Boğaz'da yunuslarla dans!

İstanbul Boğazı’ndaki dünyanın ilk ve tek kıtalararası yüzme yarışması renkli görüntülere sahne oldu. Startı efsanevi yüzücü Mark Spitz verdi.

Boğaz'da yunuslarla dans!

1181 yüzücü arasında Down sendromlu Caner ve görme engelli Erhan da vardı. ABD’li Carno, “Bir ara önümde zıplayan yunusları gördüm” dedi.

 

Uluslararası Olimpiyat Komitesi ve Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi tarafından bu yıl ‘2 Kıta 1 Yarış’ sloganıyla İstanbul’da 24’ncü kez gerçekleştirilen Boğaziçi Kıtalararası Yarışları nefes kesti. Kanlıca Vapur İskelesi’nden saat 10.00’da eski olimpiyat şampiyonu ABD’li yüzücü Mark Spitz’in start vermesiyle başlayan yüzme yarışlarına 926 erkek 255 kadın yüzücü katıldı. 6.5 kilometrelik yarış, Kuruçeşme Cemil Topuzlu Parkı’nda son buldu.


"Yunuslarla yüzdüm"


Organizasyon nedeniyle İstanbul Boğazı 3 saat boyunca gemi trafiğine kapatıldı. Bir helikopterin eşliğiyle Sahil Güvenlik ekipleri, SAS komandoları ve Deniz Polisi’nin güvenliği sağladığı yüzme yarışına görme engelli ve ayakları olmayan sporcular da katıldı.

 

Görme engelli Erhan Koçak, yarışma öncesi yaptığı açıklamada çok heyecanlı olduğunu ve görme engelliler adına ilk defa kendisinin katıldığını ifade etti. Türkiye’de yaşayan Amerikalı Rebecca Carno ise, organizasyonun hakkında, “Harika bir organizasyon, çok eğlendim. Hatta bir ara yüzme hattında yunusların suda zıpladığını gördüm” dedi.

 

Organizasyon dereceye girenlere kupaları ve ödüllerinin verilmesiyle sona erdi.

 

 

Başbakan Erdoğan’ın bir televizyon programına canlı bağlanarak başarı dilediği Down sendromlu Caner Erkin de yarışa katıldı. Antrenörlerinin yardımıyla Boğaz’ın mavi sularına kendisini bırakan Caner, binlerce yüzücü ile birlikte İstanbul Boğazı’nda kulaç attı. Azmi ile usta sporculara taş çıkaran ve engelli arkadaşlarını yüreklendiren Caner’in mutluluğu gözlerinden okundu. Başbakan, “Programımı ayarlayabilirsem geleceğim” demişti ama gelemedi. Yerine AKP’li Burhan Kuzu vardı. Caner’e destek veren Kuzu, “İnşallah Caner’i dünya yarışmalarına da hazırlayacağız. Ben fazla yüzme bilmem ama yüzenleri seyretmeyi severim” dedi.

 

 

Emre birinci

Yarışta genel klasmanda Türk sporcu Hasan Emre Musluoğlu, 47.12’lik derecesiyle birinci oldu. İkinciliği 47.58’lik zamanla Rus yüzücü Evgeny Bezruchenko, üçüncülüğü ise 48.19’luk derecesiyle İngiliz William Ellis elde etti.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Doğumda sancı neden olur?
  Doğumda sancı neden olur?

  Süresi : 01:49 İzlenme : 2585

 • 4 cilt tipine uygun kil maskesi tarifi
  4 cilt tipine uygun kil maskesi tarifi

  Süresi : 00:57 İzlenme : 1283

 • Hayvanlarla ilgili bilmediğiniz gerçekler
  Hayvanlarla ilgili bilmediğiniz gerçekler

  Süresi : 00:58 İzlenme : 418

 • Deprem çantasında neler olmalı?
  Deprem çantasında neler olmalı?

  Süresi : 01:14 İzlenme : 718

 • Kadınbudu kaplama tavuk!
  Kadınbudu kaplama tavuk!

  Süresi : 01:44 İzlenme : 1862

  Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
  Yukarı Git
  HTHayat Mobil Sürümüne Dön