Kusursuz bir gülüş için aylarca beklemeyin!

Dişinizi çektirdiniz ve çekilen dişin yeri boş duruyor... Artık bu derde son!

Kusursuz bir gülüş için aylarca beklemeyin!

Diş çektirirken en çok tedirgin olduğumuz durumlardan biri; çekilen diş yerinin boş kalmasından dolayı oluşan çirkin görünümdür. Bu durum kişilerde; gülümsemekten çekinme, kendine güvensizlik gibi sorunları beraberinde getirir. Boş kalan diş boşluğunu doldurmak için aylarca beklemek yerine artık çekilen dişin yerine anında diş ekimi yani implant uygulaması yapılabilmektedir. Memorial Hizmet Hastanesi Ağız ve Diş Hastalıkları Bölümü’nden Dt. Muzaffer Buyan, diş ektirme hakkında bilgi verdi.Çekilen dişinizin yerine anında diş ektirmek mümkün!


Çekim kararı verilen bir dişi çekip hemen o seansta, çekim boşluğuna implant yerleştirme işlemine ‘’ immediat implant ‘’ denir. Diş hekimi olarak bir dişin çekilmemesi için gereken tüm çabaları gösterdiğimiz halde bazı vakalarda, diş kayıpları ile karşılaşmaktayız. Bu olumsuz durumu gidermek için implant teknolojisinin geldiği son nokta hem hekimin, hem de hastanın yüzünü güldürmektedir. Bir dişin çekimine karar verilirken, çekim esnasında hemen implant uygulamasının yapılabilirliği de düşünülmelidir. Halk arasında ‘’ diş ektirmek ‘’  olarak da bilinen implant uygulaması, artık diş çekilir çekilmez aynı seansta, doku uyuşukken ikinci bir anesteziye gerek kalmadan, çekim boşluğuna implantı yerleştirme noktasına gelmiş bulunmaktadır. Çekim seansında, çekimden hemen sonra implant uygulanabilmesi için; çekimi düşünülen dişin etrafındaki yumuşak dokunun konturunun, yapılacak restorasyona uygun olması gerekir. Çekim sonrası çekim boşluğu, kemik açısından kontrol edilmeli ve kemiğinde bu işleme uygun olduğu tespit edilmelidir.2-3 aylık bekleme süresine gerek kalmıyor!


Kısa bir süre öncesine kadar, diş çekimi yapıldıktan sonra çekilen dişin boşluğunun kemikle dolması için en az 2–3 ay beklenir, daha sonra implant yerleştirilirdi. Sonrasında 2- 3 ayda implantın adaptasyonu için beklenir, sonra dişin formunda bir porselen çalışması yapılırdı. Bu da hastanın 5- 6 ay dişsiz kalmasına sebep olurdu. Günümüzde uygun vakalarda çekilen dişin kök boşluğuna hemen implant yerleştirilebilmesi bu bekleme sürelerini ortadan kaldırmaktadır. Tedavi süresinin kısalması, cerrahi seansının teke inmesi çekim sonrası dişin çevresindeki kemikteki hacimsel kayıpların önlenmesi, bu tekniğin hastaya sağladığı avantajlardır. İmmediat implant için kullanılan implant kendi özel likidi içerisinde, oksijensiz ortamda muhafaza edilmekte ve uygulanmaktadır. Doku proteinleri, implantın özelliği nedeniyle implant yüzeyine hücum ederek çok daha çabuk iyileşme sağlamaktadır. Birkaç hafta gibi kısa bir sürede kemiğin implantı kavrama oranı yeterli olduğu tespit edilerek implant üzerine porselen yapımı gerçekleştirilebilmektedir. Bu işlemler için 20 günlük süre yeterlidir.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Doğumda sancı neden olur?
  Doğumda sancı neden olur?

  Süresi : 01:49 İzlenme : 2587

 • 4 cilt tipine uygun kil maskesi tarifi
  4 cilt tipine uygun kil maskesi tarifi

  Süresi : 00:57 İzlenme : 1287

 • Hayvanlarla ilgili bilmediğiniz gerçekler
  Hayvanlarla ilgili bilmediğiniz gerçekler

  Süresi : 00:58 İzlenme : 424

 • Deprem çantasında neler olmalı?
  Deprem çantasında neler olmalı?

  Süresi : 01:14 İzlenme : 721

 • Kadınbudu kaplama tavuk!
  Kadınbudu kaplama tavuk!

  Süresi : 01:44 İzlenme : 1863

  Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
  Yukarı Git
  HTHayat Mobil Sürümüne Dön