Bayramın “kurbanı” dişleriniz olmasın

Et ve tatlı tüketiminin arttığı Kurban Bayramı’nda diş temizliğine gerekli önem verilmemesi ve hatalı kürdan kullanımı diş sağlığını olumsuz etkiliyor.

Bayramın “kurbanı” dişleriniz olmasın

 Lingual Ortodonti Uzmanı Dr. Cem Caniklioğlu, bayramda ihmal edilmemesi gereken çok basit yöntemler ile diş sağlığını korumanın ipuçlarını veriyor.

 

Dişlerinizi fırçalamak için akşamı beklemeyin

Sadece bayramlarda değil, normal zamanlarda da her yemek, şeker ve abur cubur tüketiminin ardından dişlerin fırçalanması gerektiği herkesin bildiği ancak çoğu zaman ihmal ettiği bir gerçek. Ancak et ve tatlı tüketiminin arttığı bayram dönemlerinde buna daha fazla dikkat etmek, olası diş sorunlarının önüne geçmek adına oldukça önemli. Yoğun bayram ziyaretleri arasında diş fırçalamanın mümkün olmadığı durumlarda en azından ağzımızı su ile çalkalamamız gerekiyor.

 

Kürdan yerine diş ipi

Diş aralarında kalan yemek kalıntılarını temizlemek için kullanılan kürdan çoğu zaman kurtarıcı gibi görünse de diş sağlığı açısından büyük sorunlar doğurabilmekte. Bilinçsiz kürdan kullanımı; dişi çevreleyen dokularda ciddi diş eti hasarı oluşturabilmekte ve ilerleyen dönemlerde diş kaybına sebep olabilmektedir. Bu durumda da eğer mümkünse diş arası fırçası ya da diş ipi, olmadığı durumda ise yine bol su ile ağzın çalkalanmasını öneriyoruz.

 

Diş teli kullananlar dikkat!

Ortodonti ve lingual ortodonti tedavisi görenlerin diş temizliğine daha fazla önem vermeleri gerektiğinin altını çiziyor. İyi bir diş bakımı yapılmadığı takdirde diş aralarında kalan yemek kalıntılarının diş çürümesi ve diş eti problemleri oluşabiliyor. Özellikle lingual ortodonti (görünmeyen diş telleri) tedavisi gören kişiler diş temizliklerini diş arası fırçası ve diş ipi ile yapmakta zorluk çekiyorlar. Bu yüzden lingual ortodonti tedavisi gören hastalara waterpik olarak adlandırılan diş duşunu öneriyoruz. Diş duşunun ardından, hastaların, 3-4 dk. boyunca dişlerini fırçalamaları gerekli.

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Deprem çantasında neler olmalı?
  Deprem çantasında neler olmalı?

  Süresi : 01:14 İzlenme : 682

 • Kadınbudu kaplama tavuk!
  Kadınbudu kaplama tavuk!

  Süresi : 01:44 İzlenme : 1838

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 2146

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 1975

 • Kaktüs tasarımı nasıl yapılır?
  Kaktüs tasarımı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:26 İzlenme : 6207

  Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
  Yukarı Git
  HTHayat Mobil Sürümüne Dön