'Akıllı telefonlar' bizi tembelleştiriyor mu?

Gerçekten akıllı telefonlar karakteri değiştiriyor mu? İ

'Akıllı telefonlar' bizi tembelleştiriyor mu?

Dünyaca ünlü Financial Times Gazetesi’nin akıllı telefonlarla ilgili haberi tartışma yarattı. Haberde görüşüne yer verilen davranış bilimi uzmanlarının öne sürdüğü iddiaya göre; akıllı telefonlar insanların karakter yapısını değiştiriyor. Örneğin akıllı telefonların hafızayı, öğrenme güdüsünü tembelleştirdiği, uyku bozukluğuna neden olduğu ya da bağımlılık yarattığı ileri sürülüyor. Peki gerçekten akıllı telefonlar karakteri değiştiriyor mu? İşte konuyla ilgili farklı görüşler...

 

Davranış Bilimi Uzmanı Kunter Kurt:

 “Madde bağımlılığı gibi zarar veriyor!”

Beynimizde ön frontollab denilen bir bölge var. Bu bölge konsantrasyon, plan yapma ve problem çözme merkezimiz. Akıllı telefonlar ve diğer cihazlar, beynin bu bölgesini kullanmamızı önlüyor. Bu nedenle insanlar düşünme-analiz edebilme yeteneklerini otomatikman törpülemiş oluyorlar. Dolayısıyla bu aletlerin yaygınlaşması toplumumuzdaki şiddeti artırdığı gibi, aile içi ve iş yaşantısındaki iletişimi de olumsuz etkilemektedir. Ben de akıllı telefon kullanıyorum. Her şeyi kısa yola yönlendirme tekniği var. Ayrıca insanların hayatını kolaylaştırıcı olarak ön görülen tüm elektronik aletler, tıpkı madde bağımlılığı gibi teknoloji bağımlılığı yapıyor. Bir bilgisayara ya da telefona bağımlı hale geliniyor.

 

Psikiyatr Dr. Ayhan Akcan:

“Asosyalleştiriyor ve ilkelleştiriyor!”

Akıllı telefonlar insanın hem yaşam kalitesini hem de karakterini değiştirebiliyor. Sosyal olmayan, içe dönük, bağımlı, agresif kişiliği olan, hafif sosyal fobisi olan kitle için bunlar ideal. Akıllı telefon kullanımıyla birlikte görme ve işitme duyusu kullanılıyor ancak dokunma yok, koklama yok, hissetme yok. Hayat sadece işitme ve görme üzerine oluştuğunda eksik kalıyor. Bu da beraberinde bireysellik, geriye dönük ilkel yaklaşımlar, o anki isteğe göre hareket etme gibi birçok şeyi beraberinde getiriyor. Kişiyi asosyalleştiriyor ve insanları ilkelleştiriyor. Duyguya yer olmuyor.

 

Alzheimer Derneği İzmir Şube Bşk. Nöroloji Uzmanı Dr. Aysel Gürsoy:

“Alzheimer hastalığı artacak!”

Cep telefonları ile hazıra ulaşılması sonucunda beyin hücrelerinin belli kısmının kullanılmaması nedeniyle bu hücrelerin şalteri iniyor. Beyin o hücreyi iş yapamaz duruma getiriyor. Araştırılarak ulaşılmayan bir süreç, kişide değersizlik duygusu oluşturuyor. Bu değersizlik duygusu öfkeye, tepkisizliğe neden oluyor. Alzheimer 80 yaşında 3 kişiden birinde görülüyor. Böyle giderse daha erken yaşlarda bu hastalığın görülmesi artacak.

 

 

Habertürk Teknoloji Editörü Necdet Çalışkan:

“Alışkanlıklarımızı değiştirdi!”

Akıllı telefonlar alışkanlıklarımızı kökten değiştiriyor. Ama her teknolojik yenilikte olduğu gibi, son 10 yılda hayatımıza iyice yerleşen dokunmatik ekranlı mobil cihazlarda da asıl sorun “araç”ın, ‘amaçsallaştırıldığı’ noktada başlıyor. Diğer bir deyişle, aslında her teknolojik yenilik, her kesimde aynı kültürel değişkenliği yaratmıyor. Yani elektroniği var diye kitap okuma alışkanlığımız artmıyor.

 

Ulaştırma Bakanlığı İnternet Kurulu Bşk. Serhat Özeren:

“Hayatımıza konfor ve keyif katıyor!”

Akıllı telefonlar içe dönüklük yani asosyalleştirme yapabiliyor ama teknolojiyi doğru kullanırsak, hayatımız daha keyifli ve konforlu yaşanabilir. Bu telefonlarla insanlar bilgiye daha hızlı ulaşabiliyor. Böylece akıllarını başka amaçla daha fazla kullanabiliyorlar. Akıllı telefonlar tembelleştirmiyor, daha çok iş yapmak için zaman yaratıyor. Bu nedenle teknolojiyi bilinçli kullanmak gerekiyor.

 

Davranış Bilimleri Uzmanı Cavidan Telman:

“Karakterimize olumsuz etkisi yok!”

Ben akıllı telefonların insan karakterini değiştirdiğine inanmıyorum. Karakterimiz, genlerimizde taşıdığımız özellikler olduğundan bir teknolojinin bunu değiştirebilmesi olanaksız. Ama davranışlarımızı ve alışkanlıklarımızı değiştirebilir. Karakter özelliklerimiz yine esasta kalır. Zaman, teknoloji ve yaşadığımız ortam davranışlarımızın değişmesinde etkendir. Ama teknolojiyle karakterimizin değiştiğini öne sürmek yanlış olur.

 

Mobil İletişim Araçları ve Bilgi Teknolojileri İşadamları Derneği Bşk. Murat Dursun:

“Önemli ölçüde faydaları da var!”

Ben akıllı telefonların karakterleri değiştirdiği görüşüne katılmıyorum. Sadece akıllı telefonlar değil teknoloji insanların yaşamını değiştiriyor. Doğal olarak bu karakterlerine de yansıyor. Olumsuz yansımaları olduğu gibi önemli ölçüde getirdiği faydalarla hayatımıza yeni şekiller veriyor. Dünyanın her köşesinden belki de hiç yüz yüze gelmediğiniz insanlarla iletişim kuruyorsunuz. Bu da sosyalleşmenin bir göstergesi değil mi?

 

Haber: Tülay Şubatlı - Özlem Yılmaz

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?

 • Doğumda sancı neden olur?
  Doğumda sancı neden olur?

  Süresi : 01:49 İzlenme : 2500

 • 4 cilt tipine uygun kil maskesi tarifi
  4 cilt tipine uygun kil maskesi tarifi

  Süresi : 00:57 İzlenme : 1169

 • Hayvanlarla ilgili bilmediğiniz gerçekler
  Hayvanlarla ilgili bilmediğiniz gerçekler

  Süresi : 00:58 İzlenme : 375

 • Deprem çantasında neler olmalı?
  Deprem çantasında neler olmalı?

  Süresi : 01:14 İzlenme : 690

 • Kadınbudu kaplama tavuk!
  Kadınbudu kaplama tavuk!

  Süresi : 01:44 İzlenme : 1841

  Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
  Yukarı Git
  HTHayat Mobil Sürümüne Dön