HIV’li çift, bebekleriyle yeniden hayata tutundu

HIV pozitif olduklarını öğrenince intiharı düşünen, ama birbirlerini çok sevdiklerini fark edince bundan vazgeçen D. çifti, HIV’li insanların da son derece sağlıklı bir bebek sahibi olabileceğinin en güzel kanıtı...

HIV’li çift, bebekleriyle yeniden hayata tutundu

Evlenmeden önce çokeşli bir yaşam sürdüğünü belirten 33 yaşındaki tekstilci İ.D. 2007 yılında 28 yaşındaki A.D.’yle ailelerinin karşı çıkmasına rağmen evlendi. Bu arada İ.D’nin bacaklarında yaralar çıktı ve gittiği cildiye uzmanı merhem tedavisi uyguladı. İki yıl önce de burun ameliyatı olmak için ameliyat masasına yatan İ.D.’nin dünyası, HIV pozitif teşhisi konulmasıyla yıkıldı. Genç adam, hemen öleceğini düşünerek intihar etmeye karar verdi ve bunu eşi A.D.’ye gözyaşları içinde anlattı. İ.D., eşine yapılan testin de “HIV pozitif” çıkması üzerine ikinci kez yıkıldı. Bu kez eşine birlikte intihar etmeyi teklif eden İ.D., internette ulaştığı Pozitif Yaşam Derneği ile tanışınca tüm önyargılarından kurtuldu ve hayata sımsıkı tutundu. 

 

Bebek HIV negatif

5 yıllık evli çift, ilaç tedavisine başladıktan sonra, HIV hakkında fazla bilgisi olmayan ve “Bebek sahibi olamazsınız” diyen doktorların uyarısına rağmen bebek sahibi olmaya karar verdi. Üç haftalık hamileyken mutlu haberi alan A.D.’nin kullandığı ilaçlar, İÜ Tıp Fakültesi’nde değiştirildi. Gebeliğinin ilk üç haftası kullandığı ilacın bebek açısından risk taşıyıp taşımadığı incelendi ve ilacın risk oluşturmadığı öğrenildi. Bebeğini sezaryenle dünyaya getiren anne, bebeğini emzirmemesi yönünde de uyarıldı. Çiftin bebeğine de doğar doğmaz gerekli ilaçlar verildi. Tüm önlemler alındıktan sonra yapılan testte, bebeğin HIV negatif olduğunu öğrenen ailenin yüreği ferahladı. 

 

‘Yaşam kaynağımız'

Zeynep bebek, şimdi 6 aylık. Olan bitenden habersiz etrafa gülümsüyor. Bebeğini hiç emzirmediğini, bunu da çevresine “Sütüm yok” diyerek açıkladığını belirten anne A.D., “Bebeğimize yapılan testte HIV negatif çıktı. Mutluluğumuz bu haberle bin kat arttı. O çok sağlıklı bir bebek ve ona baktıkça tüm yaşadıklarımızı unutuyoruz. O bizim yaşam kaynağımız. Çevremiz hastalığımızı bilmiyor. Eşimi o kadar çok seviyorum ki, evlendiğimizde HIV pozitif olduğunu öğrenseydim yine de evlenirdim” diyor.

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0

 • Aşkım Kapışmak'la son kitabı "Kimim Ben?"i konuşuyoruz
  Aşkım Kapışmak'la son kitabı "Kimim Ben?"i...

  Süresi : 50:09 İzlenme : 57

 • Merve Büyüksaraç'la sukulent tasarımı yapıyoruz
  Merve Büyüksaraç'la sukulent tasarımı...

  Süresi : 17:20 İzlenme : 570

 • Dr. Ümit Aktaş ile tıbbi beslenme ve ilaçsız yaşama dair...
  Dr. Ümit Aktaş ile tıbbi beslenme ve ilaçsız...

  Süresi : 17:57 İzlenme : 1958

 • Regresyon terapisi nedir? Nasıl yapılır?
  Regresyon terapisi nedir? Nasıl yapılır?

  Süresi : 25:51 İzlenme : 2149

 • Tüp bebek uygulaması hakkında her şey!
  Tüp bebek uygulaması hakkında her şey!

  Süresi : 14:14 İzlenme : 960

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön