Biraz uyumalı mıyım?

Şekerleme yapmak yorgunluğu azaltmakla kalmıyor, aynı zamanda da fevri karar verme ve çabuk sinirlenme eğilimini azaltıyor.

Biraz uyumalı mıyım?

Bu yazıyı okurken esniyorsanız eğer, ya çoktan sıkıldınız ya da yorgunsunuz demektir. Ve eğer yorgunsanız, sinirli, fevri ve biraz da perişan hissediyorsunuzdur. Uykulu olmak, beraberinde hatırlamakta zorlanmayı, konsantrasyon eksikliğini ve bir şeylere çarpma eğilimini getirir. Neyse ki bunun bir çaresi var – en yoğun günlerde bile. Tabi ki öğle uykusu.

 

Şekerleme yorgunluğu azaltıyor!

Personality and Individual Differences dergisinde yayımlanan ve ortalama uyku saatleri aynı olan 18-50 yaş arası gönüllülerle yapılan bir çalışmanın sonuçlarına göre, öğlen bir saat uyuyan kişiler, uyumayanlara kıyasla yapılması imkansız olan bir görev üzerinde yılmadan daha uzun süre uğraşabiliyorlar. Peki, yapılması imkânsız olan bir şeyle uğraşmada daha iyi olmayı kim ister ki? Bu durumun günlük hayata yansıması şu şekilde: Şekerleme yapmak yorgunluğu azaltmakla kalmıyor, aynı zamanda da fevri karar verme ve çabuk sinirlenme eğilimini azaltıyor.

 

Şekerleme yapmak, modern hayatta yetersiz bir şekilde kullanılıyor – özellikle de huysuz ve yorgun insanlar arasında. Yapılan araştırma, pozitif duyguları, enerjiyi, motivasyonu ve keyfi artırdığını gösterdi. O halde herkes bebekliğe geri dönüp öğlen yemeğinden sonra uyumaya mı başlamalı?

 

 

Çözüm

Kısa uyku, yaklaşık olarak 30-90 dakika arası sürüyor ve dünya genelinde insanların 1-2/3’ü düzenli olarak şekerleme yapıyor. Yapılan araştırmalar, kestirmenin uyanıklığı artırmada ve sözlü hafızayı iyileştirmede kafeine kıyasla daha etkili olduğunu gösteriyor. 7-10 dakikalık kısa bir uyku bile 3 saate kadar etki gösterebilen yararlar sağlayabiliyor. Ancak 2 saati bulan uzun süreli uykular, yönlendirilememe hissi yaratan uyku ataletine yol açabiliyor. 13.00-16.00 arası şekerleme yapmaya en uygun saatler – Japon araştırmacılar, en iyisinin saat 14.00’te 20 dakika boyunca uyumak olduğunu söylüyorlar.

 

Pilotlar üzerinde yapılan bir uyku çalışmasına göre (evet, bazen kokpitte uyuyorlar), uzun menzil uçuşlarda şekerleme yapan pilotların uyanıklıkları ve performansları daha yüksek oluyor. Pilotlarda yorgunluk, kendini tepki gecikmesi ve çevresel görüşte zayıflık yolu ile gösterebiliyor. *Sleep Medicine *dergisinde yayınlanan bir makalede, gündüz uykusu ile herhangi bir sebepten ölüm riskinde artış arasında bir bağlantı bulunduğu söyleniyor; fakat yazarlar, hasta kişilerin gündüz uyuma ihtimallerinin zaten daha yüksek olduğunu vurguluyorlar – yani endişelenmeye gerek yok. İş arkadaşlarınızın önünde horlamak konusunda endişelenmek daha anlaşılır bir durum.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • YKS'ye dair merak edilenleri Pervin Kaplan yanıtlıyor
  YKS'ye dair merak edilenleri Pervin Kaplan...

  Süresi : 16:26 İzlenme : 107

 • Barış Muslu ile aşkı bulmanın yollarını konuşuyoruz
  Barış Muslu ile aşkı bulmanın yollarını...

  Süresi : 30:16 İzlenme : 470

 • Psikoterapist Şule Öncü canlı yayın konuğumuz
  Psikoterapist Şule Öncü canlı yayın konuğumuz

  Süresi : 27:40 İzlenme : 438

 • Kanser Savaşçıları Derneği Başkanı Aslı Ortakmaç konuğumuz
  Kanser Savaşçıları Derneği Başkanı Aslı...

  Süresi : 18:06 İzlenme : 514

 • Aşkım Kapışmak'la son kitabı "Kimim Ben?"i konuşuyoruz
  Aşkım Kapışmak'la son kitabı "Kimim Ben?"i...

  Süresi : 50:09 İzlenme : 855

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön