Yemeklerde kullanılan kimyasallar!

Yiyeceklerde hangi bileşenlerin bulunduğunu biliyor musunuz?

Yemeklerde kullanılan kimyasallar!

Amerikan Gıda ve İlaç Kurumu’na göre doğal aromalar taze mahsulden koparılıp üretildiği anlamına gelmez. Şimdi yiyeceklerde bulunan hangi bileşenlerden uzak durmamız gerektiğine bir göz atalım.

Amonyum Sülfat
Genellikle ekmekte bulunan bir koruyucudur. Amonyum ile temizlik yaptıysanız kokusunun kusma hissi uyandırdığını bilirsiniz. Öyleyse bunu neden yiyelim? Uzmanlar bunu temizlik yaparken nefesinize çekmemenizi önerken bu bileşene yiyeceklerde rastlamak mümkün. Az miktarda güvenli olduğu iddia edilir.

L-Sistein
Ördek tüylerinden ya da insan saçından meydana gelir ve bir amino asit gibi sindirilebileceğinden doğal bir protein kaynağı olarak görülür. Kurabiye, karışık dondurma ve hamur işlerinde kullanılmaktadır.

Titanyum Dioksit
Uv ışınlarını absorve ederek güneş kremlerinde kullanılır. Ayrıca uv ışınlarının iç organların korumasını bir kenara bırakarak süt, kahve kreması ve salata soslarında farklı ismiyle karşınıza çıkıyor.

Bütillenmiş hidroksianisol
Yiyecek için antioksidan olarak hizmet veren fenol bazlı yiyeceklerin bozulmasını önleyen gıda koruyucudur. Yapılan bir araştırmaya göre laboratuar hayvanlara kansere neden olduğu görülmüş ve insan için de kanserojen madde içerdiği öngörülmektedir. Bazı yiyeceklerin yanı sıra ilaçlarda, gıda ambalajı ve hayvan yemlerinde de bulunmaktadır.

Bütillendirilmiş hidroksitolüen
Bütillenmiş hidroksianisol ile benzer gıdaların bozulmasını engelleyen gıda koruyucudur. Jet yakıtında, kozmetiklerde ve yiyeceklerde karşımıza çıkar.

Sodyum Nitrit
Yaygın olarak et ürünlerini uzun süre muhafaza etmek için kullanılır. Bakterilerin büyümesini engeller ve etin kırmızı rengini korumasını sağlar. Aynı zamanda tekstil boyaları ve metal kaplamalarda kullanılır.

Sodyum Benzoat
Sirke, meyve suyu, meşrubat gibi asit içeren sıvılarda kullanılan bir koruyucudur. Margarin ve hamburgerde de bulunur. Aynı zamanda havai fişek ve roket yakıtında kullanılır.

Potasyum bromat
Un kalitesini arttırmak için ekmek ürünlerinde kullanılır. Az bir miktarı bile tehlikelidir. Birçok şirket kendi ürünlerinde bu katkı maddesini yasaklarken farklı bir adla kullanan şirketler de mevcuttur.

Castoreum
Meyve aromalı ürünlerde meyvemsi tadı yaratmak için kullanılan lezzet arttırıcıdır. Ancak bu bileşen doğal bir meyveden değil kunduzdan üretilmektedir.
 
Yapay tatlandırıcılar
Sukraloz, sakarin ve sorbitol gibi yapay tatlandırıcılar kalorisiz olabilir ama bu vücudunuza zarar vermiyor anlamına gelmez. Bu kimyasal ürünlerin yararından çok zararı olduğu bilinen bir gerçektir. Baş ağrısı, baş dönmesi ve kansere neden olur.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Öksürüğe ne iyi gelir?
  Öksürüğe ne iyi gelir?

  Süresi : 01:21 İzlenme : 7179

 • Mutfaktaki malzemelerle maske tarifleri
  Mutfaktaki malzemelerle maske tarifleri

  Süresi : 00:58 İzlenme : 1784

 • Prematüre nedir?
  Prematüre nedir?

  Süresi : 01:30 İzlenme : 2960

 • Koruyucu aile nedir?
  Koruyucu aile nedir?

  Süresi : 30:29 İzlenme : 181

 • Kristin Demirci yanıtlıyor: 2018'de burçları neler bekliyor?
  Kristin Demirci yanıtlıyor: 2018'de burçları...

  Süresi : 48:48 İzlenme : 303

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön