Yeni “akıllı” insülin bantları diyabette çığır açabilir

Akıllı insülin bandı nedir?

Çığır açacak insülin bantları!

North Carolina Üniversitesinden araştırmacılar tarafından geliştirilen insülin bantları, 100’den fazla küçük iğne ile kaplı kare görünümlü bantlar. Araştırmacılara göre, bant hızlı çalışıyor, kullanımı kolay ve biyouyumlu materyallerden yapılıyor.Bandın küçük, acısız iğneleri mikroskobik boyutta depolama birimleri içerisindeki insülin ve glikoza duyarlı enzimlerle dolu. Bant, kan şekeri seviyesi çok yükseldiğinde bu enzimleri salabiliyor.Proceedings of the National Academy of Sciences dergisinde yayınlanan çalışmaya göre, tip 1 diyabete sahip fareler üzerinde yapılan deneylerden ümit vadeden sonuçlar alındı. Araştırmacılar, insanlar üzerinde yapılacak olan klinik deneylerde de benzer başarılara ulaşmayı umuyorlar.

 

Akıllı insülin bandının uzun vadede etkileri


Çalışma, bandın farelerdeki kan glikozunu 9 saate kadar düşürebildiğini gösterdi. Farelerin insülin hassasiyetlerinin insanlara kıyasla daha düşük olduğu düşünüldüğünde, bandın diyabet hastalarında daha uzun vadede etkili olabileceği öngörülüyor. Bantın, vezikül adındaki küçük kesecikleri insülin depolayan beta hücreleri ile benzer şekilde çalışıyor. Beta hücreleri, kan şekeri seviyesini denetlemede ve kan dolaşımına insülin salınımı için sinyal göndermede önemli rol oynuyor.

 

Araştırmacılar, hiyalüronik asit ve 2-nitroimidazol maddelerini kullanarak, bir ucu suyu seven, diğer ucu ise sudan korkan yeni bir molekül yarattılar. Bu moleküller, araştırmacıların, içerisine özellikle glikozu algılamak için tasarlanan bir tür katı insülin ve enzim özü yerleştirdikleri bir vezikül oluşturdular.

 

Kan şekeri seviyesi yükseldiğinide...

 

Kan şekeri seviyesi yükseldiğinde, enzimler, veziküllerin içerisinde toplanan glikoz moleküllerini glukoz asidi adlı bir ürüne dönüştürdüler – oksijen tüketimi için gerekli olan bir reaksiyon. Böylelikle çevre, oksijene açlık duymaya başlar ve su seven moleküller sudan korkan moleküllere dönüşür. Bu durum nihayetinde veziküllerin parçalanmasına sebep olur ve insülin kan dolaşımına karışır.Diyabet bakımının güçlüğü, insülin iğnelerinden, kan şekeri kontrollerinden ya da diyetten değil; tüm bunları hayatınızın geri kalanı boyunca günde birkaç kez tekrarlama zorunluluğundan kaynaklanıyor. Eğer bu bantlar insanlarda işe yararsa, bir sağlık devrimi yaşanacak.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Yılbaşı hindisi nasıl yapılır?
  Yılbaşı hindisi nasıl yapılır?

  Süresi : 03:40 İzlenme : 1508

 • Hafif pizza tarifi
  Hafif pizza tarifi

  Süresi : 01:28 İzlenme : 7265

 • Nazlı Çevik Azazi'den kısa bir masal...
  Nazlı Çevik Azazi'den kısa bir masal...

  Süresi : İzlenme : 185

 • Ne zaman su içilmez?
  Ne zaman su içilmez?

  Süresi : İzlenme : 6083

 • Fıstık ezmesi nasıl yapılır?
  Fıstık ezmesi nasıl yapılır?

  Süresi : 00:49 İzlenme : 2857

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön