Tüp bebek tarih olur mu?

Yeni bulunan yapay döllenme tüp bebek yöntemini olumsuz etkiler mi?

Tüp bebek tarih olur mu?

Geçtiğimiz günlerde "Tüp bebek tarih oluyor" başlıklarına siz de rastlamışsınızdır. Duymayanlar, denk gelmeyenler için kısa bir açıklama yapalım İsviçreli Dr. Pascal Mock'un geliştirdiği kadın rahminde gerçekleştirilen yeni yapay döllenme sayesinde laboratuvar ortamında döllenen ‘tüp bebeklerin’ tarihe karışabileceği söylendi. Biz de uzmanlarına sorduk. Prof. Dr. Bülent Tıraş'ın ve Op. Dr. Seval Taşdemir'in yanıtları şöyle:

 

Prof. Dr. Bülent Tıraş: Yeni bir çalışma zamana ihtiyacı var

Tüp bebek alanındaki bilimsel ve teknolojik gelişmeler 40 yıla yakın süredir devam ediyor. Son olarak İsveçli Doktor Pascal Mock'un geliştirdiği, kadın rahminde gerçekleştirilen suni döllenme yönteminde; uzunluğu 1 cm, genişliği ise 1 mm olan silikon kapsülün içine sperm ve yumurtalar konup, kapsülün üzerine 360 delik açıldıktan sonra annenin rahmine yerleştiriliyor. Sperm ve yumurtalar minik deliklerden sızan rahim sıvılarıyla dölleniyor. Rahim sıvılarının, rahim hücrelerinden salgılanan maddelerin; oluşacak embriyonun kalitesini artıracak varsayımı ile yola çıkılmış bir düşüncedir. Yenilik bu. Günümüzde sperm ve yumurtalar laboratuvar ortamında rahim sıvısına benzer ilaçla dölleniyor. İsveçli doktorun tekniğinde ise yumurta ve sperm direk rahimdeki sıvı ile buluşuyor. Yan yana getirilip döllenme yerine bunları küçük bir silikon kapsülün içine koyup, rahime yerleştiriliyor. Yeni bir çalışma olduğu için zamana ihtiyacı var. Çelişkiler olabilir, zamanla netleşecektir. Şu an için her çifte uygulanması zor. Sperm sayısı düşük erkeklerde ve yumurta sayısı az olan kadınlarda bu yöntem kullanılmaz. Üstelik bu yöntemde işlem sayısı da artıyor. Şu an bir işlem yaparken bu yeni yöntem üç işlem gerektiriyor. Bu yöntem geliştirilirse belki tüp bebeğe katkı sağlayabilir. Ama tüp bebeği tarihe karışıyor diye bir şey söylemek mümkün değil çünkü işlemin kendisi de tüp bebek yöntemidir.

 

Op. Dr. Seval Taşdemir: Tüp bebeğe alternatif bile olamaz

Ferti-Jin Kadın Sağlığı ve Yardımcı Üreme Teknikleri Merkezi Klinik Direktörü, Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Seval Taşdemir konuya ilişkin düşüncelerini şöyle aktarıyor: “Biz yumurta ve spermin döllenmesi için inhibitörler kullanıyoruz, burada direkt olarak anne rahmine yerleştirilmiş. Embriyonun olgunlaşmasında rahim içindeki sıvının daha faydalı olacağı düşünülmüş olabilir. Bu yöntem sadece belli vaka grupları için yeterli olabilir. Açıklanamayan interfilite ve sperm sayısının yeterli olduğu vakalarda ‘Klasik tüp bebeğin bir versiyonu olarak’ kullanılabilir. Bu yöntemi, sperm sayısının yetersiz olduğu, TESE yöntemi ile aldığımız spermler için kullanamayız. ‘Tüp bebeğin sonu geliyor, tüp bebek tarih olacak’ gibi cümleler son derece yanlış. Bu yöntemde bizim laboratuvar ortamında oluşturduğumuz inhibitörler yerine anne rahmi kullanılıyor. Son derece kısıtlı hastada uygulanabilir ve ancak klasik tüp bebeğin bir versiyonu olabilir. Tüp bebeğe alternatif bile olamaz. Daha fazla araştırma ile başarı oranlarının kanıtlanması da şart” diyerek çok daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu da sözlerine ekliyor.

 

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • YKS'ye dair merak edilenleri Pervin Kaplan yanıtlıyor
  YKS'ye dair merak edilenleri Pervin Kaplan...

  Süresi : 16:26 İzlenme : 260

 • Barış Muslu ile aşkı bulmanın yollarını konuşuyoruz
  Barış Muslu ile aşkı bulmanın yollarını...

  Süresi : 30:16 İzlenme : 626

 • Psikoterapist Şule Öncü canlı yayın konuğumuz
  Psikoterapist Şule Öncü canlı yayın konuğumuz

  Süresi : 27:40 İzlenme : 581

 • Kanser Savaşçıları Derneği Başkanı Aslı Ortakmaç konuğumuz
  Kanser Savaşçıları Derneği Başkanı Aslı...

  Süresi : 18:06 İzlenme : 568

 • Aşkım Kapışmak'la son kitabı "Kimim Ben?"i konuşuyoruz
  Aşkım Kapışmak'la son kitabı "Kimim Ben?"i...

  Süresi : 50:09 İzlenme : 949

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön