İki yılda 2.2 milyon kişi sigarayı bıraktı

Sigarayı bırakmaya yönelik yapılan kampanyalar sonucu son iki yılda yaklaşık 2.2 milyon kişinin sigarayı bıraktığı açıklandı.

İki yılda 2.2 milyon kişi sigarayı bıraktı

Sigarayı bırakmaya yönelik yapılan kampanyalar sonucu son iki yılda yaklaşık 2.2 milyon kişinin sigarayı bıraktığı açıklandı.

 

Sağlık Bakanlığı, sigara bırakma konusundaki yoğun çabalar neticesinde sigara içenlerin sayısında büyük bir düşüş olduğunu ve yaklaşık 2,2 milyon kişinin sigarayı bıraktığını bildirdi. Konuya ilişkin Sağlık Bakanlığı’ndan verilen bilgi şöyle:

 

14 milyonun altında

“Ülkemizde, Dünya Sağlık Örgütü, ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) gibi uluslararası kuruluşlar ve Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Hacettepe Üniversitesi, Halk Sağlığı Uzmanları Derneği gibi ulusal kuruluşlarla işbirliği içinde yapılan Küresel Yetişkin Tütün Araştırması-2008 sonuçlarına göre, 15 yaş üzeri sigara kullananların oranı yüzde 31.2 olup (kadınların yüzde 15.2’si, erkeklerin yüzde 47.9’u), yaklaşık 16 milyon kişi sigara kullanıyordu. Aynı araştırma 2010 yılında tekrarlandı ve 15 yaş üzeri sigara kullananların oranı yüzde 27.1 (kadınların yüzde 13.8’i, erkeklerin yüzde 40.7’si); sigara kullanan kişi sayısı ise 14 milyonun altına düşmüş olarak belirlendi.

 

360 bin kutu ilaç verildi

Ülkemizde yürütülen Tütün Kontrolü Ulusal Programı kapsamında 278 adet Sigara Bırakma Polikliniği açılmıştır. Polikliniklere sigara bırakmak için müracaat eden kişilerden ilaç tedavisiyle sigarayı bırakması uygun görülen kişilere 360 bin kutu sigara bırakma ilacı hekim kontrolünde dağıtılmış ve takipleri gerçekleştirilmiştir.

 

Ayrıca ALO 171 Sigara Bırakma Danışma Hattı 27 Ekim 2010 tarihinde faaliyete geçmiş ve bir yıllık dönemde yaklaşık 2 milyon çağrı almıştır. Sigara bırakma konusundaki yoğun çabalar neticesinde sigara içenlerin sayısında büyük bir düşüş olmuş ve yaklaşık 2.2 milyon kişi sigarayı bırakmıştır.”

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • YKS'ye dair merak edilenleri Pervin Kaplan yanıtlıyor
  YKS'ye dair merak edilenleri Pervin Kaplan...

  Süresi : 16:26 İzlenme : 241

 • Barış Muslu ile aşkı bulmanın yollarını konuşuyoruz
  Barış Muslu ile aşkı bulmanın yollarını...

  Süresi : 30:16 İzlenme : 600

 • Psikoterapist Şule Öncü canlı yayın konuğumuz
  Psikoterapist Şule Öncü canlı yayın konuğumuz

  Süresi : 27:40 İzlenme : 550

 • Kanser Savaşçıları Derneği Başkanı Aslı Ortakmaç konuğumuz
  Kanser Savaşçıları Derneği Başkanı Aslı...

  Süresi : 18:06 İzlenme : 561

 • Aşkım Kapışmak'la son kitabı "Kimim Ben?"i konuşuyoruz
  Aşkım Kapışmak'la son kitabı "Kimim Ben?"i...

  Süresi : 50:09 İzlenme : 934

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön