Jet-lag’le başa çıkmanın 7 yolu!

Tatilin başlaması ile uzak rotalara yolculuklar başladı…

Jet-lag’le başa çıkmanın 7 yolu!

Uzun bir yaz tatilinin başlaması ve okulların kapanması ile fırsattan istifade etmek isteyen herkes soluğu uzak destinasyonlarda alıyorlar. Her güzel şeyin bir de kötü tarafı oluyor tabii.

Eğer uzun soluklu bir yolculuk planlıyorsanız ve jet lag problemi ile başa çıkmak istiyorsanız, işte sizler için 7 öneri!

Zamanınızı ayarlayın!
Saat farkları ile başa çıkmanın en iyi yolu, zamanınızı iyi ayarlamaktan geçer. Yani eğer toplantınız ya da buluşmalarınız varsa bunun için saat hesabını iyi ve dikkatli yapmanız gerekir.

Su için!
Uzun yolculuklar sırasında kendinizi toparlamak için bol bol kahve içmek isteyeceksiniz fakat içtiğiniz fazla miktardaki kahve vücutta su kaybına neden olur. Bu kayba engel olmak için az miktarda kahve ve bol miktarda su tüketin.

Uyuyun!
Uçaktan ineceğiniz saate göre uyku planınızı yapın. Eğer gece inecekseniz, uçuş sırasında ayakta kalmaya özen gösterin. Ama eğer sabah inecekseniz uçuş boyunca uyumaya özen gösterin.

Ayaklarınızı açın!
Jet lag'i tetikleyen bir diğer etken de uçuş boyunca aynı ve rahatsız bir pozisyonda oturmaktır. Uçuş boyunca eğer uyumuyorsanız arada bir kalkıp bacaklarınızı ve kollarınızı esnetin. Ayrıca koridorda gezinin. Böylece vücudunuzdaki kan akışı düzelecektir.

Rutininizi sürdürün!
Uçuştan sonra indiğinizde herhangi bir problem yaşamadıysanız. Evdeki rutininizi sürdürmeye devam edin. Normalde bir bardak kahve içiyorsanız, bulunduğunuz ülkede de için fakat yine de dikkatli olmanızda fayda var. Kahveyi fazla kaçırmayın!

Egzersiz yapın!
Temiz hava ve aydınlık ortamlar jet lag'i atlatmanıza yardımcı olur. İndiğiniz gecenin sabahında ister sabah yürüyüşü ister kaldığını yerde bir egzersiz salonuna gitmenizi tavsiye ederiz. Böylece uzun yolculuk sırasında vücudunuzda bulunan fazla enerjiyi atmış olur ve rahatlarsınız.

Alarm kullanın!
Evinizdeki rutine dönmek için mutlaka her sabah kalktığınız saate alarm kurun. Unutmayın, uçuş sonrası bir sorun yaşamamış olabilirsiniz ama bu yaşamayacağınız anlamına da gelmez.

Haber: Müge Keçeci

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ketojenik diyet nedir? Prof.Dr. Murat Baş yanıtlıyor
  Ketojenik diyet nedir? Prof.Dr. Murat Baş...

  Süresi : 18:58 İzlenme : 420

 • Diyet yapmadan formda kalmanın ipuçları
  Diyet yapmadan formda kalmanın ipuçları

  Süresi : 25:37 İzlenme : 3324

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 7505

 • Yoğurtlu kereviz salatası
  Yoğurtlu kereviz salatası

  Süresi : 01:17 İzlenme : 4373

 • Hindistan cevizi yağıyla diş macunu nasıl yapılır?
  Hindistan cevizi yağıyla diş macunu nasıl...

  Süresi : 00:59 İzlenme : 6152

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön