Erkeklere ceviz ve balık, kadınlara kuru üzüm ve salata

Yaz yaklaşırken, kadın-erkek birçok kişiyi zayıflama telaşı sarmış durumda. Uzman Diyetisyen Dilara Koçak; erkeklere ceviz ve balığı, kadınlaraysa kuru üzüm ve salatayı sofralarından eksik etmemelerini tavsiye ediyor

Erkeklere ceviz ve balık, kadınlara kuru üzüm ve salata

Obezitenin dünya açısından ciddi bir tehdit olduğunu herkes biliyor. Obez bir bireyin normal kiloda olana göre çok daha yüksek riskler taşıdığını da... Uzman Diyetisyen Dilara Koçak, bilimsel verilerden yola çıkarak, obez kişilerin 300 kat daha fazla diyabet, 350 kat daha fazla hipertansiyon ve 110 kat daha fazla kanser riski taşıdıklarına dikkat çekiyor. Hastalık riskinden bağımsız bakıldığındaysa fazla kilonun getirdiği psikolojik baskı, çevresel faktörler ve sosyal yaşam zorluğunun bireyde çok büyük bir baskı oluşturduğu görülüyor. Yeni yapılmış bir çalışmanın sonuçları; obez bir çocuğun yaşadığı stres düzeyinin, kemoterapi alan bir çocuğun yaşadığı stres düzeyiyle aynı olduğunu gösteriyor. Tüm bu nedenlerden dolayı, obeziteden ve yol açtığı çok sayıda sağlık sorunundan korunmak gerekiyor.

Şekersiz limonata tüketin
Türk erkeklerinde genel olarak kötü kolesterol yüksekliği yüzünden ceviz ve balık tüketimi
çok önemli görülüyor. Kadınlardaysa en çok osteoporoz ve demir eksikliği sorunuyla karşılaşılıyor. Bu nedenle kuru üzüm, yağsız kırmızı et, bol limonlu salata ve süt-yoğurt grubunun unutulmaması öneriliyor. Yaklaşan yaz mevsiminde bol sıvı tüketiminin ihmal edilmemesi gerektiğini belirten Dilara Koçak, “Şeker içermeyen ve elektrolit yönünden zengin olan maden suyu, ayran, su ve şekersiz limonata öncelik verilmesi gereken içecekler arasında. Meyve ve sebzeler de en iyi seçimlerden kabul ediliyor” diye konuşuyor.

Diyete nasıl hazırlanmalı?
Diyetin kısa süreli bir yarış değil uzun süreli bir maraton olarak düşünülmesi gerektiğini belirten Koçak, diyete hazırlanırken yapılması gerekenleri şöyle sıralıyor:

 

 • Diyette mükemmellik beklentisi bireyde suçluluk hissi yarattığı için diyet listesi esnek olmalı ve bu durum diyet yapacak kişiyle önceden konuşulmalı.

 

 • Birey pozitif duyguyu önemsemeli, küçük farkların bile uzun vadede iyi sonuçlar getireceğine ikna olmalı.

 

 • Diyet süresince olabilecek her şey bireye önceden anlatılmalı, kilo vermenin yavaşlamasının hatta duraklamasının normal olduğu açıklanmalı. Bu, aşılması mümkün bir durum olarak izah edilmeli.

 

 • Bireyin kilo verme amacı irdelenmeli, hedefin gerçekliği ve güçlülüğü tartışılmalı ve ortak

bir karar verilmeli.

 • Diyet yapmak, belirli bir süreyi yasaklar ve aç kalma duygularıyla geçirmek yerine, bir seçim ve yaşam biçimi olarak konumlanmalı ve bu, bireyle konuşulmalı.

 

Hazırlayan: Ceyda Erenoğlu

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Doğumda sancı neden olur?
  Doğumda sancı neden olur?

  Süresi : 01:49 İzlenme : 2528

 • 4 cilt tipine uygun kil maskesi tarifi
  4 cilt tipine uygun kil maskesi tarifi

  Süresi : 00:57 İzlenme : 1214

 • Hayvanlarla ilgili bilmediğiniz gerçekler
  Hayvanlarla ilgili bilmediğiniz gerçekler

  Süresi : 00:58 İzlenme : 398

 • Deprem çantasında neler olmalı?
  Deprem çantasında neler olmalı?

  Süresi : 01:14 İzlenme : 701

 • Kadınbudu kaplama tavuk!
  Kadınbudu kaplama tavuk!

  Süresi : 01:44 İzlenme : 1851

  Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
  Yukarı Git
  HTHayat Mobil Sürümüne Dön