlayan birçok ka... ŞİMDİ GRİP ZAMANI Grip, evde, iş yerinde, okullard...

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Diyet yapmadan formda kalmanın ipuçları
  Diyet yapmadan formda kalmanın ipuçları

  Süresi : 25:37 İzlenme : 2366

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 6314

 • Yoğurtlu kereviz salatası
  Yoğurtlu kereviz salatası

  Süresi : 01:17 İzlenme : 3996

 • Hindistan cevizi yağıyla diş macunu nasıl yapılır?
  Hindistan cevizi yağıyla diş macunu nasıl...

  Süresi : 00:59 İzlenme : 5936

 • Vintage giyim önerileri
  Vintage giyim önerileri

  Süresi : 02:55 İzlenme : 699

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön