Mide kanserinde çevresel etkenler daha etkili oluyor

Mide kanseri hakkında dikkat edilmesi gerkenler ve bilinmeyenler... Konunun uzmanı sorularınızı cevaplıyor.

Mide kanserinde çevresel etkenler daha etkili oluyor

Babam mide kanseri ameliyatı oldu. Şimdi kemoterapi ve radyoterapi alıyor. Babamdaki mide kanseri biz çocuklarında risk oluşturur mu? Mide kanserinin nedeni ne olabilir?

Mide kanseri esas olarak çevresel faktörlerden dolayı oluşuyor ve genetik faktörlerin rolünün az olduğu biliniyor. Ancak genç yaşta ortaya çıkan kanserlerde genetik faktörlerin de akla gelmesi gerekiyor. Mide kanserine neden olan çevresel faktörler içinde en önemlilerini tükettiğimiz gıdalar ile bunların saklanma ve hazırlanma yöntemleri oluşturuyor. Mide kanserinde çevresel faktörlerin genetik faktörlerden daha önemli olduğunu gösteren gözlemlerden biri de başka ülkelere göç eden Japonlarda mide kanserinde anlamlı düşüşlerin görülmesi olduğu belirtiliyor. Mide kanserlerinin hepsini aynı kategoride değerlendirmemek gerekiyor. Midenin yemek borusuyla birleştiği yerde ortaya çıkan kanserler, midenin alt kısmında ortaya çıkan kanserlerden birçok yönden farklılık gösteriyor. Üst kısımdaki kanserlerde midedeki reflünün etkili olduğu biliniyor. Bu nedenle gelişmiş ülkelerde tüm mide kanserleri göz önüne alındığında kanser görülme oranı azalmakla birlikte, midenin yemek borusuyla birleştiği bölgenin kanserlerinde artış görülüyor.

 

Tütsülenmiş ve tuzlu gıda

Mide kanserlerinde risk oluşturan faktörler arasında tütsülenmiş, dumana maruz bırakılmış ya da tuza bastırılmış gıdalar bulunuyor. Aflatoksin de mide kanserine neden olabiliyor. Bu toksin, uygun koşullarda saklanmayan ürünlerde ortaya çıkan bir mantar ürünü olup yerfıstığı gibi nemli olarak depolanmış gıdalarda meydana geliyor ve gözle görülmeyebiliyor. Buna uzun süre maruz kalanlarda kanser oluşabiliyor. Az miktarda sebze ve meyve tüketenlerde de mide kanserinde artış görülüyor. Buzdolabının daha çok kullanılmasının mide kanserlerinde büyük ölçüde düşüşe neden olduğu ve bunda en önemli faktörün, gıdaların daha hijyenik olarak tüketilmesi olduğu belirtiliyor. Kömür madeni, lastik sanayi ve asbest işinde çalışanlarda da mide kanseri görülme sıklığı muhtemelen artıyor. Mide ülser ve polipi ile atrofik gastriti olanlarda, kısmi olarak midesi alınan kimselerde ameliyat yerinde kanser riski, normallere göre biraz daha fazla bulunuyor. Midede yerleşen bir mikroorganizma olan helikobakter pilori’nin enfeksiyonunda da mide kanseri riski 3-6 kat artıyor. Antibiyotiklerle bunun temizlenmesi mümkün olduğu için mide yakınması olan kişilerin üst endoskopi yaptırarak bu yönden araştırılması, mikrop saptanırsa tedavi olmaları hayat kurtarıcı olabiliyor.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ketojenik diyet nedir? Prof.Dr. Murat Baş yanıtlıyor
  Ketojenik diyet nedir? Prof.Dr. Murat Baş...

  Süresi : 18:58 İzlenme : 370

 • Diyet yapmadan formda kalmanın ipuçları
  Diyet yapmadan formda kalmanın ipuçları

  Süresi : 25:37 İzlenme : 3249

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 7438

 • Yoğurtlu kereviz salatası
  Yoğurtlu kereviz salatası

  Süresi : 01:17 İzlenme : 4347

 • Hindistan cevizi yağıyla diş macunu nasıl yapılır?
  Hindistan cevizi yağıyla diş macunu nasıl...

  Süresi : 00:59 İzlenme : 6137

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön