Eşinden ayrılan kişilerde migren görülme oranı daha fazla!

Migrenle ilgili araştırmaların ortaya koyduğu çarpıcı gerçekler var.

Eşinden ayrılan kişilerde migren görülme oranı daha fazla!

Migren sıklığının kadınlarda daha fazla olmasından kadınlık hormonlarının sorumlu olduğu düşünülüyor. Migren şehirde yaşayan insanların hastalığı olarak görülürken; eğitim düzeyi düşük ve eşinden ayrılmış kişilerde bu hastalığa daha çok rastlanıyor.

 

Baş ağrısı ve Ağrı Çalışmaları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Zarifoğlu, “Migren, ataklarla seyreden ve ataklar arasında belirti göstermeyen kronik bir baş ağrısı tipidir” diyor. Baş ağrısı ve eşlik eden belirtiler, migrenli kişinin yaşamını her zamanki gibi sürdürmesini engellediği için bu kişilerde belirgin bir iş görmezlik meydana geliyor. Tedavi edilmemesi ya da yapılan tedavinin etkin olmaması durumunda, migren atakları 4-72 saat arasında sürebiliyor.

 

Migren ağrıları, kişinin günlük yaşam aktivitelerini engelleyen ve başın hareketleriyle artan ağrılar olarak değerlendiriliyor. Migrende, genellikle zonklayıcı, sıklıkla tek taraflı ve şiddetli baş ağrısı atakları görülüyor. Ağrıya bulantı ve zaman zaman da kusma eşlik ediyor. Hastaların atak sırasında ışık, ses ve koku gibi uyaranlardan rahatsız olmaları dikkat çekiyor. Bu bulguların bir arada değerlendirilmesi tanı için önemli olsa da, her atakta ve her hastada aynı bulguların bulunmayabileceği belirtiliyor.

 

Her 4 kadından 1’inde var

Gelişmiş ülkelerde yapılan çalışmalar, bu tür baş ağrısının erişkin kadınlarda yüzde 12-24, erkeklerdeyse yüzde 5-12 oranlarında görüldüğünü gösteriyor. Prof. Dr. Zarifoğlu ve meslektaşları tarafından gerçekleştirilen çok merkezli baş ağrısı epidemiyolojisi çalışmasında, ülkemizde 18-65 yaş grubundaki her 6 kişiden 1’inde migren bulunduğu, migren görülme sıklığınınsa yüzde 16.4 olduğu belirtiliyor.

 

Yine aynı araştırma migren sıklığının kadınlarda erkeklerden 3 kat fazla olduğuna dikkat çekiyor. Buna göre 18-65 yaş grubundaki kadınların yüzde 25’inde migren görülürken, erkeklerde bu oran yüzde 9. Her 4 kadından 1’inde migren olduğunu söyleyen Prof. Dr. Zarifoğlu, kadınlarda görülen migren sıklığının dünya genelinde erkeklerden daha yüksek oranda olduğunu belirtiyor. Bunun nedeninin kadınlık hormonlarından kaynaklandığı düşünülüyor.

 

Kimlerde yaygın?

Herhangi bir hastalık migrene yatkınlığı etkilemese de; epilepsi, astım ve alerji gibi hastalıklar migrenle birlikte daha sık görülüyor. Migrenliler migreni olmayanlara oranla, depresyon ve anksiyete gibi psikiyatrik tablolarla daha sık karşılaşıyor. Toplumumuzda migren kadınlarda en sık 18-55 yaş grubunda görülüyor. Türkiye çok merkezli baş ağrısı epidemiyolojisi çalışmasına göre öğrenim düzeyi düşük ve eşinden ayrılmış kişilerde migrenle daha yüksek oranda karşılaşılıyor.

 

Migreni bu belirtilerden keşfedin

Migren sıklıkla sabahları ortaya çıkıyor, kademeli olarak artıyor ve erişkinlerde 4-72 , çocuklardaysa 2-48 saat arasında sürüyor. İşte migrenin belirtileri:

 

 • Genellikle başın tek tarafında hissedilen ancak çift taraflı da olabilen,
 • Zonklayıcı,
 • Hareketle artış gösteren,
 • Bulantı ve kusmanın görülebildiği,
 • Işık, ses ve kokudan rahatsızlık gibi belirtilerin eşlik ettiği,
 • Tekrarlayıcı,
 • Genellikle orta şiddet düzeyinde baş ağrısı

 

Haber: Ceyda Erenoğlu

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ketojenik diyet nedir? Prof.Dr. Murat Baş yanıtlıyor
  Ketojenik diyet nedir? Prof.Dr. Murat Baş...

  Süresi : 18:58 İzlenme : 245

 • Diyet yapmadan formda kalmanın ipuçları
  Diyet yapmadan formda kalmanın ipuçları

  Süresi : 25:37 İzlenme : 3086

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 7171

 • Yoğurtlu kereviz salatası
  Yoğurtlu kereviz salatası

  Süresi : 01:17 İzlenme : 4307

 • Hindistan cevizi yağıyla diş macunu nasıl yapılır?
  Hindistan cevizi yağıyla diş macunu nasıl...

  Süresi : 00:59 İzlenme : 6107

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön