Gülüşünüzü tasarlayın!

Gülümsemeniz çekici mi, entelektüel miyoksa sportif mi olsun? Siz isteğinizi söyleyin, hekiminiz size özel tasarım yapsın!

Gülüşünüzü tasarlayın!

Dişlerinizi gizlemek için rahatça gülemiyorsanız, dudakların yan tarafındaki çizgiler gülerken daha da artıyorsa, dişlerinizin şeklinden ya da renginden memnun değilseniz siz gülüşünüzü beğenmiyorsunuz demektir. ‘Gülüş tasarımı’, işte burada çok önemli bir işlevi üstleniyor. Peki nedir gülüş tasarımı? “Gülüş tasarımı, hekimlik ve sanatın birlikte uygulanarak kişiye özelgülüşü yenilemektir” diyen Dt. Ceren Akbulut, gülüş tasarımında bireyin yüz hattının hangi geometrik şekle uyduğunun belirlendiğini söyledi.

Üç çeşit..
Gülüş ifadelerinin; çekici gülüş, entelektüel gülüş ve sportif gülüş olmak üzere üç çeşit olduğunu belirten Akbulut, şöyle konuştu: “Çekici gülüşte ön dişler, yan dişlere oranla fark edilir derecede uzundur. Bu dizayn kişiye genç ve dinamik bir gülümseme kazandırır. Entelektüel gülüşte ise dişler yatay, düz bir çizgi üzerine sıralanır. Yüze olgun bir ifade verir. Sportif gülüş de kişinin yüzüne içten, sıcak ve samimi bir ifade kazandırır. Bu gülüş, çekici gülüş ve entelektüel gülüş arasındaki kategoridir. Ön dişler çekici gülüşteki kadar olmasa da yan dişlere göre daha uzundur.”

Düzgün dişler hayal değil
Dişlerin ve iskeletsel yapıların düzeltilmesinde kullanılan bir yöntem olan ortodontik tedavi, günümüzde çok tercih ediliyor. Bu tedavide dişsel düzeltmeler için braketler; iskeletsel düzeltme için ise farklı türde apareyler kullanılıyor. Her yaştan bireye uygulanabilen ortodontik tedavi ile ilgili konuşan Dr. Dt. Neslihan Tahtalı Şengül, çenenin önde ya da geride konumlanması gibi iskeletsel problemlerin düzeltilmesi için tedaviye erken yaşta başlamak gerektiğini söyledi. “Her tedavinin süresi ve tekniği farklıdır; 6 ay ile 3 yıl arasında değişir” diyen Şengül, ortodontik tedavi ile dişlerdeki çarpıklıkların düzeltilmesinin yanı sıra dişler arası boşlukların kapatılması, uzamış dişlerin gömülmesi, gömülmüş dişlerin uzatılması ve diş çekim boşluklarının kapatılmasının da mümkün olduğunun altını çizdi.

Fırçalamayı öğretin..
Diş bakımı, her insan için önemlidir ama çocuklar için daha ayrı önem taşır. Peki, çocukların diş sağlığı için anne ve babalara ne gibi görevler düşer?

 • Çocuğunuz dişlerini fırçalarken siz de kendi dişlerinizi fırçalayın.
 • Ona farklı renklerde fırçalar alıp bu işi eğlenceli hale getirin.
 • Fırçalama işleminden sonra aynada dişlerinin ne kadar güzel göründüğünü gösterin.Ceren Akbulut

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Doğumda sancı neden olur?
  Doğumda sancı neden olur?

  Süresi : 01:49 İzlenme : 2496

 • 4 cilt tipine uygun kil maskesi tarifi
  4 cilt tipine uygun kil maskesi tarifi

  Süresi : 00:57 İzlenme : 1168

 • Hayvanlarla ilgili bilmediğiniz gerçekler
  Hayvanlarla ilgili bilmediğiniz gerçekler

  Süresi : 00:58 İzlenme : 373

 • Deprem çantasında neler olmalı?
  Deprem çantasında neler olmalı?

  Süresi : 01:14 İzlenme : 689

 • Kadınbudu kaplama tavuk!
  Kadınbudu kaplama tavuk!

  Süresi : 01:44 İzlenme : 1841

  Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
  Yukarı Git
  HTHayat Mobil Sürümüne Dön