MP3 çalarlar işitme sorunlarını artırıyor

MP3 çalar ve benzeri cihazlar işitme sorunlarını artırırken, cep telefonlarının ses düzeyindeki yükseklik çeşitli işitme problemlerine neden olabiliyor.

MP3 çalarlar işitme sorunlarını artırıyor

Cihaz kullanım bilincinin artırılması işitme problemine karşı alınabilecek en büyük önlemlerden biri…

 

Dünya geneline bakıldığında Danimarka'da 45 kişiden, Almanya'da 80,  Brezilya'da 650, Türkiye'de ise 750 kişiden biri işitme cihazı kullanıyor. Özellikle mp3 çalar gibi cihazlar işitme sorunlarını artırırken, cep telefonlarının ses düzeyindeki yükseklik çeşitli işitme problemlerine neden olabiliyor.

 

İşitme cihazı üreticisi Phonak'ın Türkiye Ülke Müdürü Mehmet Yıldırım’ın verdiği bilgilere göre; "Dünyada 1 milyar kişi işitme probleminden muzdarip. Nüfusa göre dağılıma bakıldığında Danimarka, işitme cihazı kullanımında en yüksek orana sahip ülke. Diğer ülkelerle karşılaştırıldığında, Türkiye'nin daha genç nüfusa sahip olması, işitme rahatsızlığında doktora gitme oranındaki düşüklük ve ekonomik etkenler, kullanımdaki azlığın nedenlerinden birkaçı.”

 

Dünyadaki işitme cihazı kullanımına bakıldığında ülkelerin zenginlik oranına göre kullanımda artış gözleniyor. Özellikle yaşlı nüfusun artışı ve devletin cihaz için ödediği ücret de bu artışlarda etkili olabiliyor.

 

Dünya geneline bakıldığında Danimarka'da 45 kişiden, Almanya'da 80,  Brezilya'da 650, Türkiye'de ise 750 kişiden biri işitme cihazı kullanıyorken, Kuzey Avrupa ülkelerinde sağlığa verilen önem ve bu konudaki bilincin oldukça yüksek oluşu işitme cihazı kullanımında da etkili oluyor. Diğer ülkelere oranla da işitme cihazlarının daha güçlü bir bilinç ve özenle kullanılması da dikkat çeken yönlerden bir diğeri.

 

İstatistiklere bakıldığında, işitme kaybı olan kişi sayısı ile işitme merkezine giden kişi sayısı arasında farklar var.

 

İnsanların bir kısmı işitme merkezine gitmiyor. İşitme cihazı, doktorların ve medikal dünyanın en az tanıdığı bölüm. İnsanlar, nereye gideceğini bilmiyor. İşitme cihazı kullanımı konusunda bilincin artırılması için sektördeki şirketlerin birlikte harekete geçmesi gerekir.

 

Türkiye'de işitme problemi görülen kişilerde cihaz kullanma oranı düşük. Türkiye'de 12 milyon civarında kişi işitme sorunu yaşıyor. Bunların yaklaşık 3 milyonunun cihaz takması gerekiyor.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Doğumda sancı neden olur?
  Doğumda sancı neden olur?

  Süresi : 01:49 İzlenme : 2536

 • 4 cilt tipine uygun kil maskesi tarifi
  4 cilt tipine uygun kil maskesi tarifi

  Süresi : 00:57 İzlenme : 1219

 • Hayvanlarla ilgili bilmediğiniz gerçekler
  Hayvanlarla ilgili bilmediğiniz gerçekler

  Süresi : 00:58 İzlenme : 401

 • Deprem çantasında neler olmalı?
  Deprem çantasında neler olmalı?

  Süresi : 01:14 İzlenme : 703

 • Kadınbudu kaplama tavuk!
  Kadınbudu kaplama tavuk!

  Süresi : 01:44 İzlenme : 1851

  Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
  Yukarı Git
  HTHayat Mobil Sürümüne Dön