Bir tırmık hayatınızı değiştirebilir!

Evinizde beslediğiniz yavru kedinizin sağlığınızı tehdit etmesi için bir tırmık yeterli. Toplumda çok bilinmeyen “kedi tırmığı” hastalığı, bazı durumlarda kişiyi yoğun bakımlık bile yapabiliyor.

Bir tırmık hayatınızı değiştirebilir!

Tıp literatüründe “kedi tırmığı” olarak bilinen hastalık, sıklıkla yavru kedilerden insana geçiyor. Bu durum kedinin dışında; köpek, kirpi ve pirelerden de bulaşarak bağışıklığı zayıf kişilerde ciddi sağlık sorunlarına yol açabiliyor. Yavru kedinin yalaması, ısırması ve tırmalamasıyla insanlara bulaşan, ancak kedide hastalık yapmayan bu sorun, hayvansever Ömür Burcu Batur’u doktor doktor dolaştırdı. Boynunda büyük apseler oluşturan hastalığı uzun süre anlaşılamayan Batur’a evde beslediği yavru kediden hastalık bulaştığını tespit eden KBB Uzmanı Dr.Mustafa Bilazer, “Bu hastalık hayvanları hasta etmiyor, ancak insanların bağışıklığı düştüğünde; ciltte kızarıklığa, şişkinliğe, kolda, boyunda ve kasık bölgesinde büyük apselere yol açıyor. Eğer kişinin bağışıklığı çok düşükse yoğun bakıma kadar giden bir süreç başlıyor. Bağışıklığında sorun olmayan kişiler ise çoğunlukla kendiliğinden ya da antibiyotik tedavileriyle iyileştirilebiliyor” diyor.


Lenf kanseri bile deniliyor


Kedi besleyenlerin bilinçli ve dikkatli olmalarını öneren Bilazer, “Eğer boynunuzda, kasık bölgenizde, koltukaltınızda şişlik varsa mutlaka hekime başvurmanızı öneriyorum. Çünkü yanlış teşhisle çok sık karşılaşıyoruz” ifadesini kullanıyor. Bu belirtilerde ilk etapta akla kedi tırmığı hastalığının gelmediğine dikkat çeken Bilazer, lenf kanseri tanısı konulup kedi tırmığı hastası olduğu anlaşılan kişiler bulunduğunu söylüyor. Hastanın bağışıklığının zayıf olması beyin enfeksiyonlarına yol açıp akciğere,mide bağırsak sistemine, kalbe ve göze bile gidebiliyor. Bu durum kişiyi yoğun bakımda tedavi görecek hale getirebiliyor.

 

Nasıl bulaşıyor?


 • Pireler genellikle mayıs ayında bu mikrobu kedilere bulaştırıyor. Kedinin vücudunda yerleşen bakteri insanlara geçiyor.
 • Kedi tırmalayıp yaladığı zaman kişinin vücudunda herhangi bir yara ve çizik olması halinde bakteri buradan insan vücuduna geçiyor.
 •  Vücuda girdikten 1-2 hafta sonra ciltte şişkinlik ve kızarıklık oluyor ve mikrop girdiği yerden vücuda dağılıyor.
 • Hastalık kedi aşılı olsa da oluşuyor. Bu anlamda aşının bir koruyuculuğu bulunmuyor.
 • ABD’de yılda 25 bin kedi tırmığı hastalığı olduğu, bu sayının bizde 8-10 bin civarında bulunduğu tahmin ediliyor.

 

Haber: Ceyda Erenoğlu

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Merve Büyüksaraç'la sukulent tasarımı yapıyoruz
  Merve Büyüksaraç'la sukulent tasarımı...

  Süresi : 17:20 İzlenme : 325

 • Dr. Ümit Aktaş ile tıbbi beslenme ve ilaçsız yaşama dair...
  Dr. Ümit Aktaş ile tıbbi beslenme ve ilaçsız...

  Süresi : 17:57 İzlenme : 1561

 • Regresyon terapisi nedir? Nasıl yapılır?
  Regresyon terapisi nedir? Nasıl yapılır?

  Süresi : 25:51 İzlenme : 1821

 • Tüp bebek uygulaması hakkında her şey!
  Tüp bebek uygulaması hakkında her şey!

  Süresi : 14:14 İzlenme : 833

 • Çocuklar ne izlemeli?
  Çocuklar ne izlemeli?

  Süresi : 41:12 İzlenme : 1064

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön