Sporsuz yaşam kanseri tetikliyor!

Dört saygın tıbbi organizasyonun oluşturduğu bir grupun yayınladığı raporda, Amerika’da her yıl ortaya çıkan yeni kanser türlerinin 1/3’ünün gelişiminde, aşırı şişmanlık (obezite) ve fiziksel aktivite eksikliğinin etkili olduğunu açıkladı.

Sporsuz yaşam kanseri tetikliyor!

Spor kulüplerine duyulan ihtiyaç hiç bu kadar büyümemişti!

Sports International’ın CEO’su Orhan Koral, aşırı kilo ve hareketsiz yaşamın şeker hastalığını, kalp hastalıklarını ve kireçlenmeleri etkilediğinin bilindiğini ancak kanser ile bağlantısının henüz anlaşılamadığını belirtti. Bu konuda CDC’den Amanda Mills, 2004 ve 2008 yılları arası kanser sebebiyle gerçekleşen ölüm oranının, erken teşhis, daha iyi tedavi ve başarılı sigara karşıtı kampanyalarla genel olarak %1.6 oranında azaldığını belirtti. Ayrıca böbrek, pankreas, alt yemek borusu ve rahim kanseri oranının 2008 yılından beri yıllık bazda arttığını ve bu kanser türlerinin artışının, şişmanlık, obezite ve oturularak yapılan hareketlerle yakından ilgili olduğunu açıkladı.

Ayrıca verilere göre hareketsiz yaşam konusu teknolojinin hızla yayılmaya başlaması ile daha da arttı diyen Koral şöyle devam etti; Bu konuda Türkiye’de de vakit kaybetmeden önce önlem almalıyız. North Carolina Gillings School of Global Public Health Üniversitesi Beslenme Bölümü Başkanı June Stevens insanların vitamin veya mineral takviyeleri alarak kendileri için en iyi olanı yaptıklarını düşündüklerini fakat gerçekte yapmaları gerekenin fiziksel olarak aktif olmak ve kilolarını kontrol altında tutmak olduğunu belirtiyor.

Düzensiz beslenme ve yetersiz fiziksel aktivitenin insanların sağlığını tehlikeye attığı günümüzde sağlık ve fitness endüstrilerince kabul ediliyor; fakat bu gerçek hâlâ büyük ölçüde göz ardı ediliyor ve reddediliyor.

Türkiye’de aşırı kilolu insan sayısı 22 milyona, diyabet hastası sayısı ise 10 milyona yaklaştı!
Koral son olarak "Bizler bu konuya egzersizin ilaç olduğunu bilerek yaklaşıyoruz ve kulüplerimizin hepsinde kilo verme programı uyguluyoruz. Bu rakam Amerika’da sadece %8 Türkiye’de yapılması gereken şey; sportif yaşam konusunda daha çok bilinçlenerek daha çok insanı spor salonuna çekmek. Egzersizin en iyi ilaç olduğunu bilirsek daha çok insanın spor yapacağını ve hastalıklara karşı en başından önlem alacağımızı düşünüyorum. Sporun uzun ve sağlıklı ömür getirdiğini bu veriler ile artık daha iyi anlamalıyız ve spora gitmemek için uydurduğumuz bahanelerden toplum olarak vazgeçmeliyiz." mesajını veriyor.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • YKS'ye dair merak edilenleri Pervin Kaplan yanıtlıyor
  YKS'ye dair merak edilenleri Pervin Kaplan...

  Süresi : 16:26 İzlenme : 198

 • Barış Muslu ile aşkı bulmanın yollarını konuşuyoruz
  Barış Muslu ile aşkı bulmanın yollarını...

  Süresi : 30:16 İzlenme : 550

 • Psikoterapist Şule Öncü canlı yayın konuğumuz
  Psikoterapist Şule Öncü canlı yayın konuğumuz

  Süresi : 27:40 İzlenme : 509

 • Kanser Savaşçıları Derneği Başkanı Aslı Ortakmaç konuğumuz
  Kanser Savaşçıları Derneği Başkanı Aslı...

  Süresi : 18:06 İzlenme : 546

 • Aşkım Kapışmak'la son kitabı "Kimim Ben?"i konuşuyoruz
  Aşkım Kapışmak'la son kitabı "Kimim Ben?"i...

  Süresi : 50:09 İzlenme : 913

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön