Hastalıklar ve erken teşhis! (4. Bölüm)

Kemik tümörü, boy atma dönemindeki çocuklarda, büyüme ağrısı sanılarak atlanabiliyor. Gece de süren ağrı varsa, kemik tümörünü düşünmek gerekiyor...

Hastalıklar ve erken teşhis! (4. Bölüm)

Büyüme ağrısı diye kemik tümörünü atlamayın!

Çocukların boy atma dönemlerinde sık görülen kemik tümörleri çoğu zaman ‘büyüme ağrıları’ nedeniyle atlanabiliyor. Oysa büyüme ağrıları her iki bacakta görülürken, kemik tümörü tek bir bacak ya da kolda meydana geliyor. Büyüme ağrılarının en önemli özelliği gece geçmesi. Kemik tümörü ağrısının gece de devam etmesi ayırıcı bir özellik olarak değerlendiriliyor. Çocuk top oynadıktan sonra her iki bacağı da ağrıyor ve bu sorun basit ağrı kesiciler ya da istirahat vasıtasıyla geçiyorsa; buna büyüme ağrısı adı veriliyor.

 

Medical Park Hastaneleri’nden Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Önder Ofluoğlu, “Kemik tümörleri; normalden hızlı ve kontrolsüz büyüyen iyi huylu tümörler ise bulunduğu kemiğe, kötü huylu ise uzak organlara da yayılabilir” diyor. Her tümörün kanser olmadığı, iyi huylu tümörlerin sadece bulundukları bölgede sorun oluşturdukları belirtiliyor. Kötü huylu kemik tümörlerininse kemik kanseri olarak değerlendirildiklerini bilmek gerekiyor. Her yaşta görülen kemik tümörlerine genellikle gençlerde rastlanıyor. Bir bebek kemik kanserli doğabileceği gibi, 80 yaşında bir hasta da kemik kanserine yakalanabiliyor. En sık görüldüğü dönemin 15-25 yaş arası olduğu belirtiliyor. Özellikle osteosarkom genç yaşlarda daha sık görülüyor ve 15-25 yaş aralığında en yüksek dönemine ulaşıyor. Kıkırdak kanseri adı verilen kondrosarkom ise osteosarkoma göre daha ileri yaşta (35 yaş ve üstü) görülüyor.

 

Geç dönemde fark edilen kötü huylu tümörler, akciğer gibi hayati organlara yayılıp yaşamı tehdit edebiliyor. Kemik tümörlerinde gidilecek uzmanı doğru seçmenin hayat kurtardığını belirten Doç. Dr. Ofluoğlu, “Kemik ve yumuşak doku tümörlerinde kesinlikle bir ortopedik onkoloğa başvurmak gerekiyor. Aksi durumda yanlış tanılar konuluyor ve bu durum telafisi zor sonuçlara yol açabiliyor” diyor. Başarılı yönetilmiş teşhis ve tedaviyle hastaların yüzde 75’i tedavi edilebiliyor.

 

Uyurken geçmeyen ağrı varsa doktora!

Kemik tümörlerinin ağrı ve şişlik gibi iki temel belirtisi oluyor. Tümörlerden kaynaklı ağrılar, başlangıçta dinlenmeyle geçse de ileri evrelerde dinlenmek de yarar sağlamıyor. Tümörlerin erken dönemlerinde ağrı kesici ilaçlar kişiye iyi gelse de, ileri aşamada bunlar ağrıyı dindirmeye yetmiyor. Tümörlerden kaynaklı ağrılar sıklıkla gece ağrıları şeklinde ortaya çıkıyor ya da şiddetlenip giderek sıkıştırıcı ve ezici bir karaktere sahip oluyor. Şişlikler ise kemik tümörünün kemiğin dışına çıkıp yumuşak dokuya geçmesi şeklinde oluyor ve ileri evrelerde görülüyor. Tümör, kemiğe yerleşip zamanla kemiğin kabuğunu ve zarını delerek yumuşak dokuya geçiyor. Bu süreç haftalar, bazen de aylar alıyor. Bu nedenle erken dönemlerde yakalanması tedavi açısından çok önemli görülüyor.

 

Haber: Ceyda Erenoğlu

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • YKS'ye dair merak edilenleri Pervin Kaplan yanıtlıyor
  YKS'ye dair merak edilenleri Pervin Kaplan...

  Süresi : 16:26 İzlenme : 53

 • Barış Muslu ile aşkı bulmanın yollarını konuşuyoruz
  Barış Muslu ile aşkı bulmanın yollarını...

  Süresi : 30:16 İzlenme : 427

 • Psikoterapist Şule Öncü canlı yayın konuğumuz
  Psikoterapist Şule Öncü canlı yayın konuğumuz

  Süresi : 27:40 İzlenme : 378

 • Kanser Savaşçıları Derneği Başkanı Aslı Ortakmaç konuğumuz
  Kanser Savaşçıları Derneği Başkanı Aslı...

  Süresi : 18:06 İzlenme : 494

 • Aşkım Kapışmak'la son kitabı "Kimim Ben?"i konuşuyoruz
  Aşkım Kapışmak'la son kitabı "Kimim Ben?"i...

  Süresi : 50:09 İzlenme : 827

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön