KOAH'a karşı 8 özel öneri!

Solunum yollarını tutan KOAH (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı), nefes darlığı, hırıltılı solunum, nefes verirken ıslığa benzer ses, göğüste baskı hissi ve öksürük gibi belirtiler gösteriyor.

KOAH'a karşı 8 özel öneri!

Sonbahar KOAH şikâyetlerini arttırıyor!

Sonbaharın gelmesiyle birlikte sıcaklıklar düşüyor, hava kirliliği ise artıyor. Bu etkenler özellikle  KOAH hastalarının şikâyetlerinin artmasına neden oluyor. Ancak uzmanların önerilerinin uygulanması, yaşanan şikâyetleri azaltıyor. Aile Hastanesi Bahçelievler İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ahmet Uslu, KOAH’lılara özel önerilerde bulunuyor.

 

Solunum yollarını tutan KOAH (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı), nefes darlığı, hırıltılı solunum, nefes verirken ıslığa benzer ses, göğüste baskı hissi ve öksürük gibi belirtiler gösteriyor. Zaman zaman astım ya da bronşitle karıştırılabilen bu hastalık önlem alınmadığı takdirde ölüme bile neden olabiliyor. Birincil sebebi sigara ve duman içerikli maddeler olan KOAH, özellikle sonbahardaki sıcaklık değişimleri ve hava kirliliği nedeniyle çok daha fazla görülüyor. Dünyada yaklaşık 600 milyon KOAH’lı bulunuyor ve bu hastaların yılda 3 milyonu hayatını kaybediyor. Ülkemizde de yaklaşık 2,5–3 milyon KOAH hastası olduğu tahmin ediliyor. Ölümcül hastalık sıralamasında 4. sırada yer alan KOAH’lıların özellikle sonbaharda bazı yaşam kurallarına dikkat etmeleri gerekiyor.

 

KOAH’ta şikâyetler sürekli, astımda ise dönemlik

KOAH, hava yolları ile akciğer dokusunun zararlı duman ve gazlardan etkilenerek hasar görmesi sonrasında oluşan ve nefes darlığı ile ortaya çıkan bir hastalık. Sigara KOAH’ın en önde gelen ve en yaygın nedenini oluşturuyor. Öyle ki sigara içen 40 yaş üstü her 5 kişiden 1’inin KOAH hastası olduğu belirtiliyor. KOAH sıklıkla astımla karıştırılıyor. Astımdan ayıran en önemli fark ise şikâyetlerin süresi. KOAH’ta hasta zaman zaman kötüleşmeler göstermekle beraber genelde şikâyetleri sürekli ve ilerleyici. Oysaki astım şikâyetleri günlük haftalık mevsimsel dönemlerde değişkenlikler ve ataklar gösteriyor. Astım atakları olmadığı dönemlerde ise hasta tamamen normal bir hayat yaşayabiliyor.

 

Kirli, soğuk ve nemli hava, KOAH’ı tetikliyor

Özellikle sonbaharda KOAH sıkıntılarında büyük artış yaşanıyor. Sonbaharda çok sık görülen alt ve üst hava yolu hastalıkları, havanın soğuması, hava kirliliği, nemlilik gibi sebepler astım ataklarını ve KOAH alevlenmelerini artırıyor. Gerek astım gerekse KOAH’ta hava yollarını döşeyen mukozanın yapısında bozulma meydana geliyor. Sağlıklı bireylerde bu tabakanın bariyer etkisi soğuk, kirli hava ya da nemden etkilenilmemesini sağlarken, bu hastalarda koruyucu mekanizma işlemiyor ve hastalık daha da ağır hale geliyor.

 

Bu nedenle KOAH hastalarının kış aylarına yaklaştığımız bu günlerde kendilerine ekstra özen göstermeleri gerekiyor.

 

1- Aşılarınızı olun: Henüz grip aşısı yaptırmadıysanız mutlaka yaptırın. Ayrıca 5 yılda bir zature aşısı olun.

 

2- Özellikle hava kirliliğinin yoğun olduğu günlerde dışarı çıkmayın: Kirli hava bozuk olan hava yolu sisteminin koruma mekanizmalarını aşarak etkilenmesine ve hastalığın alevlenmesine neden oluyor.

 

3- Sigarayı bırakın: Sigarayı ve her türlü tütün içeren maddeyi hayatınızdan çıkartın. Bu ürünler KOAH’ın birincil sebebi.

 

4- Hasta bireylerden uzak durun: Alt ve üst solunum yolları bulaşıcı olup, mikroplar hasta bireylerin öksürüp hapşırmasıyla etrafa yayılıyor. Nefes alıp verirken de bu mikroplar ya da virüsler hastalığın size geçmesine neden olabiliyor. Sonrasında ise alt solunum yollarına inerek durumunuzu ağırlaştırabiliyor.

 

5- El temizliğinize ve hijyene önem verin: Hasta insanlar öksürürken ya da hapşırırken ellerini kullanıyor. Tokalaştığınız ya da hasta kişinin eşyalarını kullandığınız zaman virüsler ellerinize bulaşıyor ve fark etmeden ellerinizi ağzınıza götürerek hastalığa yakalanabiliyorsunuz. Bu nedenle ellerinizi sık sık yıkayın.

 

6- Grip ya da soğuk algınlığı gibi bir hastalığa yakalandığınızda ihmal etmeyin ve mutlaka bir doktora başvurun: Sağlıklı bireylerde hafif atlatılabilen bu hastalıklar mevcut hastalığı kötüleştirebiliyor. Zaman zaman hastaneye yatış gerektirebiliyor. Hatta daha da kötüsü hastalığı ağır olanlarda ölüme bile neden olabiliyor.

 

7- Beslenmenize özen gösterin: Dengeli beslenin ve bol sıvı tüketin. Bira, şarap, karides, kuru meyve ve işlenmiş patates gibi bazı sülfidli yiyecek ve içecekler astım ataklarına neden olabiliyor. Eğer böyle bir durum söz konusu ise bu gıdalardan uzak durun. Ayrıca gaz yapan yiyecek ve içecekler de nefes darlığı şikâyetini artırabiliyor. Tıka basa yemek yemeyin ve sık beslenin. 

 

8- Dışarı çıkarken dikkatli olun: Soğuk ve rüzgârlı günlerde ağız ve burnunuzu bir atkıyla kapatın. Şayet astım hastasıysanız Polen ve küf alerjiniz varsa, polen ve küf düzeylerinin yüksek olduğu zamanlarda sokağa çıkmamaya çalışın Hava raporlarını takip edin.

Facebook Yorumları
Yorumlar
10
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  14 Haziran 2017 Çarşamba 00:50

  bende koah hastasiyim kisin cok hastahanede yatiyorum yazin biraz rahatliyorum koah süründürüyor

  Cevapla
 •  
  15 Aralık 2016 Perşembe 19:10

  Benim babama koah tsnısı kondu sigarayı bıraktı inşallah iyi olacak

  Cevapla
 •  
  19 Ekim 2016 Çarşamba 20:30

  benim dedem koah hastasıdır ve yarın boğazını delicekler ama kendisi tam 22 gündür yoğun bakımda bogazını delince uyanma imkanı var mıdır? yoksa onu kaybedecek miyiz?

  Cevapla
 •  
  19 Ekim 2016 Çarşamba 20:27

  dedem koah hastası ve şu an bitkisel hayatta ve yarın boğazını delicekler uyanma imkanı var mıdır? yoksa ölücek mi?

  Cevapla
 •  
  20 Ekim 2016 Perşembe 15:42

  beni̇m babamda ayni ama ölmedi̇ allaha şükürler olsun allah aci̇l şi̇fa versi̇n tabi̇ bol bol dua

 •  
  29 Mayıs 2016 Pazar 20:16

  Ben madende çalışıyorum koah hastasıyım işim gereği tozlu ortamlarda çalışıyorum ilaçlar nekadar faydalı bilmiyorum ama göğsümde sıkışmalar oluyor ne yapmalıyım?

  Cevapla
 •  
  29 Şubat 2016 Pazartesi 22:38

  Basbaka yardicis

  Cevapla
 •  
  27 Aralık 2015 Pazar 23:34

  kilo ve boyunuzla orantılı olarak en az 8 bardak su tüketilmeli..unutmayın ılık su balgam söker.

  Cevapla
 •  
  04 Kasım 2015 Çarşamba 02:42

  Evet ya az sivi tuketin maddesine takildim!yanlis yonlendirme oluyor,tam aksine bol sivi tuketmek lazim

  Cevapla

 • Doğumda sancı neden olur?
  Doğumda sancı neden olur?

  Süresi : 01:49 İzlenme : 2536

 • 4 cilt tipine uygun kil maskesi tarifi
  4 cilt tipine uygun kil maskesi tarifi

  Süresi : 00:57 İzlenme : 1219

 • Hayvanlarla ilgili bilmediğiniz gerçekler
  Hayvanlarla ilgili bilmediğiniz gerçekler

  Süresi : 00:58 İzlenme : 401

 • Deprem çantasında neler olmalı?
  Deprem çantasında neler olmalı?

  Süresi : 01:14 İzlenme : 703

 • Kadınbudu kaplama tavuk!
  Kadınbudu kaplama tavuk!

  Süresi : 01:44 İzlenme : 1851

  Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
  Yukarı Git
  HTHayat Mobil Sürümüne Dön