Şapka takın, karpuz yiyin...

Dermatoloji Uzmanı Dr. Kadriye Çimen, yaz aylarında ultraviyole ışınları içeren güneş ışıklarından korunmak için Meksika türü şapka takıp bol bol karpuz ve balık yenmesini tavsiye ediyor.

Şapka takın, karpuz yiyin...

Yaz aylarının başlamasıyla birlikte güneşin önemi daha da artarken, vücuda yararı kadar zararı da olabilen güneşten korunma yöntemlerine dikkat etmek gerektiği belirtildi.

 

Ultraviyole ışınları içeren güneş ışıklarından özellikle çocuklar ve gençlerin iyi korunması gerektiğini kaydeden uzmanlar, 10.00-15.00 saatleri arasında güneşe çıkılmaması, açık renk ve sıkı dokulu giysiler giyilmesi, özellikle Meksika tipi şapka, güneş kremi ve güneş gözlüğü kullanılmasını karpuz, balık yenmesini tavsiye etti.

 

Dermatoloji Uzmanı Dr. Kadriye Çimen, “Güneş ışınlarının yüze ve göze direkt vurmasını engelleyen Meksika türü şapkalar kullanabiliriz. Güneşten korunmada ayrıca güneşten koruyucu kremler de kullanabiliriz. Cildimize uygun faktörlü, cildimizin yapısına uygun ürünler seçerek cildimizi güneşten koruyabiliriz. Eğer cildimiz aşırı yağlı veya kuru ise buna uygun güneş kremi kullanabiliriz. En uygun olanı bir dermatologa başvurarak cildimize hangi ürün tavsiye edildiyse bunu kullanmamızda fayda vardır. Tüm bunların yanı sıra güneş gözlüğü kullanarak da cildimizi ve gözlerimizi güneşten koruyabiliriz” diye konuştu.

 

Güneşten korunmada bazı gıdaların da etkili olabileceğini belirten Dermatoloji Uzmanı Dr. Çimen, “Örneğin meyveler, karpuz, yeşil çay, balık gibi bir takım gıdalar için de bulunan antioksidan maddeler nedeni ile bizi güneşten koruyabilirler. Bu nedenle özellikle yazın vazgeçilmez meyvelerinden biri olan karpuzu bol bol tüketmemizde fayda var, aynı zamanda siyah çay yerine yeşil çayı tercih edebiliriz. Yeşil çay içerdiği birtakım antioksidan maddeler nedeniyle antiaging etki göstermektedir, bunun yanında bizi güneşin zararlı etkilerinden de koruyabilmektedir. Balığın içerisindeki birtakım omega 3 yağ asitleri vücudumuzun direncini artırdığı gibi bizi güneşin zararlı etkilerinden de koruyabilir” dedi.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Doğumda sancı neden olur?
  Doğumda sancı neden olur?

  Süresi : 01:49 İzlenme : 2519

 • 4 cilt tipine uygun kil maskesi tarifi
  4 cilt tipine uygun kil maskesi tarifi

  Süresi : 00:57 İzlenme : 1204

 • Hayvanlarla ilgili bilmediğiniz gerçekler
  Hayvanlarla ilgili bilmediğiniz gerçekler

  Süresi : 00:58 İzlenme : 393

 • Deprem çantasında neler olmalı?
  Deprem çantasında neler olmalı?

  Süresi : 01:14 İzlenme : 701

 • Kadınbudu kaplama tavuk!
  Kadınbudu kaplama tavuk!

  Süresi : 01:44 İzlenme : 1848

  Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
  Yukarı Git
  HTHayat Mobil Sürümüne Dön