Balık yağı hapları kalp krizini engeller mi?

Yeni yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre, omega-3 yağlı asidi içeren besinler ileride kalp krizi riski taşıyan kalp hastalarına yardımcı olmuyor!

Balık yağı hapları kalp krizini engeller mi?

Balık uzun zamandan beri, sağlıklı yiyecekler kategorisinde bulunuyor. Uzun yıllardır balıkta bulunan omega-3 ve antioksidanların kalp hastalıklarına ve kansere karşı koruduğuna inanılıyordu.Peki ya balık kapsülleri?


Doktolar, içerisinde omega-3 bulunan balık kapsüllerinin de aynı etkiyi yapacağını savunuyorlardı. Ama “Internal Medicine” dergisinde yayınlanan yeni makale, bu inanışı yıkıyor. Yapılan araştırmanın sonuçlarına göre, 20.500 hastadan 14 incelenen vakaya göre, bir gruba omega 3 takviyesi bir grubada placebo veriliyor. Sonuç olarak bu hapların, placebo alanlarla aynı oranda ölüm riskine neden olduğu ortaya çıktı. Kalp hastalığı olsun ya da olmasın, kalp sağlığına faydalı olması için omega-3 kullanan kişilerde herhangi bir kalp hastalığından hayatını kaybetme ihtimali, neredeyse aynı.

 

 

Seul Ulusal Üniversitesi'ndeki araştırma görevlilerinden Seung-Kwon Myung'un Time'a yaptığı açıklamada “Bu zamana kadar, omega-3 yağlı asitlerin, kalp sağlığına olan etkisi hakkında bazı araştırmalar kalp krizi riskini düşürdüğü sonucunu, bazıları ise hiçbir yararı olmadığını ortaya çıkarmıştı” diyor.

 

Haftada iki kez balık tüketmeli

Bu araştırmalara katılanların, bazıları omega-3 yağı bulunan hapların faydalarını bildiklerinden, faydalıymış gibi bir düşünceye sahiptiler. “Bence, omega-3'ün bu araştırmaların sonucunda ortaya çıkan yararları inanılır değil” diye ekliyor Myung.

 

Myung'ın omega 3 hakkında yaptığı araştırmalar, bu hapların sağlığa etkisi yoktur demiyor. Amerikan Kalp Derneği kalp hastalarına ve henüz bir kalp hastası olmayanlara, haftada iki kez yağlı balık yemelerini ve eğer yeterli derecede balık tüketemiyorlarsa, omega 3 içeren takviyelerden almalarını öneriyor.

 

Amerikan Kalp Derneği'ne göre, araştırmalar omega 3 yağlı asitlerinin düzensiz kalp atışlarını düzenlemeye yardımcı olduğunu, trigliserit oranlarını düşük tuttuğunu ve kalbin kan damarlarında aterosklerotik tabakaların oluşumunu engellediğini gösteriyor.

 

Myung ise bunun mümkün olabileceğini, omega 3 yağlı asitlerinin ek besinden daha yararlı olabileceğini söylüyor. “Ben kalp hastalarına omega 3 yağlı asitlerinden almamalarını tavsiye ediyorum. Çünkü henüz kalbe bağlı hastalıklara yararlı olduğuna dair bir araştırma yok. Buna rağmen, haftada en az iki kere balık yemelerini öneriyorum çünkü balık tüketiminin kalbe bağlı hastalıkları önlediğine dair yapılan deneysel çalışmalar var” diyor.

 

Balık tüketimi protein açısından zengin olduğundan ve içerisinde kırmızı etten daha az  doymuş yağ olduğundan yemenizde fayda var. Kalp hastalarına da herhangi bir artısı olmasa bile zarar vermiyor.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Deprem çantasında neler olmalı?
  Deprem çantasında neler olmalı?

  Süresi : 01:14 İzlenme : 656

 • Kadınbudu kaplama tavuk!
  Kadınbudu kaplama tavuk!

  Süresi : 01:44 İzlenme : 1833

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 2105

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 1953

 • Kaktüs tasarımı nasıl yapılır?
  Kaktüs tasarımı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:26 İzlenme : 6201

  Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
  Yukarı Git
  HTHayat Mobil Sürümüne Dön