Zamanında doktora gitmekten korkmayın!

Mide kanserlerinde hastaların çoğu belirtileri ciddiye almayıp, ihmal ettiği için doktora gittiklerinde iş işten geçmiş oluyor. Bazıları ise “Ya kötü bir şey çıkarsa” korkusuyla doktora gitmeyince, kötü sonu kendi elleriyle hazırlıyor. Oysa erken teşhis ve doğru tedaviyle yüz güldüren sonuçlar elde etmek mümkün.

Zamanında doktora gitmekten korkmayın!

Midenin değişik bölümlerinden kaynaklanan kanserlerin davranışları da farklı oluyor. Bu durum hem kanserin köken aldığı hücre tipine hem de hastalığın dokusundaki histolojik değişikliklere göre farklılık gösteriyor. Her hastanın ayrı değerlendirilmesi gerektiğini belirten Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi ve Gastroenteroloji Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Sinan Yol, sözlerini şöyle sürdürüyor: “Kimi hastalar bize müracaat ettiklerinde onlara yardımcı olma konusunda geç kalmış oluyoruz. Birçok kişi hastalık belirtilerini ihmal ettiğini ifade ediyor. Bazı hastalardan, ‘Kötü bir şey olmasından korktuğum için doktora gitmedim’ cümlesini duyuyoruz. İhmalci olmamak gerekiyor.”

 

3 önemli silah

Mide kanserinde tedavi, kanserin evresine yani yaygınlığına bağlı olarak planlanıyor. Buradaki temel hedefin hastayı hastalıksız olarak en uzun süre yaşatmak olduğu ve eldeki tedavi silahlarının cerrahi, kemoterapi ve radyoterapi olarak 3’e ayrıldığı belirtiliyor. Doç. Dr Yol, “Bunlar arasında hastaya en uzun süre yaşam şansı vereni cerrahidir” diyor ve bu uygulamanın ehil ellerde gerçekleştirilmesinin önemine dikkat cekiyor. Yol’a göre; lenf nodu dışında dokulara yayılmış bir kanserde cerrahinin yaşam süresini uzatma etkisi bulunmuyor. Ancak kanser kanıyor ve kanamanın durdurulması yiyeceklerin geçişini engelliyorsa; tıkanıklığın açılmasının veya midenin delinmesinin tamiri için cerrahi uygulanıyor.

 

Cerrahi en etkili silah

Kanserin erken evrede olması durumunda, cerrahiyle yapılan işlem endoskopi yardımıyla bile gerçekleştirilebiliyor. Bunun için kanserin lenf nodlarına sıçramamış ve mide duvarında küçük olma şartı bulunuyor. Kanser uzak bölgelere sıçramışsa yapılması gerekenin kemoterapi olduğu belirtiliyor ve bazen radyoterapiye de ihtiyaç duyulabiliyor. Bazı hastalarda cerrahi tedavi sonrasında kemoterapi ve radyoterapi uygulanması gerekebiliyor. Doç. Dr. Yol, “Bütün bu silahlar, hastanın uzmanlarca değerlendirilmesi sonrası belirlenecek tedavi planına göre uygulanır. Cerrahi, mide kanserinin en etkili tedavi silahıdır” diyor.

 

Ceyda Erenoğlu

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Diyet yapmadan formda kalmanın ipuçları
  Diyet yapmadan formda kalmanın ipuçları

  Süresi : 25:37 İzlenme : 2369

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 6318

 • Yoğurtlu kereviz salatası
  Yoğurtlu kereviz salatası

  Süresi : 01:17 İzlenme : 3996

 • Hindistan cevizi yağıyla diş macunu nasıl yapılır?
  Hindistan cevizi yağıyla diş macunu nasıl...

  Süresi : 00:59 İzlenme : 5938

 • Vintage giyim önerileri
  Vintage giyim önerileri

  Süresi : 02:55 İzlenme : 700

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön