Doktorunuz kilolu olsa, ona ne kadar güvenirdiniz?

Kilolu doktorlar, hastalara kilo verdirme konusunda daha başarısızlar!

Doktorunuz kilolu olsa, ona ne kadar güvenirdiniz?

Tüm insanlar için bir diş doktorunun bembeyaz dişleri olması, kuaförün özenli saçları olması ve kıyafetlerinizi aldığınız mağazada size yardımcı olan kişinin bir tarzı olması güven vericidir. Aynı şey doktorlar için de geçerlidir. Araştırmalara göre kilolu olan doktorların hastalarına kilo ver uyarısı pek etkili olmuyor.

Amerika'da 500 doktorun katıldığı, Johns Hopkins Bloomberg  Halk Sağlığı Okulu ve Johns Hopkins Tıp Fakültesi'nden araştırmacıların katıldığı araştırmada  doktorun kilosunun, hastalarının kilosu ile nasıl ilgilendiğini etkildeği ortaya çıktı. Kilolu veya obez doktorlar, kilolu olan hastaları ile kilo vermesi gerektiğini daha az tartışıyor. Normal kilodaki doktorlar %30 oranında kilo verme tavsiyesi verirken, kilolu doktorlarda bu oran %18.

Normal kiloda veya hastalarından daha düşük kilolu olan doktorların %93'ü, hastalarında obezite teşhis ederken, hastalarından daha kilolu olan doktorların %7'si hastalarında obezite teşhis etmiş. Araştırmaya Johns Hopkins Bloomberg Halk Sağlığı Okulu'dan katılan görevli Sara Bleich "Sonuçlar çok şaşırtıcı" diyor.

Bu araştırmanın temelleri aslında daha önce yapılan doktorların sigara içme alışkanlığı, hastalarına olan tavsiyelerinin dikkate alınması konusunda olumsuz etki yaratmıştı. Araştırma sonuçlarına göre doktor ve hasta arasında olan ilişkideki karışıklıklar da gün yüzüne çıktı. Araştırma sonuçlarında doktorların %53'ü obez ya da kilolu. Amerikan halkının ise %64'ü bu kategoride yer alıyor.

Bu sonuçlara göre, uzmanlar Amerikan halkının doktorların kilolu olması, obezitenin epidemik oranda yayılmasını etkiliyor olabileceğini söylüyorlar. Doktorlar, hastalarını kiloları konusunda uyarmadıklarından, fazla kiloya bağlı yaşanacak kalp krizi, diyabet, hipertansiyon gibi durumların önüne geçilemiyor. Aynı zamanda doktorlar kendi sağlıklarını riske atıyorlar. Son olarak hastalarına kilolu bir örnek olarak yanlış mesajlar veriyor olabilirler.

Sara Bleich, uzmanların bu konuda hastalarına örnek olmak için daha dikkatli olmaları gerektiğinin üzerini çiziyor. Kendi yaşamına dikkat etmeyen doktorlardan alınan beslenme ve sağlıklı hayat tavsiyeleri inandırıcı gelmeyeceğinden, insanların bunu uygulamaları da daha az olacaktır. Kilolu olan doktorlara göre, zayıf olanlar sağlıklı beslenme tavsiyelerinde daha kendine güvenli ve daha başarılılar. Zayıf olan hekimlerin %72'si hastaları için model olabileceğini düşünürken, kilolu olanların sadece %56'sı bunu söyleyebiliyor.

Doktorlar ancak kendileri bu yaşam tarzını benimserse hastalarına kendi deneyimlerini anlatabilir, daha emin ve güvenilir olabilirler.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Diyet yapmadan formda kalmanın ipuçları
  Diyet yapmadan formda kalmanın ipuçları

  Süresi : 25:37 İzlenme : 2657

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 6632

 • Yoğurtlu kereviz salatası
  Yoğurtlu kereviz salatası

  Süresi : 01:17 İzlenme : 4161

 • Hindistan cevizi yağıyla diş macunu nasıl yapılır?
  Hindistan cevizi yağıyla diş macunu nasıl...

  Süresi : 00:59 İzlenme : 6004

 • Vintage giyim önerileri
  Vintage giyim önerileri

  Süresi : 02:55 İzlenme : 758

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön