İşte sağlığa zararlı 5 su markası!

Sağlık Bakanlığı, İstanbul’da faaliyet gösteren 61 damacana dolum tesisinde yaptığı araştırmaların sonucunda 5 markaya ait tesiste ‘uygunsuzluk’ tespit ettiğini açıkladı.

İşte sağlığa zararlı 5 su markası!

Basında yer alan ‘55 su markasının 14’ü temiz çıktı’ ve ‘41 tesisin sularında dışkı izine rastlandı’ iddialarıyla büyüyen tartışmalar üzerine Sağlık Bakanlığı açıklama yaptı. Açıklamada, rutin denetimlerin yaz sıcakları nedeniyle su tüketiminin artması üzerine yapıldığı belirtilirken, ‘uygunsuz’ markalar Erpınar, Alps, Kervansaray, Yalısu ve Buzada olarak duyuruldu. Bakanlık, ‘uygunsuzluğun’ içeriği ile ilgili detay vermezken, dolumda değil, satış noktasında tespit edilen olumsuzlukların da Halk Sağlığı Kurumu’nun www.thsk.gov.tr adresinde duyurulacağını açıkladı. Söz konusu internet sitesinde, ruhsatlı ambalajlı su üretenler listesinde ise bu 5 firmadan Alps ve Erpınar yer almadı. Bir başka deyişle, bu 2 firma Sağlık Bakanlığı listesinde ruhsatlı bile gözükmüyor. ‘

"Yargıya müracaat edeceğiz!"
Kalibrasyon ve Deney Laboratuvarları Derneği’nin (TÜRKLAB) analizlerinde 55 firmanın sadece 14’ünün temiz çıkmasına karşın açıklanan firma sayısının 5’te kalması ise kamuoyunu tatmin etmedi. Hatırlanacağı üzere İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Kadir Topbaş, iddialar üzerine “İstanbul’un şehir suyu damacana sularından daha temiz” demişti. Dün de, Tüketiciler Birliği Başkanı Nazım Kaya, firmaların isimlerinin açıklanmasıyla birlikte yargıya müracaat edeceklerini belirterek, “Kalitesiz suya ozonu basarak berrak görüntü vererek insanları kandırıyorlar, kuyu suyunu arıtıp damıtıp bize kaynak suyu diye içeren işletmeler de var maalesef. Gerekeni yapacağız” diye konuştu.

İşte suyu bulandıran su markaları!

 • Buzada
 • Erpınar
 • Yalısu
 • Alps
 • Kervansaray


Şirketlerin savunması!
Buzada Su'yun Ortagi Soner Görgülü:
‘Bizim numuneyi atık sudan aldılar itiraz ediyoruz’ Buzada Su’yun ortaklarından Soner Görgülü ve Mesul Müdürü Nurdan Güner’in verdiği bilgilere göre, yetkililerin 24 Temmuz’da aldığı numune üzerinden daha o gün tartışma yaşanmış. Güner, numuneyi dışarıdan gelen damacanaların yıkandığı ve daha sonra atılan atık sudan alındığını ve buna itiraz ettiklerini anlatıyor. “Daha önce atık sudan numune alındığını görmedim, mantıklı da değil çünkü tüketiciye giden su bu değil” diye konuşan Güner, yarın tekrar itirazlarını yapacaklarını söylüyor. Güner’in iddiaları şöyle: “Bir numuneyi Hıfzıssıhha’ya gönderdiğinizde numuneyi verirken size sonuç tarihini söylerler. Bize de 30 Temmuz’u, yani pazartesiyi verdiler. Bilimsel olarak şimdiden açıklanması imkânsız. Biz her pazar tesiste kendi bakımımızı yapıyoruz. Kendimizden şüphemiz yok, ama açıklanan numune bizden değil bayiden alındıysa ve gerekli saklama koşulları sağlanmadıysa onu bilemiyoruz.”

Kervansaray Su'yun Yönetim Kurulu Baskani Mustafa Yıldırım:
‘Tek tahlil sorunlu’ Kervansaray Su Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Yıldırım, düzenli olarak analiz yaptırdıklarını, sadece son analizde sorun çıktığını söylüyor. Yıldırım, “Analiz sonucuna bakacağız, su alırken dikkatsizlik yapılmış olabilir, bakteri üremiş olabilir. Ama dışkı imkânsız” diyor.

Erpınar Su'yun Sahibi Erdogan Remzi:
‘Bayi damacanayı çok kullanınca böyle oluyor’ Erpınar Su’yun sahibi Erdoğan Remzi, su kaynaklarında bir sorun olmadığını iddia ederek, bayilerin eski damacanalar kullandığını, sorunun buradan çıktığını kaydediyor. Remzi, “Damacanaların 30-40 kereden fazla kullanılmaması gerekiyor” derken, “Kaç kere kullanıldığını siz firma olarak kontrol etmiyor musunuz?” sorusuna ise “Yani sözde ediyoruz, ama yüzde 100 kontrol edemeyiz ki” diye yanıt veriyor.

Hazırlayan: Meltem Ersoy

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ketojenik diyet nedir? Prof.Dr. Murat Baş yanıtlıyor
  Ketojenik diyet nedir? Prof.Dr. Murat Baş...

  Süresi : 18:58 İzlenme : 433

 • Diyet yapmadan formda kalmanın ipuçları
  Diyet yapmadan formda kalmanın ipuçları

  Süresi : 25:37 İzlenme : 3355

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 7545

 • Yoğurtlu kereviz salatası
  Yoğurtlu kereviz salatası

  Süresi : 01:17 İzlenme : 4378

 • Hindistan cevizi yağıyla diş macunu nasıl yapılır?
  Hindistan cevizi yağıyla diş macunu nasıl...

  Süresi : 00:59 İzlenme : 6158

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön