Göğüs küçültme ameliyatı nasıl olur?

Büyük memelere sahip olmanın olumsuz etkilerini ve çarelerini Op. Dr. İlgi Güler anlattı.

Büyük göğüslere estetik çare

Genetik faktörler, hormonal etkiler ya da bazı hastalıklara bağlı nedenlerle, memeler aşırı büyük olabiliyor. Bu durum uygun sütyen bulamamaktan günlük aktivitelerin kısıtlanmasına kadar pek çok sıkıntıya yol açıyor.

 

Aşırı büyük memeleri olan kadınların yaşadığı en yaygın sıkıntılar şunlar:

 • Omuz, sırt ve iskelet ağrıları
 • Kamburluk
 • Meme altı bölgesinde ve memelerin aralarında oluşan pişik, tahriş gibi durumlar
 • Sütyenin aşırı derecede baskı yapması ile kollarda görülebilen uyuşma
 • Nefes almada güçlük
 • Kişinin kendini bir türlü beğenmemesi, uygun kıyafet bulamamaktan ötürü kendini çirkin hissetmesi ile meydana gelen sosyal ve psikolojik sorunlar

 

Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. İlgi Güler, bu gibi sorunlara çözüm olabilecek meme küçültme ameliyatı ile ilgili şunları söyledi: “Meme küçültme ameliyatı memenin gelişimini tamamladığı 17 yaştan itibaren uygulanabilir, emzirmeye ve cinsel ilişkiye engel olmadığı için bekarlara ve çocuk sahibi olmayı planlayanlara da uygulanabilir."

 

Göğüs küçültme ameliyatı nasıl oluyor?

Meme küçültme ameliyatı öncesinde mamografi veya meme ultrasonu çekilmesi gerektiğini söyleyen Dr. İlgi Güler, genel anestezi ile yapılan bir operasyon olduğu için de bu tür operasyonlardan önce yapılan standart tetkiklerin de yapıldığını söyledi.  Ameliyattan bir süre önce ve sonra sigara ve kanama riskini artırabilecek aspirin türevi ilaçların kullanılmaması gerektiği hakkında da uyaran Güler, meme küçültme tekniği ile ilgili de bilgiler verdi.

 

Genel anestezi altında yapılan meme küçültme ameliyatı ortalama 3 saat kadar sürüyor. Açılan kesiler deri altında kalan ve eriyebilen dikişlerle kapatılıyor ve içeride toplanan kanı dışarı alabilmek için her iki memeye de geçici olarak dren takılıyor. Ameliyatın sonunda cerrahi sütyen de takılabiliyor.

 

Dr. İlgi Güler’in açıklamalarına göre, memelerin büyüklüğü ve şekli, derinin durumu, vücut ölçüleri, ek hastalıklar, yaş, emzirmeyi düşünüp düşünmeme gibi durumlar ve cinsel aktiflik de ameliyatın tekniğine karar verilirken göz önünde bulunduruluyor.

 

Ancak hangi teknik tercih edilirse edilsin, operasyon temelde cilt dokusu ile birlikte fazla meme dokusunun da çıkarılmasını içeriyor. Meme küçültme operasyonlarında genellikle meme başı sinirleri, damarlar ve süt kanalları korunuyor ancak çok büyük memelerde ve ileri yaştaki kadınlarda meme dokusu, meme ucu bölgesiyle birlikte alınıyor, meme dokusu buradan çıkarılıyor ve meme ucu bölgesi yerine dikiliyor.

 

BÜYÜK MEMELİ KADINLARDA KANSER RİSKİ DAHA MI FAZLA? Büyük memeli kadınlarda, kanser ... GÖĞÜS ÖLÇÜSÜ YAŞAM KALİTESİNİ NASIL ETKİLİYOR? “20 yıldır denize giremediğini s...

 

Göğüs küçültme ameliyatından sonra iz kalır mı?

İki türlü iz kalabilir: Eğer meme ucu çıkarılarak doku alındıysa meme ucu çevresinde yuvarlak ve aşağıya doğru inen başka bir kesi izi veya ters T şeklinde meme altına uzanan bir iz.

 

Ancak derinin iyileşme durumuna göre bu izlerin belirginliği ve kalıcılığı kişiden kişiye değişkenlik gösterecektir.

 

Göğüs küçültme ameliyatı sonrası

Her ameliyattan sonra olduğu gibi göğüs küçültme ameliyatından sonra da yara çevrelerinde morluklar, ödem ve ağrı kesicilerle giderilebilen ağrılar oluşabilir. Ameliyattan bir gün sonra drenler çekilir ve genellikle hasta taburcu edilir. İki gün sonra banyo yapmaya başlayabilir ve 7 ila 10 gün sonra da işine dönebilir. Ameliyattan sonraki 2 ay içinde bazı sporlar ve aktivitelerin kısıtlanabileceğini aktaran Dr. İlgi Güler, ortalama 4 hafta boyunca cerrahi sütyenin kullanılmasını öneriyor.

 

 

BÜYÜK GÖĞÜS, KAS VE İSKELET AĞRISI YAPIYOR!

 

Göğüs küçültme ameliyatının olası zararları

Her ameliyatta görülebilecek olan kanama ve enfeksiyon gibi komplikasyon riskleri, meme küçültme ameliyatında da geçerlidir. Meme uçlarında oluşabilecek olan his kaybının doğal olduğuna dikkat çeken Dr. İlgi Güler, bu durumun 1 yıla kadar kendiliğinden düzelebileceğini söylüyor. Yaraların iyileşme süreci de kişinin medikal özelliklerine ve sigara kullanıp kullanmadığına da bağlı olarak kişiden kişiye değişebiliyor.

 

 

 

Video: Meme dikleştirme nasıl yapılır?

Meme dikleştirme nasıl yapılır?

 

 

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Merve Büyüksaraç'la sukulent tasarımı yapıyoruz
  Merve Büyüksaraç'la sukulent tasarımı...

  Süresi : 17:20 İzlenme : 265

 • Dr. Ümit Aktaş ile tıbbi beslenme ve ilaçsız yaşama dair...
  Dr. Ümit Aktaş ile tıbbi beslenme ve ilaçsız...

  Süresi : 17:57 İzlenme : 1418

 • Regresyon terapisi nedir? Nasıl yapılır?
  Regresyon terapisi nedir? Nasıl yapılır?

  Süresi : 25:51 İzlenme : 1697

 • Tüp bebek uygulaması hakkında her şey!
  Tüp bebek uygulaması hakkında her şey!

  Süresi : 14:14 İzlenme : 792

 • Çocuklar ne izlemeli?
  Çocuklar ne izlemeli?

  Süresi : 41:12 İzlenme : 1047

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön