Uykusuzluk obezite genlerini harekete geçiriyor!

Kilo vermek istiyor ancak yaptığınız diyet ve egzersizler yeterli olmuyorsa işte size keyifli bir öneri...

Uykusuzluk obezite genlerini harekete geçiriyor!

Eğer genleriniz obeziteye yatkınsa, uyku düzeninize dikkat edin! Bu alanda yapılan araştırmalar alınan uykunun gereğinden az olması halinde bu durumun obezite genlerini harekete geçirdiğini öne sürüyor. Aynı genlere sahip 1.088 ikiz çiftin üzerinde yapılan araştırmalarda, ikizlerin uyku düzenleri ve kiloları inceleniyor. İncelemeler sonucunda uzun süre yani gecede en az 9 saat uyuyan kişinin kilosunu uykusuz kalan ikizine göre daha iyi kontrol ettiği gözlemleniyor.

İkizlerden gecede 7 saatten az uyuyanına bakıldığında ise genlerin vücut ağırlığı indeksini %70 etkiliyor, oysa çevresel faktörler olarak adlandırılan diyet ve egzersiz gibi yöntemler bile vücutta %4 gibi bir oranda etki yaratıyor. Fazla uyuyanlarda ise bu oranlar değişiyor. 9 saatten fazla uyuyanlarda çevresel faktörler vücut indeksini %51 oranında etkilerken, genler %32 oranında etkiliyor.

Eğer yeteli uyku alınırsa, genetik riskin önüne geçerek diyet ve egzersiz gibi faktörlerle kilolar kontrol edilebilir. Washington Üniversitesi Uyku Merkezi'nden Nathaniel F. Watson, gerekenden az alınan uykunun genetik faktörleri olumsuz etkilediğini, 9 saatten fazla süren uykunun ise çevresel faktörleri olumlu etkilediğini belirtiyor.

İkizler üzerinde yapılan çalışmalar aynı zamanda çevresel faktörler ve genler arasındaki ilişkiyi de ortaya çıkarıyor. Aynı DNA'lara sahip ikizlerdeki kilo farklılıklarında uyku gibi çevresel faktörlerin etkileri de görülüyor. Araştırmalara dayanarak öne sürülen bu iddia düzenli ve yeterli uykunun önemini vurguluyor. Watson, bu konuda uykunun kilo vermedeki üçüncü ayak olduğunu ileri sürüyor; diyet, egzersiz ve uyku birlikte uygulanırsa daha sağlıklı ve fit olunacağını belirtiyor.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Aşkım Kapışmak'la son kitabı "Kimim Ben?"i konuşuyoruz
  Aşkım Kapışmak'la son kitabı "Kimim Ben?"i...

  Süresi : 50:09 İzlenme : 95

 • Merve Büyüksaraç'la sukulent tasarımı yapıyoruz
  Merve Büyüksaraç'la sukulent tasarımı...

  Süresi : 17:20 İzlenme : 601

 • Dr. Ümit Aktaş ile tıbbi beslenme ve ilaçsız yaşama dair...
  Dr. Ümit Aktaş ile tıbbi beslenme ve ilaçsız...

  Süresi : 17:57 İzlenme : 2036

 • Regresyon terapisi nedir? Nasıl yapılır?
  Regresyon terapisi nedir? Nasıl yapılır?

  Süresi : 25:51 İzlenme : 2164

 • Tüp bebek uygulaması hakkında her şey!
  Tüp bebek uygulaması hakkında her şey!

  Süresi : 14:14 İzlenme : 976

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön