Bağışıklık sisteminiz yaşınızdan yaşlı olabilir!

Uzmanlar bağışıklık sisteminin yaşının da önemli olduğunu ve insanların daha iyi beslenip daha iyi uyuyarak bağışıklık sisteminin yaşlanmasını durdurabileceklerini açıkladı.

Bağışıklık sisteminiz yaşınızdan yaşlı olabilir!

Bağışıklık sistemi normale göre daha fazla yaşlı olanlar erken yaşlarda saçları beyazlaşırken, eklemlerde kireçlenme ya da benzer sorunlarla karşılaşabiliyor.

 

Bilim adamlarına göre, 50’li yaşlardaki bir kişinin bağışıklık sistemi 80 yaşında olabiliyor ya da bunun tam tersi durumlar da meydana gelebiliyor. Eğer sık sık nezle olup kendinizi yorgun hissediyorsanız bağışıklık sisteminiz, normal yaşınıza göre daha yaşlı demektir.

 

Bağışıklık sistemimiz bizi muhtemel virüslerden, bakterilerden, parazitlerden koruyor. Adeta bir ordudaki askerler gibi bunlara karşı savaşıyor. Ancak bağışıklık sistemi yaşlı ise, düşmanlar yani virüsler bize galip gelebiliyor.

 

Birmingham Üniversitesi’nden Profesör Janet Lord, “Yaşlı insanlardaki bağışıklık sistemindeki askerler bakteri öldürmede, gençlerin vücudundaki askerlere göre yarı yarıya etkilidir. Yine koruyucu iğneler de aynı şekilde büyük etki yapmaz” diye konuştu.

 

Profesör Akbar’a göre, bazı yaşlı kişiler, genç bağışıklık sistemine sahipken, gençlerin ise yaşlı bağışıklık sistemine sahip olabileceğini belirtiyor. Buna ise genetik yapı ve yaşam boyu vücuda giren virüsler, yaşam şekli gibi faktörler karar veriyor. Eğer sık sık hasta oluyorsanız, bu da bağışıklık sisteminizin yaşlı olduğuna işaret edebiliyor.

 

Çok fazla ya da az uyumayın

Yapılan çalışmalar çok fazla ya da az uyuyan kişilerin bağışıklık sistemlerinin normal bir uyku düzenine sahip kişilere göre daha zayıf olduğunu ortaya koydu.

 

Uzmanlar bununla ilgili 65-92 yaşları arasında 150 gönüllü üzerinde çalışma yürüterek, geceleri ne kadar uyuduklarını saptadı. Buna göre, günde 8 saat uyuyanların bağışıklık sistemlerinin 8 saatten daha az ya da fazla uyuyanlardan daha güçlü. Alkol bağışıklık sistemini zayıflatıyor. Güçlü bir bağışıklık sistemi için selenyum, çinko alın ve bol yoğurt, zeytinyağı, fıstık, mango, nar, balık yiyin.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Doğumda sancı neden olur?
  Doğumda sancı neden olur?

  Süresi : 01:49 İzlenme : 2503

 • 4 cilt tipine uygun kil maskesi tarifi
  4 cilt tipine uygun kil maskesi tarifi

  Süresi : 00:57 İzlenme : 1176

 • Hayvanlarla ilgili bilmediğiniz gerçekler
  Hayvanlarla ilgili bilmediğiniz gerçekler

  Süresi : 00:58 İzlenme : 378

 • Deprem çantasında neler olmalı?
  Deprem çantasında neler olmalı?

  Süresi : 01:14 İzlenme : 691

 • Kadınbudu kaplama tavuk!
  Kadınbudu kaplama tavuk!

  Süresi : 01:44 İzlenme : 1842

  Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
  Yukarı Git
  HTHayat Mobil Sürümüne Dön